Yatak Odası Dekorasyonu İçin Farklı Tarzlar

küçük yatak odası, yatak odası aksesuar, yatak odası mobilya,

Yatak odası dekorasyonunda, yatak odası takımının seçilmesiyle birlikte odanın düzenlemesinin büyük bir kısmı sona ermiş gibidir. Yatak, dolap, komodin ve tuvalet masasının yerleştirilmesinin ardından oda bir anda şekillenir. Ama bu durumu değiştirmek ve yatak odanız için farklı bir tarz yaratmak elinizde. Mobilya ve aksesuar seçiminde dikkate alacağınız birkaç püf noktası sayesinde yatak odanız sizin tarzınızı kolaylıkla yansıtabilir.

modern-yatak-odasi

Yatak odasında uygulanabilecek pek çok farklı tarz vardır. Klasik, modern, Zen stili, eklektik, minimal gibi başlıklar altında çeşitli örneklere burada da yer vereceğiz. Bu farklı tarzlardan hangisinin size uygun olacağına günlük alışkanlıklarınızı ve genel olarak yaptığınız seçimleri göz önüne alarak karar verebilirsiniz. Giysilerinizin tarzı, sevdiğiniz renkler, kullandığınız aksesuarlar gibi aslında çoktan yapmış olduğunuz seçimler stiliniz hakkında ipuçları verir. Rahatlığı mı yoksa şıklığı mı ön plana koyuyorsunuz, herhangi bir odanın dekorasyonu öncesi bu sorunun cevabını iyice düşünün.

Geleneksel-yatak-odalari

Geleneksel tarzda döşenmiş bir yatak odasında, sanki yıllar önce gördüğünüz bir odanın bugün yeniden karşınıza çıkmış olduğuna dair bir hisse kapılabilirsiniz. Deri ve ahşap gibi pahalı, ağır malzemeler, koyu renkler, işlemeler, klasik desenler böyle bir odaya yakışacaktır. oda fazla geniş değilse az eşya ve açık renk bir halı ile odanın nefes alması sağlanabilir.

klasik-tarz-yatak-odasi

Klasik tarz dediğimizde, yıllar boyu cazibesini kaybetmemiş ve her devirde kullanılmaya devam etmiş dekorasyon öğelerini kastederiz. Ancak hangi yüzyılı bugüne taşıyacağınız size bağlı. Yukarıdaki gibi fantastik bir masalın içinden fırlamışa benzeyen bir oda da düzenleyebilirsiniz. Seçim sizin! Yatağın odanın merkezi olduğunu ve ilginç bir yatak başlığı ve karyola ile odanın tüm havasının değişebileceğini ipucu olarak aklınızın bir köşesine not edebilirsiniz.

minimal-geometrik-duvar

Modern ve minimalist yatak odaları son yıllarda oldukça revaçta. Özellikle de küçük yatak odaları için sade çizgilerin ve az aksesuarın kullanıldığı bu tarz, son derece kullanışlı olabilmekte. Yatak duvarındaki geometrik tasarım odanın bütününü etkilemiş. Kısa komodin ve duvar nişleri ile küçük bir yatak odasında oldukça çarpıcı bir görünüm elde edilmiş diyebiliriz.

mor-yatak-odasi-duvari

Mobilya veya aksesuarlar dışında renkleri kullanarak da ilginç bir dekorasyona imza atılabilir. Sevdiğiniz çarpıcı bir rengi beyazla yan yana getirerek yatak odasında farklı bir tarz yakalayabilirsiniz. Odanın tek düze görünmemesi için bu çarpıcı rengin farklı tonlarını kullanabilirsiniz. Yukarıdaki örnekte  mor renk, odanın tamamına açıklı koyulu olarak uygulanmış ve hem göz alıcı hem de enerji veren bir sonuç elde edilmiş.

yatak-odasi-dekorasyonuyatak-odasi-duvari

Yatak odası dekorasyonunda yatak başının dayandığı duvarı değerlendirmek odayı epey zenginleştirebilir. Bu da diğer önemli bir ipucu olarak aklınızda bulunabilir. Bu duvar sadece yatağa ev sahipliği yapmakla kalmayıp boya, duvar kağıdı veya aksesuar yardımıyla süslenerek odada size özel bir tarz yaratmanıza yardımcı olabilir.

yatak-odasinda-kanepe

Yatak odasının genişliği elverişliyse kanepe veya koltuk yardımıyla yatak odasını bir parça oturma odasını andıran, daha sıcak bir yer haline getirebilirsiniz. Yatak odaları genellikle yatmadan yatmaya kullandığımız, gün içinde az vakit geçirdiğimiz bir odadır. Bu odada bir okuma koltuğu veya çalışma masası olması, odanızdan daha çok yararlanmanızı sağlayabilir.

yatak-odasi-tarzlari

Yatak odasında farklı bir tarz ortaya koymak için bazen tek bir çarpıcı ayrıntı yeterli olabilir. Özellikle de renkli yatak odalarında, perdeyi halıya ya da yatak örtüsüne uydurmaya çalışmak yerine, siyah beyaz bir perde ile hiç tahmin etmeyeceğiniz bir etki elde edebilirsiniz. Renkleri dengeleyen ve kontrast yaratan siyah-beyaz desenli perdeler hemen her renkle uyumlu olacaktır.

Akdeniz-tarzi-dekorasyoneklektik-yatak-odasi

Akdeniz tarzı gibi, Akdeniz ülkelerinden ilham alan bir oda dekore ettiğinizde ya da en canlı renkleri yan yana getirip farklı dönemlerden mobilyaların yer aldığı eklektik tarzı denediğinizde, ‘farklı tarz’ nitelendirmesini sonuna dek hak edeceğinize emin olabilirsiniz. Bu tip odalar gerçekten de pek sık rastlamadığımız ama her gördüğümüzde de bizi şaşırtan, daha renkli olmaya özendiren odalardır.

Asya-tarzi-dekor

Yatak odasında alışılagelmişin dışında bir tarz arayışı içinde olanlar için Asya tarzı dekorasyondan söz etmeden geçemeyiz. Japon evlerindeki gibi sürgülü, panelli kapılar, fener tipi lambalar ve tabii yeşil bitkiler başlıca dekorasyon öğeleri olacaktır. Doğal malzemeler ve dinlendirici renklerle birlikte huzurla uyuyacağınız, kendine has tarzıyla dikkat çeken bir yatak odası düzenleyebilirsiniz.

cagdas-yatak-odasi-renkleri

Tam yatağın üzerine asılı, büyük bir aydınlatma ile rahat edebilir misiniz? Rahatlığı bilinmez ancak bir aydınlatma ürünü ile odanın nasıl farklı bir atmosfer kazanabileceğine dair bu, güzel bir örnek. Ayrıca odanız size sıradan ve soluk göründüğünde renkli, neşeli yastıkları yatağa dizerek odanıza her zaman canlılık katabileceğiniz aklınızda olsun.

duvar-dekorasyonu

Bu makalede yeterince üstünde durmadık ama yatak odasında duvar kağıdı uygulamaları ile elde edilen ilgi çekici sonuçları da aklınızda bulundurabilirsiniz. Duvar resmi ya da duvar kağıdı ile duvarı kaplayarak yatak odasında ayrı bir dünya yaratabilirsiniz. Deniz manzarasından yağmur ormanlarına sonsuz sayıda seçeneğin önünüzde olduğunu unutmayın. Duvar resmi ile uyumlu aksesuarlar kullanarak odada bir şıklık ve bütünlük yakalanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner