Yaratıcı Peyzaj Tasarım Örnekleri

bahçe düzenleme, süs havuzu,

Konut bahçeleri kişilerin huzur bulmak, rahatlamak ve biraz dinlenmek istedikleri özel mekanlardır. Günlük hayatın stresinden kaçmak için bir bahçeden daha yakın ve elverişli bir mekan bulmak zordur. Ancak güzel bir bahçe kendiliğinden bitivermez. İyi bir planlama ile sadece güzel görünmekle kalmayıp işlev de kazanabilir. Evinizin başka bir odası olarak algılayabileceğiniz bu mekanı, bir peyzaj tasarımcısı bitkileri ve çeşitli mimari ögeleri kullanarak size özel bir şekilde düzenleyebilir. Aşağıda birkaç yaratıcı peyzaj tasarım örneği göreceksiniz. Sizin tercihinizi keşfetmenize yardımcı olabilir.

Kumtaşlarından oluşan alçak bir duvarın çevrelediği yeşil alana ilginç bir heykel koyularak alışılmışın dışında bir bahçe manzarası oluşturulmuş.

Büyük bitkilerin arasına yerleştirilen bu süs havuzu sayesinde bahçe, belki çok daha sıradan görünecekken, özel bir mekana dönüşmüş.

Evin hemen bitişiğindeki bu bahçedeki taş, bitki ve çarpıcı ışıklandırma düzenlemeleri sayesinde ev sahiplerinin diledikleri zaman rahat bir nefes alabilecekleri, şehri tamamen geride bırakan bir alan yaratılmış.

Bahçenin taş basamakları canlı çit bitkileriyle ayrılmış ve böylelikle iki farklı dinlenme alanı oluşturulmuş. Yine aynı şekilde bahçenin tamamını dışarıdaki gözlerden saklamak için bitkilerden yararlanılmış. Eğer bitkilerin bakımına fazla zaman ayıramayacağınızı düşünüyorsanız ve daha steril bir ortam sizin yaşam tarzınıza daha uygunsa bu tür bir düzenleme en iyisi olacaktır.

Yaratıcı bir görünüm için iç içe geçmiş spiral ve daire biçimleri kullanılarak labirenti andıran ilginç bir düzenleme yapılmış. Küçük alanlarda bu tip görsel düzenlemeler sayesinde farklılık yaratmak daha kolay olabilir.

Simetrik ve düzenli bir görünüme eklenen özgün bir duvar dekorasyonuyla son derece ferah ve şık bir bahçe oluşturulmuş. Duvar dekorasyonundaki yeşil tonları bahçenin doğal görünümüne ayak uyduruyor. Gözlerden uzak, misafirlerinizle uzun saatler rahatça oturabileceğiniz, özel bir dinlenme köşesi. Bitkilerden ziyade oturma grubu biraz daha öne çıksa da, aslında bu mekanı özel kılan yeşille çevrili olması.

Neredeyse yağmur ormanlarını andıran bir düzenleme dev saksılarla süslenerek bu güzel bahçeye  tropikal bir ada havası verilmiş. Dilediğinizde gözlerden uzak ve sadece yeşile bakarak dinlenebileceğiniz son derece huzurlu bir köşe.

Tasarımcısının yeteneğine hayran bırakan, alışılmışın dışında düzenlenmiş, minik şelalesiyle son derece güzel bir bahçe. Küçük bir alanın bile bir anda masalsı bir havaya bürünebileceğinin kanıtı.

Böyle bir bahçede gezerken antik bir kenti dolaştığınız hissine kapılabilirsiniz. Bitkilerin ve taşların ustaca yerleşimi kesinlikle insana kültürel bir geziye çıkmış hissi veriyor. Görebildiğim kadarıyla arka planda zengin bir bitki örtüsü olduğundan, düzenleme yapılırken çok fazla bitki çeşidini bahçeye taşımaya gerek kalmamış.

Samimi bir dinlenme köşesi bulunan bahçedeki en dikkat çekici öge hiç kuşkusuz farklı havuzu. Huzur, sakinlik ve ferahlık bir arada.

Bahçe düzenlemesi ile ilgili profesyonel bir yardım almak isterseniz, bütçenizi ve ne istediğinizi belirlemenizde fayda var. Bahçeyi ne sıklıkta kullanacağınız, ne amaçla kullanacağınız (sadece güneşlenmek isteyebilir ya da arada yemekli misafir ağırlamayı tercih edebilirsiniz) ve nasıl bir ortam hayal ettiğiniz önemlidir. Bahçe düzenlendikten sonra bakımı ile ilgili olarak ne kadar ilgilenebileceğiniz ve bahçeyle uğraşmaktan zevk alıp almadığınız konuları da bahçe düzenlenirken önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner