Yemek Odası Aydınlatma Önerileri

aplik, beyaz metal avızeler, sarkıt lamba,

Yemek odası evin en sosyal alanlarından biridir. Yemek esnasında rahat etmek için iyi bir aydınlatma gereklidir. Bunun dışında yemek için özel bir atmosfer yaratmak ya da sofranızı daha şık göstermek için de aydınlatma önerilerinden yararlanabilirsiniz.

İyi aydınlatılmış bir yemek odası, onca zaman ve emek harcayıp hazırladığınız sofranızın güzelliğini de katlar ve misafirlerinizin ruh halini, yemekten aldıkları keyfi olumlu yönde etkiler. Gözü yoran bir ışık altında uzun süre oturmayı kimse istemez. Ya da tam tersi karanlık bir sofrada tuzu el yordamıyla aramak da kimse için cazip değildir.

Yemek odanızdaki ışık miktarı için farklı alternatifleriniz olması her zaman avantajlıdır. Yemeğe başlarken misafirleri aydınlık bir sofraya oturtup, yemeğin sonunda kahveler içilip tatlı tatlı sohbet edilirken daha loş bir ortama geçiş yapabilirsiniz. Bunun için ya dimmerli bir lamba kullanacaksınız ya da birden fazla ışık kaynağınız olacak.

Birden fazla ışık kaynağı kullanarak konsolu, gümüşlüğü, duvardaki tabloları ya da yemek odasında dikkat çekmek istediğiniz farklı bir noktayı da öne çıkartmanız mümkün olabilir. Genel oda aydınlatmasını spotlarla yapıp, masaya özel, zarif görünümlü sarkıt lambalar asabilirsiniz.

Yemek odasına işlevsel olarak değil ama dekoratif olarak katkısı inkar edilemeyecek aydınlatma ürünlerinden biri de duvar aplikleridir. Tavan lambasına ya da yemek odası takımına uyacak şekilde aplik seçebilirsiniz.

Yemek odasında masa üstüne denk gelen kristal avizeler odaya gerçekten de şık ve özel bir hava katıyor. Bu tip avizeleri asarken, avizenin genişliğinin yemek masasından daha dar olmasına ve avizenin masadan en az 75 cm yukarıda olmasına dikkat edebilirsiniz. Şimdilerde yemek masası üzerine asılan lambaları oldukça aşağı sarkıtma modası var ama hem karşınızdakinin yüzünü görebilmek hem de lambaya çarpma stresi yaşamamak için 75 cm kuralına uymak en iyisi.

Kristal avizeler yemek odanızın tarzına uygun olmayabilir. Aslında modern sarkıt lambalar arasında o kadar şık seçenekler var ki, klasik avizeler yerine bunlardan birini seçmekte hiç de zorlanmazsınız. Modern sarkıt lambalar arasından birini hatta birkaç tanesini birden seçip, aydınlatmanın yanı sıra son derece modern ve şık bir görünüm sağlayabilirsiniz.

Spot aydınlatma ve gömme lambalar da yemek odanızı daha ışıltılı kılacak seçeneklerdir. Elbette bütün aydınlatma biçimlerini aynı anda sadece ışıltı olsun diye kullanmanız şık bir görüntü ortaya çıkmasını sağlamaz. Kullanacağınız her lambanın bir işlevi olduğundan emin olun. Masayı aydınlatmak, duvar süslerini aydınlatmak, büfeyi aydınlatmak gibi, lambalarınız için belirlediğiniz görevlere göre aydınlatma tasarlayabilirsiniz.

Abajur ve lambaderler de pratik aydınlatma seçenekleridir. Konsolunuzun üzerinde yeterince alan varsa şık abajurlar yerleştirebilirsiniz. Tavan lambanızın yaydığı ışık miktarını yetersiz buluyorsanız, lambaderler takviye yapmak için ideal bir yöntemdir. Sadece gerektiğinde yakabilirsiniz üstelik ayaklı lambanın bir diğer avantajı da kolayca yerini değiştirebilmenizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner