Yatak Odası Duvar Boyası

saten boya,

Yatak odaları, kapısı herkese açık olmayan odalardır. Mahremiyet sağlamasının yanı sıra hem günü sonlandırdığımız hem de yeni bir günü karşıladığımız mekanlar olması nedeniyle de özeldir. Sıra yatak odası duvarlarını boyamaya geldiğinde bu özel oda için acaba hangi renk ve hangi tür boya uygundur?

Yatak odası için boya seçerken vereceğiniz en doğru kararlardan biri de insan sağlığına dost bir boya türü seçmek olacaktır. Her gün kesintisiz olarak bu odada en az 6-7 saat hava soluyacağınızı düşünerek en az zararlı kimyasal içeren boya türünü tercih etmelisiniz. İngilizce’de VOC olarak kısaltılan, zararlı ‘uçucu organik bileşen’ seviyesi en düşük hatta sıfır olan boyalar sağlığa en zararsız boyalardır. Örneğin DYO’nun patentli nanoteknolojik boyası ‘Dyo Nano’ kir tutmayan, düşük VOC içeren, antibakteriyel bir boya türü olarak bu alanda öne çıkan ürünlerden biridir.

Işık Yansıtma Özelliklerine Göre Boya Çeşitleri

Plastik: Işığı yansıtmayan, mat boyalar pek çok yatak odası için uygundur. Odanın atmosferini yumuşatır ve yıllar içerisinde duvarlarda meydana gelen çoğu leke ve izi de kapatır. Bu boyaya rötüş yapmak da çok kolaydır. Ancak iş temizliğe geldiğinde, kolay temizlenebilen bir boya türü değildir. Bu nedenle çocuk odasında değil trafiğin az olduğu, yetişkin yatak odalarında kullanılmalıdır.

Yarı mat: Bu tür boyalar mat boyalara kıyasla biraz daha parlaklık içeren ama bu sayede temizliği de daha kolay olan boyalardır. Az miktarda da olsa ışığı yansıtırlar ancak göze çarpacak kadar parlak bir efekt ortaya çıkmaz. Yatak odası dekorasyonunda rahatlıkla kullanılabilir. Dayanıklı bir boya türüdür ve üstelik hafif parlaklığı ile odaya stil katar.

Saten: Yarı mat boyalardan da parlak olan saten boyalar diğer türlere göre en uzun ömürlü ve temizliği en kolay boya türüdür. Parıltısıyla odaya aydınlık ve göz alıcı bir görünüm katar. Çocuk odalarında da rahatlıkkla kullanılabilir.

Yatak Odasına Uygun Renkler Hangileri?

Katalogdaki yüzlerce rengin arasından bir seçim yapma zorunluluğu renk seçme adımını zor ve sancılı bir sürece dönüştürebilir. Eğer canlı bir renk tonu seçerseniz kendinizi bütün gece tavana bakarken bulabilirsiniz. Sakinleştirici etkisi olan, nötr ya da pastel tonları göz önünde bulundurabilirsiniz. Renk konusunda daha ayrıntılı fikir edinmek için ‘Yatak Odası Duvar Renkleri‘ başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner