Yatak Odasında Duvar Kağıdı

duvar süslemeleri, yatak odası aksesuar,

Yatak odasını dekore ederken, odaya renk ve sıcaklık katmanın en pratik yollarından biri, yatak odasında duvar kağıdı kullanmaktır. Birkaç yüz yıl öncesine dayanan geçmişine rağmen duvar kağıdı her dönem gündeme gelmeyi başaran dekorasyon öğelerinden biridir. Günümüzün kolay uygulanan, neme dayanıklı, kir tutmayan, uzun ömürlü ürünleri sayesinde, duvar kağıtlarıyla yatak odasına kendine özgü bir görünüm katılabilir.

bej-duvar-kagidi

Uygulama: Yatak odasında duvar kağıdının en çok yatak başının dayalı olduğu duvara döşendiğini görüyoruz. Yatak odasında yatağın odanın merkezi olduğu göz önüne alınırsa, odak noktası olarak bu köşenin seçilmesi son derece mantıklı. Yatak odası duvarlarının fazla enerjik olmaması gerekir çünkü o zaman oda dinlendirici özelliğini kaybedebilir. İşte bu nedenle genellikle yatak odasının tümü değil sadece bir duvarı dikkat çekici bir duvar kağıdıyla süslenir. Tabii ki bu şekilde kendinizi sınırlandırmak zorunda değilsiniz. Size göre odada duvar kağıdına daha uygun bir köşe varsa ya da tüm odayı kaplamak taraftarıysanız da, kimse size karşı çıkamaz.

altin-rengi-yesil-duvar

cesur-renklercicek-deseni

Çarpıcı Renkler: Yatak odasında dinlendirici, nötr renklerin hakim olması daha avantajlıdır. Renkler aksesuarlar, yatak örtüleri, perde gibi daha küçük parçalar aracılığıyla odaya katılır. Ancak konu duvar kağıdı olduğunda, sade bir yatak odasında çarpıcı renkte, desenli bir ürün kullanmaktan korkmayın. Bütün duvarları bu şekilde kaplamadığınız sürece sorun olmayacaktır.

cizgili-duvar-kagididesenli-duvar-kagitlari

Sade Renkler: Eğer yatak odasının dinginliğini bozmak istemiyorsanız bej, gri, açık mavi, pastel yeşil benzeri fazla gözü almayan ama yine de odaya renk ve farklılık katacak bir duvar kağıdı modeli seçebilirsiniz.

gri-murdum-uyumukirmizi-duvaryesil-duvar-yatak-odasi

Desenler: Duvar kağıdının deseni odaya nasıl bir atmosfer katacağınızın, hangi tarzın altını çizeceğinizin göstergesi olacaktır. Klasik desenler, modern tasarımlar, çiçekli romantik ürünler arasından sizin için hangisi uygunsa kullanabilirsiniz. Doğa temalı, yaprak desenli, çiçekli, deniz kabuğu resimli ürünlerle yatak odasının sizi bambaşka bir yerde gibi hissettirmesini sağlamak mümkün. Duvar kağıdı belirgin şekilde desenli olduğunda perde, halı ve yatak örtüsü deseninin duvara uyumlu olması gerekir. Desenleri yan yana getirmekte zorlanıyorsanız bu aksesuarları düz renk seçmeniz gerekecektir.

klasik-tarz-yatak-odasikontrast-duvar

Duvar Rengi: Duvarlardan biri duvar kağıdıyla süslendikten sonra, odanın kalanı ne renk boyanacak? Bu durumda birkaç seçenek var. İlk olarak duvarlarınızın kalanını beyaza boyayarak, duvar kağıdınızı öne çıkaran bir kontrast yaratabilirsiniz. Beyaz duvar sevmeyenler, duvar kağıdına uygun çok açık bir renk seçebilir. Açık bej, krem rengi, çok açık gri, fildişi gibi renkler kullanılabilir. Ya da duvar kağıdının içindeki rengin en açık tonu kullanılabilir. Biraz daha farklı bir uygulama için, duvar kağıdının içindeki bir renk seçilerek, diğer duvarlara aynı ton uygulanabilir. Canlı renkte bir duvar kağıdı modelinin sade renklerde olanı da varsa, diğer duvarlar bu ürünle kaplanabilir.

yatak-odasinda-duvar-kagidikoyu-renk-duvarmavi-duvar-kagidi

Örnekleri İnceleyin: Buradaki duvar kağıtlarının çoğu yabancı kaynaklardan ancak beğendiğiniz bir fotoğrafta neyi beğendiğinizi düşünün. Ne renk duvar kağıdı kullanılmış, diğer duvarlara hangi renk uygulanmış, odada mobilya rengi ne renk, aksesuar rengi neye uygun seçilmiş? İşte bu soruların cevabını belirlerseniz, siz de benzer bir oda oluşturabilirsiniz. Mutlaka aynı desende aynı ürün olmak zorunda değil.

modern-duvar-kagidinotr-renkte-aksesuaryatak-odasi-duvari

Cesur Olun: Cıvıl cıvıl odaları beğendikten sonra, sıra duvar kağıdı seçmeye geldiğinde en sadesini seçiyorsanız, ‘Acaba yatak odasında gerçekten duvar kağıdı istiyor muyum?’ diye düşünün. Odadan içeri girince yatak odasının ne kadar farklı ve kendine özgü olduğu dikkati çekmeyecekse, bu uygulamaya gerçekten gerek var mı? Tabii ki zevk sizin, oda sizin ama hazır bu yola çıkmışken bakış açınızı biraz daha geniş tutabilirsiniz. Adım adım gidin, odanın tüm eksiklerini hemen tamamlamaya çalışmayın.

pastel-renklerrenkli-oda

Ürün Özellikleri: Duvar kağıdı seçerken ürün özellikleri hakkında yeterince bilgi aldığınızdan emin olmalısınız. Rutubete dayanıklı mı, kolayca yapıştırılıp sökülebiliyor mu, nemli bezle silinebiliyor mu, sağlığa uygun bir ürün mü, dayanıklı mı, uzun süre görmekten sıkılmayacağınız bir renk ve desen mi bu maddeleri detaylı olarak değerlendirin.

romantik-tarzsiyah-beyaz-ornekler

Bütçe: Yatak odasında duvar kağıdı uygulamasının en güzel yanı, sadece tek bir duvarda uygulama yapma seçeneğiniz olduğu için, pahalı bir ürün seçseniz bile az bir metrekare kaplanacağı için bütçeyi fazla sarsmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner