Yatak Başı İçin Farklı Alternatifler

paravan, yatak başı, yatak başlığı,

Yatak başı seçerken genellikle yatak odası mobilyalarıyla uyumlu, güzel bir kumaşla kaplı ya da parlak ahşap modellere gözümüz kayıyor. Yatak odasında şıklığı vurgulamak, yatağın daha ihtişamlı görünmesini sağlamak istiyoruz. Oysa burada paylaşacağım birkaç örnek her şeyden çok orijinal ve yaratıcılığın ürünü olarak öne çıkıyor.

Özellikle de yeni evlenenler için, yeni bir yatak odası takımı olmazsa olmazlar arasındadır. Elbette yeni bir yatak odası takımının hiçbir kötülüğü yok. Fakat çoğu kez yatak odaları tornadan çıkmış gibi bir örnek oluyor. Bu benzerlikleri kırmak için bizi ifade eden, bizim zevkimizi, alışkanlıklarımızı ve yaşam biçimimizi ifade eden parçalara evde daha çok yer vermeliyiz. Yukarıdaki yatak odasında, antika bir paravan yatak başı olarak kullanılmış. Ne kadar zarif ve kendine özgü duruyor.

Bu aydınlık ve  romantik bir tarzı olan yatak odasındaki masalsı hava ise yatak başına asılan büyük bir ayna ile tamamlanmış. Özellikle dar yatak odalarında böyle bir yatak başı, odayı olduğundan çok daha geniş ve aydınlık gösterecektir.

Bu fotoğrafta yatak başı olarak büyük bir resim kullanılmış. Resim biraz genç işi ama kendi odanızın tarzına göre soyut, modern, renkli ya da tek renk, beğeninize uyan, büyük bir resmi bu şekilde yatak başında kullanmak fena bir fikir olmayabilir.

Eskiden yatak odalarına büyük düğün fotoğrafları asmak modaydı. Şimdilerde demode sayılmakla beraber, hiç rastlanmıyor değil. Ben şahsen, kendi resimlerimi duvarda büyük büyük görmekten rahatsız olurum diye düşünüyorum. Görüntü olarak aklıma hep eski Türk filmlerini getiriyor.

İngiliz tarzındaki bu yatak odasında, odanın tarzına da uygun biçimde eski, ahşap kapılar yatak başı olarak değerlendirilmiş. Diğer eşyalarla birlikte tutarlı ve iddialı olmasına rağmen odada gayet doğal duran bir uygulama olmuş. Yazlık evler için daha uygun bir tarz.

Yatak odası duvarına tablo asmak, sık görülen bir uygulama. Mobilyaya uyumlu renkte çerçevelerde, baktıkça size huzur verecek resimler gerçekten de yatak odasına hem sıcaklık hem de sakinlik katabilir. Yukarıdaki örnekte ise yan yana gelen tablolar adeta bir yatak başı oluşturmuşlar. Farklı ve şık görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner