Yatak Odasında Cibinlik

cibinlik, istikbal mobilya, yatak odası aksesuar,

Yeni evlenenlerin çeyizlik takımlar içerisinde görüp beğendiği cibinliklerle ilgili, ‘Acaba ne kadar kullanışlı?’, ‘Yatak odasında olmalı mı?’ gibi sorular sık karşımıza çıkıyor. Cibinlik yatak odasında mutlaka olması gereken eşyalar arasında değildir ama yatak odasının tarzını büyük ölçüde etkileyen, çarpıcı bir aksesuardır.

tul-cibinlik

Yatak odasına cibinlik eklemek isterseniz cibinlikli karyola alabilir ya da tavana bir askı sistemi yerleştirerek cibinlik asabilirsiniz. Cibinlik toz tutabilir ama bununla birlikte kolayca da çıkarılıp yıkanabilir. Ev temizliğinde yıkanacaklar ve asılacaklar listesine bir madde daha eklenmiş oluyor ama en azında perde kadar zahmetli değildir.

klasik-dekor

Cibinlik fikri hoşunuza gidiyor ama çevreden gelen ‘Ne gerek var?‘ benzeri sorular karşısında bocalıyorsanız, en iyisi deneyip kendinizin karar vermesi olacaktır. Yatak odanız ne kadar içinize sinerse sabah uyandığınızda ya da gece uykuya dalarken ruh haliniz de o kadar olumlu yönde etkilenir. Üstelik eğer hoşunuza gitmez ve sıkıldığınızı düşünürseniz cibinliği kaldırıp, ileride özlediğinizde tekrar asabilirsiniz. O yüzden neden cibinlik istediğinizi soranlara, cibinliğin evinizi size daha çok sevdireceğini söyleyebilirsiniz.

cicekli-cibinlik

Cibinlik görüntü itibarıyla klasik bir tarzı yansıtır. Çünkü eski dönemleri, saraydaki yatak odalarını akla getirir. Aynı nedenle de romantik ve çekici bir görünümleri vardır.

geleneksel-yatak-odasi

Küçük yatak odalarında, yatağı tamamen çevreleyen bir cibinlik modeli odayı kalabalık ve boğuk gösterebilir. Bir süre sonra dar bir mekanda bir de kumaşla çevrelenmiş olmak içinizi sıkacaktır. Bu nedenle küçük yatak odalarında yatağı tamamen sarmayan, belki sadece yatak başından sarkan daha derli toplu modellere ve ince kumaşlara yer verilmesi mantıklı olur.

Tavandan sarkan cibinlikler dikkati tavana çektikleri için gözler hemen tavana çevrilir ve bu da yatak odasının daha yüksek tavanlı algılanmasını sağlar.

istikbal-cibinlik

İstikbal Mobilya’nın cibinlik örnekleri cibinlikli karyola satın almadan uygulanabilecek, şık modeller. Raylı cibinlik modelinde kumandayla idare edebildiğiniz bir LED aydınlatma sistemi bulunuyor. Bu ışığın rengini yine kumandayı kullanarak değiştirebiliyorsunuz. LED ışıklı ‘King Cibinlik‘in fiyatı çeşitli sitelerde rastladığım kadarıyla 1.180, 20 TL.

cibinlik-modelleri

Yine İstikbal‘in tek noktadan sarkan, yuvarlak cibinlik modeli ise daha hesaplı, 279,80 TL. Burada yuvarlak bir yatakla kullanılmış ama yuvarlak cibinlikler için mutlaka böyle bir yatağınız olması gerekmez. Dikdörtgen model yataklarda da, yatak başını çevreleyebilirsiniz.

tavandan-sarkan-cibinlik

Cibinlik uygulamasının güzel yanı ise, aslında basit bir mekanizma ile, hazır cibinlik almak zorunda kalmadan, çok şık tasarımlar yapılabilmesi. Tavana yerleştirilecek askılar, çengeller veya perde mekanizmaları sayesinde, kendi dilediğiniz modelde cibinliğinizi hazırlayabilirsiniz.

yatak-dekorasyon

Cibinliğin geleneksel bir görünümü var dedik ama hemen her tarza uygun bir şekilde bu aksesuarı kullanabilirsiniz. Nasıl bir kumaş seçtiğiniz, renkler ve desenler tarz üzerinde çok etkili olacaktır. Eğer kaliteli ve kendini gösteren bir kumaş kullanmazsanız, cibinlik yüzünden odanız çocuksu bir havaya bürünebilir. Kolay yıkanan ve çok ağır olmayan, açık renkli kumaşlar odayı daha ferah gösterir.

English-home-cibinlik

English Home‘un ürünleri pek çok kişinin gözdesi çünkü hem renkleri hem narin desenleri, girdikleri mekanı adeta bahar bahçesine çeviriyor. Markanın cibinlikleri de yine aynı çizgide tasarlanmış. Yatak odasının romantik görünümüne uygun, uçuşan cibinliklerin fiyatları da oldukça uygun. 35 ila 40 TL arasında değişiyor.

cibinlik

Buna karşın odadaki diğer aksesuarlarla uyumlu, desenli kumaşların da odanızın atmosferine tamamen kendine özgü ve benzersiz kılacağını unutmayın. Nasıl bir tasarım ortaya koyacağınız tamamen eldeki malzemeye bağlı.

cibinlik-asmak

Cibinlikler teknik olarak genellikle nasıl asılır, fikir almak isterseniz yukarıdaki çizimler size yardımcı olabilir. Özellikle de bir marangoza ya da kendi el becerisine gücenerek cibinlik takacak olanlar, farklı asma yöntemleri arasından en pratik ve odalarına en uygun olanı seçmek isteyeceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner