Veranda Düzenlemesi İçin İpuçları

bahçe mobilyası, veranda,

Verandalar genellikle müstakil evlerin hemen girişinde, evin duvarına bitişik ve üstü kapalı dinlenme alanlarıdır. Hava koşullarının dışarıda oturmaya çok elverişli olmadığı iklimlerde ya da farklı nedenlerden ötürü veranda camla kapatılabilir. Şehirlerde verandalı evlere rastlamak zor. Daha çok şehir dışında, yazlık evlerde ya da müstakil kır evlerinde verandalara rastlarız. Hazır mevsim yaklaşıyorken çeşitli veranda modellerine ve nasıl düzenlendiklerine dair ipuçlarına bir göz atalım.

Veranda düzenlerken kullanılan malzemenin bölgenin hava koşullarına uygun seçilmesi gerekir. Bahçe mobilyaları kullandığınız takdirde eşyalar daha uzun ömürlü olacaktır. Rahat bir sohbet köşesi oluşturarak verandanızı değerlendirebilirsiniz. Siyah, kahverengi, bej gibi nötr renkleri seçerek hem zevkli hem de doğadaki diğer renklere ve pek çok farklı aksesuara kolayca uyum sağlayacak bir düzenleme yapabilirsiniz. Yastık kılıflarınızın rengini mevsimlere göre yenileyebilirsiniz. Sonbaharda bakır tonlarını, yazın kırmızıyı aksesuar rengi olarak belirleyebilirsiniz.

Verandanın esprisi açık havada rahatça oturabileceğiniz, size özel bir alan olmasıdır. Ancak kimi durumlarda hava veya çevre koşulları açık bir veranda için elverişli değildir. Bu durumda veranda camla kapatılabilir. Böylelikle hem manzaranın keyfi çıkarılır hem de çevreden gelecek yağmur, toz, böcek benzeri olumsuzluklar engellenmiş olur.

Yukarıdaki fotoğrafta bir veranda için oldukça uygun formda mobilyalar içeriyor. Şezlong tipi koltuklar, puf ve alçak sehpalar ideal bir oturma grubu oluşturabilir.

Verandanızı düzenlerken bitkiler en temel aksesuarlarınız olacaktır. Geniş bir bahçeye bakan verandalar bu yönden şanslılar. Yeşil bir bitki örtüsünün çevrelediği bir verandayı süslemek için çok da uğraşmaya gerek olmaz diye düşünüyorum. Toprak saksılara ekeceğiniz çiçekler, sarmaşık veya melisa benzeri bitkilerle veranda keyfini ikiye katlayabilir, kendiniz ve misafirleriniz için sakinleştirici yeşil renkle çevrili bir dinlenme köşesi oluşturabilirsiniz.

Pek çok veranda sahibi salıncak hayalini kurar. Salıncaklar gerçekten de verandalara çok yakışır ancak bu konunda gerçekçi olmakta fayda var. Salıncakta rahat edenler genellikle çocuklar ve gençlerdir. Pek çok kişi oturduğu yerde sallanmayı rahatsız edici bulur ve sabit bir köşe arar. Bir iki dakikalığına çekici de olsa, yemek yerken ya da sehpaya uzanırken salıncak zahmetlidir. Verandada bolca yer varsa, salıncak köşesinin hiçbir sakıncası yok. Ama yeriniz darsa rahat bir bahçe koltuğu sizin için daha kullanışlı olabilir.

Bir oturma odasına benzetmek yerine,  uzun bir masa ve sandalyeler kullanılarak da verandalar oldukça işlevsel hale getirilebilir.  Uzun saatler sürecek akşam yemekleri için ya da sabah kahvenizi yudumlamak veya boş zamanlarınızda bulmaca çözmek için bu masayı kullanabilirsiniz.

Verandadan bu kadar söz edip sallanan sandalyelerden söz etmemek olmaz. Yukarıda geometrik desenli, yeşil minderli, modern tarzdaki sallanan sandalyeler bir veranda için biçilmiş kaftan. Mavi yeşil yastıklarla süslenmiş beyaz kanepe sayesinde iyice öne çıkıyorlar. yeşillikler arasındaki bir veranda için son derece doğru parçalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner