Yatak Odasında Değişiklik Önerileri

nevresim takımı, yastık, yatak başı,

Yatak odanız gözünüze sıkıcı görünmeye başladıysa, bu durum güne nasıl başladığınızı ve hatta geceleri uykuya dalış sürecinizi etkileyebilir. Yatak odasında kendinizi huzurlu, dinç ve yenilenmiş hissetmeniz önemlidir. Bu hissi kaybettiğinizi düşünüyorsanız, yatak odasında değişiklik yapma zamanı gelmiş demektir. Yatak örtülerinden, perdeye dek pek çok farklı alandaki değişiklik önerileri arasından mekanınıza ve bütçenize uygun olanları uygulayarak, yatak odasına ferahlık katabilirsiniz.

yatak-ortusu

Yatak odasında dikkati en çok çeken mobilya hiç şüphesiz yataktır. Odanın merkezi olarak kabul edebilirsiniz. Yatak odasına her girdiğinizde gözünüzün artık alışmış olduğu yatak örtünüz yerine, yeni ve her zamanki tercihlerinizden çok farklı bir tarza sahip bir yatak örtüsü odanın havasını değiştirebilir. Yatak odasında yapabileceğiniz en hızlı değişikliklerden biri olacaktır.

nevresim-takim

İpucu: Her zaman kullandığınız renklerin dışına çıkmaya çalışın. Genelde sade renkte örtüleriniz varsa bu kez desenli yatak örtülerine bakın. Saten veya jakarlı, dokulu örtüleri deneyebilirsiniz. Odanız çok renkliyse yatağınızı sade, bembeyaz bir uyku mabedine dönüştürmeyi deneyin. Size değişiklik yaptığınızı hissettirecek, bir şekilde gösterişli bir ürün seçin.

yastik-dekorasyonuyastiklar

2. Yastık Desteği

Yatağınızı nevresim takımı veya yatak örtünüze uygun, ya da onları tamamlayacak renklerde yastıklarla süsleyebilirsiniz. İrili ufaklı yastıkların renk ve desenleriyle oynayarak, yatağı bir tuval gibi dönüşüp, son derece farklı tasarımlar elde edebilirsiniz. Farklı boylarda, değişik şekillerdeki yastıklardan faydalanın.

İpucu: Yatak örtünüze veya nevresim takımınıza uyumlu yastıkların arasına karışacak sürpriz desende veya vurucu bir renkte bir ya da iki yastık görüntüyü tamamen değiştirir. Odadaki aksesuarlarda bulunan canlı bir rengi seçebilirsiniz.

vurgu-rengi

3. Vurgu Rengi

Yatak odasının genellikle doğal ve pastel renklerde olması tavsiye edilir. Renklerin güçlü enerjisi uykuya geçişi zorlaştırabileceğinden, yatak odasında sade ve dinlendirici renkler ağırlıktadır. Ancak bu durum zaman içerisinde odanın yavan görünmesine neden olabilir. Eğer böyle bir şikayetiniz varsa, yatak odasına sevdiğiniz renkte örneğin turkuaz, zümrüt yeşili, macenta, turuncu gibi göz alıcı renkte aksesuarlar katmayı deneyin.

İpucu: Canlı bir rengi yatak odasında duvar resminde, yastıklarda, puf kumaşında, abajur gövdesinde kullanmanız daha kolay olur. Böylece ileride rengi tekrar değiştirmek istediğinizde zorlanmazsınız.

desenli-perde

4. Perde Yenileme

Yatak odası perdelerini yenileme şansınız varsa, perdenin büyük değişim gücünden yararlanabilirsiniz. Perdeler sadece yatak odasında değil, hemen her odada büyük fark yaratabilirler. Modern bir yatak odası için çizgili perdeler, klasik ve büyük pencereli bir yatak odasında, yere kadar uzanan büzgülü perdelerle odanızın atmosferini tümüyle değiştirebilirsiniz.

İpucu: Yatak odası için perde seçerken, eğer desenli veya renkli bir perde seçiyorsanız değişiklik hevesiyle emin olmadığınız bir modele hemen evet demeyin. Çok renkli ve desenli modeller zaman içerisinde gözünüzü yorabilir. Üstelik yatak örtüsü ve halıyı perdeye uydurmak soruna dönüşmemelidir.

yatak-basi-dekor

5. Yatak Başlığı

Yatağın, yatak odasının merkezi olduğundan söz etmiştik. İlgi çekici bir yatak başlığı ile odaya yeni bir soluk getirmek zor olmayacaktır. Antika görünümlü bir yatak başlığı, renkli veya uzun bir model ile odaya yeni bir soluk getirebilirsiniz.

yatak-basligi

İpucu: Eğer yatak başlığınız yeniyse ve değiştirme seçeneğiniz yoksa, yatak başının dayalı olduğu duvara tablo, ayna veya perde asarak bu duvarı süsleyebilirsiniz. Hatta biraz daha ileri giderek, biraz masraf yapmayı göze alırsanız, odada sadece bu duvarı, renkli veya desenli bir duvar kağıdıyla kaplamanız, yatak odasında gözle görülür bir değişiklik yaratacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner