Yemek Odası Ayna Dekorasyonu

Yemek odası takımlarının bir çoğu konsol üzeri ayna ile tamamlanır. Çok parçalı bir yemek odası takımı almayanlar da odaya aydınlık katacak ve yemek odasını daha geniş gösterecek bir ayna düzenlemesi yapabilirler. Duvarda bir ayna sofranın şıklığını da artırır. Masadaki şık yemek takımının veya masa süs olarak koyduğunuz şamdanların ışıltısı ayna ile çoğalacak, masanın görkemi artacaktır.

uzun-masa

Dar ve uzun yemek odalarında, uzun bir yemek masasının yanına tek parça değil de birkaç tane aynayı yan yana asabilirsiniz. Böylelikle uzun bir duvarda tek bir ayna eğreti durmaz ve duvar da dolmuş olur. Ayna aralarındaki duvar aplikleri, aynaların görünümünü zenginleştirmiş. Sandalye, ayna çerçeveleri ve apliklerin renk uyumu önemli bir ayrıntı. Benzer malzeme ve renkler kullanıldığında sonuç daha şık oluyor.

kucuk-yemek-odasi

Yemek odası olarak küçük bir alan ayırmak zorundaysanız, duvarda büyük bir ayna ile yemek odanızı geniş gösterebilirsiniz. Duvarda geniş bir pencere görüntüsü çizen aynanın çerçevesi, masa ve sandalyelerin ahşabıyla uyumlu olduğunda görüntü daha da güzelleşecektir. Duvarın büyük kısmını aynanın kapladığı düşünülürse, içinizden geldiği gibi, farklı bir duvar rengi kullanmanız da mümkün olacaktır.

ayna-dekorasyonu

Klasik tarzda bir yemek odasının duvarına uygun şekilde seçilen bu çok özel, işçiliği ile göz dolduran ayna çerçevesi hem tavan lambasını hem de masadaki çiçekleri yansıtarak odadaki aksesuarların etkisini artırıyor. Çoğu kez gözümüzden kaçar ama bir duvara ayna asarken aynadaki görüntünün ne olacağı da önemlidir. Açık bir alana ya da pencereye bakan aynalar, mekanı ferahlatmak konusunda çok daha işlevsel olacaktır.

kucuk-aynalar

Sıra dışı, modern görünümlü ve çok da şık görünecek bir ayna düzenlemesi istiyorsanız, yukarıdaki örnekten esinlenebilirsiniz. Alt alta iki sıra haline, üçerli asılan kare aynaların çerçevesi, koyu renk duvarın önünde daha da parlak görünüyor. Duvarda sanki birer lamba yakılmış gibi orijinal bir görüntü ortaya çıkmış. Tek bir büyük ayna yerine, aynayı bu şekilde parçalı asma yöntemi de aklınızda bulunsun.

boy-aynasi

Çok sık rastlanmayan ama aslında oldukça etkili ve farklı aksesuarlardan biri de boy aynalarıdır. Boy aynalarını sadece antreyle sınırlı tutmayıp evin diğer odalarında da değerlendirebileceğimizi unutuyoruz. Küçük yemek odalarına büfe, konsol benzeri mobilyaları sıkıştırmak ve zorla yerleştirmeye çalışmak yerine bu şekilde süslemek daha iyi sonuç verebilir.

duvar-suslemeleri

Yemek odasına ayna asmak için doğru duvar ya da doğru ayna gibi aslında var olmayan ‘doğruları’ aramaya kalkışmayın. Yemek odasının fiziki yapısına, duvarın büyüklüğüne, mobilyalarınızın tarzına ve tabii ki zevkinize göre bir karar verebilirsiniz. Ayna mutlaka masaya paralel olmalı diye bir kural yok. Yemek masasının başındaki duvar daha uygunsa, bu duvara da ayna asabilirsiniz. Mobilyalarınız keskin hatlı ve koyu renklerdeyse, ortamı yumuşatmak için yuvarlak bir ayna işe yarayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner