Yazlık Ev Dekorasyon Tarzı: Tropikal

doğal ürünler, venge, yazlık ev,

Tropikal tarz sıcak ülkelerin renkli kültürünü ve geleneklerini bünyesinde barındıran bir stildir. Neşeli, egzotik göndermelerle dolu, doğal malzemeyi kucaklayan, rahat ve şık bir tarzdır bu. Güneşe olabildiğince kucak açan bu tema yazlık ev dekorasyonuna en uygun temalardan biridir.

Yazlık evler genellikle yazın ve tatil zamanları kullanılır. Buna rağmen evinizi döşerken dekorasyonun üzerinde fazla durmadıysanız eviniz sizi dinlendiren, size tatil coşkusunu ya da rahatlığını yaşatan bir mekana dönüşmemiş olabilir. Zamanı yavaşlatan, sıcak ve sizin tatilci modunuza uygun bir yaşam alanı için tropikal dekorasyon tarzı size yardımcı olabilir.

Bu tarzın en büyük simgelerinden biri de cibinlikli yataklardır. Uykunuzu bölecek küçük canlıları uzak tuttuğu kadar odaya masalsı, romantik ve tropikal adalara özgü sıcak bir hava katar. İnce kumaştan, bol tutularak asılmış ve açık renkli bir cibinlikten etrafta hiç kanatlı olmasa bile sadece dekoratif amaçlı olarak faydalanabilirsiniz.

Karyolanız cibinlikli karyola değilse bile tavandan faydalanarak cibinlik asabilirsiniz. Tavana tutturulan kancaları kullanarak yatağın üzerini örtmeniz mümkün. Yapı marketlerde satılan bazı cibinlikler cibinliksiz karyolalar düşünülerek tavandan asılacak biçimde tasarlanmıştır.

Yazlık evinizde kumaş ya da diğer yüzeyler için desen seçerken egzotik çiçekleri, muz yapraklarını, palmiyeleri göz önünde bulundurun. Geniş ölçekli ve sizi uzak bir adanın tropikal bahçelerine taşıyacak desenler olmalı bunlar. Batik örtüler, perde ya da yastıklar en büyük yardımcınız olacaktır.

Cesurca davranabileceğiniz ve renkleri korkmadan kullanabileceğiniz bir dekorasyon tarzı olmasına rağmen tropikal stilde aşırıya kaçmamaya özen göstermek gerekir. Renkler canlı olabilir ama buradayım diye bağırmalarına gerek yok. Odanın rahatlatıcı havası parlak renklerle azaltılmamalıdır. Canlı renkler yoğun bir enerji yayar ve bu enerji zamanla rahatlatmak yerine strest yaratır.

Yazlık evlere plastik ya da metalden çok ahşap, bambu, rattan mobilyalar yani doğal malzeme yakışır. Koyu renk ahşap, rustik mobilyalar, tik, Brezilya ya da venge ahşap ürünleri tropikal bölgelerde sıkça rastlanan malzemelerden bazılarıdır. Mobilya mağazalarına tropikal ahşap ürünler satın almak istediğinizi belirtebilirsiniz.

Evinizin dekorasyonunda mobilya ya da döşeme malzemesi seçerken doğal ürünleri tercih edin. Doğal kaplamaları, ahşap panelleri duvarda da kullanabilirsiniz. Eğer bu tip duvar panellerinin eve fazla geleceğini düşünüyorsanız duvar süslerinizi doğal malzemeden ya da tropik ülkelere özgü aksesuarlar arasından seçebilirsiniz.


Belki daha ben söylemeden siz tahmin ettiniz. Tavan fanları yazlık evler için en uygun aksesuarlardan biridir. Üstelik lambalı olanlarıyla hem aydınlatma hem de havalandırma işlevini ayna anda gören modellerle avize seçimi derdinden de kurtulabilirsiniz.

Büyük yapraklı yeşil bitkilere evinizde, verandada, bahçede yer açmalısınız. Tropikal sözcüğünün kullanıldığı bir mekanda yeşillik olabildiğince göze çarpmalı.

Yukarıda okuduğunuz tüm ipuçlarını veranda için de geçerli sayabilirsiniz. Yukarıda oldukça geniş olmasına rağmen rahatlık ve ferahlığın ön plana çıkarıldığı, doğal manzaranın aksesuar olarak kullanıldığı örnek bir veranda görüyorsunuz.  Yemek için ayrı, sohbet içinse ayrı sosyal köşeler oluşturulmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner