Yüzme Havuzu Yaptıracaklara 5 İpucu

bahçe düzenlemeleri, yüzme havuzu,

Bir yüzme havuzu yaptırırken mimar,mühendis, dekoratör vs olmadığınız sürece müdahale edebileceğiniz alanlar sınırlı olacaktır. Yine de bu tamamıyla aradan çekilmeniz ve konu hakkında söz sahibi olmamanız anlamına gelmiyor. Aşağıda Amerikalı havuz firması sahibi Aric Entwistle ile yapılan röportajdan alınan bir derlemeyi bulabilirsiniz.

Havuzun şeklini ve yerini nasıl seçmeli?

Havuz hem evin hem de evin bulunduğu arazinin ölçüleriyle orantılı olmalıdır. Evin mimari tarzı da dikkate alınmalıdır. Dar ve uzun yapıdaki bir eve serbest şekilli bir havuz yerine dikdörtgen bir havuz daha çok yakışabilir.

Havuz tasarımında son trendler neler?

Havuz tasarımı gündemi ve teknolojiyi sıkı sıkıya takip ediyor diyebiliriz. Çevre dostu havuz sistemleri kullanmak en önemli trendlerden biri. Örneğin programlanabilir değişken hızlı pompalar, su tasarrufu sağlayan kartuş filtreler, güneş enerjisiyle havuz suyunu ısıtmak ya da LED ışıklandırma bu sistemlere örnek gösterilebilir.

Havuz yüzeyi için en iyi malzemeler hangileridir?

Havuz seramikleri artık klasikleşmiş ve her devirde öne çıkan ve en çok kullanılan malzemelerdir.

Havuz temizliği için klor şart mıdır?

Havuz suyu için kullanılan klor insanın bağışıklık sistemi için olduğu kadar çevreye de zararlıdır. Bakterileri, virüsleri ve sudaki diğer zararlı maddeleri temizlemek için en iyi yöntemlerden biri ozon teknolojisidir. Havuz ozon dezenfeksiyonu hızla yayılmaktadır. Ek olarak  mikropları öldürmek için UV (ultraviyole) metodu da önerilir. Ozon dezenfeksiyonuyla kokusuz, göz yakmayan ve kimyasallardan uzak bir temizlik mümkündür.

Eski model bir havuz yenilenebilir mi?

Genellikle bir ev yapıldığı sırada inşa edilmiş olan eski havuzlar da pekala yenilenebilir, son teknoloji ürünler adapte edilerek güncellenebilir. Evle uyum içinde olan ve eski bir döneme ait ayrıntılar, mimari özellikler barındıran bu güzel havuzları kesinlikle gözden çıkarmamak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner