Yeşil Salon Dekorasyonu

duvar rengİ, yeşil,

Yeşil renk ilk olarak doğayı çağrıştırır. Doğanın onlarca farklı tondaki yeşil örtüleri de ferahlığı, yaşamı, coşkuyu ve bilgeliği temsil eder. Salon dekorasyonunda yeşil rengi tercih ettiyseniz huzurlu ve sakin bir ortam yaratma şansınız oldukça yüksek. Burada yeşil rengin dekorasyon renklerinden biri olarak belirlendiği farklı örnekler görebilirsiniz.

YEŞİLLE BİRLİKTE KULLANILABİLECEK RENKLER

Yeşil renk içinde sarı ve mavi barındırdığından bu her iki renkle de kolayca bir araya gelebilir. Ancak yeşil, her tonuyla farklı bir atmosfer yaratabileceğiniz oldukça çeşitli dekorasyon örnekleri ortaya çıkarılabilecek bir renktir. Sadece mavi ve yeşille bir araya geleceğini düşünmek yanlış olur.

Yeşil renge kahverengi, beyaz, pembe, mor, sarı, hardal rengi, altın sarısı, kırmızı, turuncu gibi farklı renkler de eşlik edebilir. Ancak salon dekorasyonunda, salon için kullanacağınız renk sayısını en çok 3 ile sınırlamak daha yerinde olur. Bu renklerden ikisini geniş yüzeylerde, birini de aksesuarlarda vurgu rengi olarak kullanmalısınız.

SALON NASIL ‘YEŞİL’ OLUR?

Bir salonun ‘yeşil’ ağırlıklı algılanması için tepeden tırnağa yeşil renkte olmasına gerek yoktur. Sadece duvarlarınızı ve aksesuarlarınızı yeşil renkte tercih edebilirsiniz. Hatta duvarları hiç işin içine katmadan, yastıklarınızı, perdelerinizi ve halınızı yeşil renkte seçerek salona yeşilin damga vurmasını sağlayabilirsiniz.

Yeşil, sakinlik ve huzur veren bir renktir ancak çok parlak tonları fazla miktarda kullanmak tam tersi bir etki yaratabilir. Salonda parlak ve yoğun bir rengi geniş yüzeylerde kullanmak bir süre sonra enerjinizi alabilir.

Yeşil bir mobilya takımı seçilecekse pastel ya da koyu tonlarda bir renk seçilebilir. Duvarları ve halınızı açık renklerde seçerek koyu renk mobilyayı dengeleyebilirsiniz. Dekoratif yastık ve puf gibi yardımcı ürünlerde canlı tonda bir yeşille salona hareket katmanız her zaman mümkün.

TON UYUMU

Yeşilin pek çok farklı tonu vardır. Bir mağazadan aldığınız yeşil yastıkların evdeki yeşil abajurlara uyacağını düşünürsünüz ama eve geldiğinizde farklı tonlarda oldukları ortaya çıkar. Aynı renk olsa bile ton farkı yüzünden salonda çok fazla renk varmış gibi görünebilir. Bu da evin daha kalabalık, mekanın daha dar görünmesine yol açar. Eğer aksesuarlarınız için bir renk belirlediyseniz ton uyumuna da dikkat etmelisiniz.

Yeşili duvarlarınız ve mobilyalarınız arasında doğru biçimde paylaştırmalısınız. Eğer duvarda yeşil kullandıysanız mobilya kumaşını daha farklı bir renkte seçip aksesuarlarda yeşili kullanabilirsiniz. Mobilyanız yeşilse açık renk duvar tercih edip perde ya da halılarda yeşile yer verebilirsiniz. Evin tepeden tırnağa yeşil olmasındansa, yeşilin iç açıcı ve huzur verici bir şekilde algılanmasını daha çok önemsemelisiniz. Bu durum aslında pek çok başka dekorasyon rengi için de geçerlidir.

Renkleri dengeli bir biçimde kullanmak, geniş yüzeylerde açık renk tercih etmek, canlı ve parlak renkleri aksesuarlara ayırmak şık bir salon için önemli ipuçlarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner