Yatak Odası Dekorasyonu İçin Renk Önerileri

perde nasıl seçilir, turuncu zemin insan tablo,

Yatak odası ne renk olmalı? Bu sorunun tek bir cevabı olamaz. Ama bir günü sonlandırıp başka bir yenisine başladığımız bu odanın nasıl bir etki yaratmasını istediğimizi düşünürsek bazı renkler öne çıkabilir. Yatak odamızda sakinlik, doğallık ararız. Aynı zamanda güne yüksek bir enerjiyle, canlı bir ruh haliyle başlamak isteriz. Öyleyse doğayı kendimize örnek alabiliriz. Yeşil ve mavinin yanı sıra ışığı bol diğer açık renkleri de rahatlıkla kullanabiliriz. Sıcak ve enerjisi yüksek renkleri aksesuar ve kumaşlarda kullanmak daha uygun olur. Zemin ve duvarlarda açık renk kullanmanız hem odayı ferah gösterir hem de sizi sakinleştirir.

Sarah Richardson Design

Yeni yapılan binalarda eksik olan mimari detaylar evlerimizin ruhundan çalmış oluyor. Bu yatak odasını ayrıcalıklı kılan en büyük dokunuşlar ise desenli duvar kağıdı ve tavandaki kartonpiyer uygulaması. Hem modern hem lüks görünen eklektik stildeki odada açık renkler hakim. Duvarlarda kullanılan buz rengine gül kurusu yastıklar çok yakışmış.

Sütlü çikolata rengindeki duvarlarıyla hem şık hem de sakinlik veren bir oda. Manzaralı pencere odak noktası olarak seçilmi ve odadaki ana mobilyalar da bu odak noktasına çevrili. Bej ve kahverengi tonlarıyla duvarlarla uyumlu bir düzenleme yapılmış. Tavan dikkat ederseniz beyaz değil, daha açık tonda buzul mavisi olarak adlandırılan bir renk. Bu üçüncü renk perdelerde ve yastıklarda da kullanılmış.

Tres McKinney Design

Özenli ve dinlendirici bir ortam için yeşil ve ekru renklerinden yararlanılmış. Eski bir zaman dilimini anımsatan, rahat ve sakin bir oda. Kumaş ve örtü seçimindeki titizlik odanın genel havasını da değiştirmiş. Aynı tonlarda ama farklı desenlerdeki yastıkların dekorasyona katkısı inkar edilemez.

Dinlendirici etkisiyle bilinen mavinin pek çok tonu yatak odası için uygun olacaktır. Özellikle de sarı ailesinden pastel renklerle bir araya getirildiğinde. Bej ya da şampanya rengiyle birlikte kullanabilirsiniz. Okyanus rengi lacivertin kahverengiyle ne kadar yakıştığını fotoğrafta da görüyorsunuz. Sepya tonlarının hakim olduğu su temalı fotoğraflar bütünlük duygusunu pekiştiriyor. Bu arada bu yıl pek çok dekoratörün yatak odası dekorasyonunda aksesuar olarak, özellikle yatak başında, çerçevelerden faydalandığına dikkat çekelim.

April Hamilton

Yeşilin dinlendirici etkisi doğadan kaynaklanır. Gözümüz bu renge alışıktır ve yatak odasında hem bizi yenileyen hem de sakinleştiren bir etkisi olduğu söylenebilir. Yine de bu odanın bir hastane odası gibi steril ve boş gözükmemesi için yatak örtüleri ya da yastıklarla uğraşmak yerine, desenli duvar kağıdından yararlanabilirsiniz. Yeşilin sarı pirinçle olan uyumu göz dolduruyor.

Beyaz bir yatak odasını dekore etmek için mutlaka renkli objeler gerekmeyebilir. Yerde kullanılan petrol rengi halı ve başucundaki küçük bir bitki gözü dinlendirmeye yetmiş. Duvardaki siyah beyaz büyük boy fotoğrafları da unutmamalı tabii. Bu fotoğraflar olmasaydı, bu yatak odası boş bir otel odasını andırabilirdi.

Kia Designs

Dinlendirici olacak diye yatak odanız soluk renklerde olmak zorunda değil. İşte kırmızının cesurca kullanıldığı şık yatak odalarından biri. Zeminin tüm canlılığına, desenli ve renkli oluşuna karşın odanın geri kalanında desensiz yüzeyler kullanılmış. Bu da elbette bu odanın göz yorucu ve karmaşık görünmesini önleyen kilit nokta.

New i.d

Söz canlı renklerden açılmışken gül kurusu rengiyle döşenmiş bu odayı atlamamalıyız. Elbette en canlı pembe tonu bu değil ama bu uçuk renk parlak kumaşlarla desteklenerek odaya lüks ve şık bir havanın hakim olması sağlanmış. Siyahla birlikte pembenin sıkıcı olması engellenmiş.

Kahverengi ve açık mavi tonların beyazla uyumuna güzel bir örnek. Dilerseniz yastık yerine bu mavi tonlarını çerçevelerde ya da abajurlarda kullanabilirsiniz. Açık renk duvarlar odaya yeterince sakinlik katıyor. Aksesuarlarınızda enerjik dokunuşlar yapmanızın bir sakıncası yok.

 

Sıcak Ev Dekorasyonu Önerileri

Fazla Kiloların Sorumlusu Eviniz Olabilir

Lacivert Kanepe ile Dekorasyon Örnekleri

Perde Nasıl Seçilir?

Yatak Odasında Olması Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner