TV Niş Modelleri

dekorasyon televizyon cevresine niş ceşitleri, duvarda televizyon modelleri, televizyon,

Yeni nesil televizyonlar incecik gövdeleriyle artık çok daha az yer kaplıyorlar. Hatta duvara asarak, odada TV sehpası için yer açmaktan kurtuluyoruz. Öte yandan sanki bir sanat eseriymiş gibi başköşeye asılan televizyonlar, estetik açıdan hoş görünmüyor. TV niş modellerinden biri değerlendirilerek, televizyona duvarda şık bir yer açılabilir.

Televizyon nişlerinin en büyük avantajı, televizyonu duvara astıktan sonra söz konusu odanın bir otel odası gibi görünmesini engellemeleri. Bu şekilde hem TV duvarla bütünleşiyor hem de televizyon için ayrıca sehpa, ünite benzeri mobilyaya yatırım yapmak, bir zorunluluk olmaktan çıkıyor.

Günümüzde DVD oynatıcı, ses sistemleri ya da uydu yayınları olmaksızın, televizyonu tek başına ele almak zor. Bu durumda herhangi bir TV niş modeli tasarlanırken bu tip ayrıntılar da ele alınmalıdır. Çeşitli cihazlar için TV nişine başka bir niş daha eklenebilir. Ya da televizyonun altına ince bir konsol yerleştirilebilir.

Televizyon nişleri sadece oturma odalarında değil mutfak, yatak odası hatta banyolar için bile epey kullanışlı olabilir. Artık evlerde birden fazla TV görmeye alışığız. Ancak oturma odası dışında, diğer odalarda TV için yer açmak her zaman biraz daha zordur. Uygun bir niş modeliyle televizyona yer açmak kolaylaşabilir.

Televizyon nişleri binanın inşası sırasında eklenmiş olabilir. Öyle değilse sonradan duvara ek yapılarak alçıpan veya çeşitli malzemelerden paneller kullanarak niş oluşturulabilir. Aydınlık ve geniş odalarda ahşap paneller klasik ve şık durur. Duvar kırılarak niş yaptırılması konusunda ise bu çalışmanın mutlaka bir profesyonele danışılması gerekir. Evin taşıyıcı duvarlarına zarar verilmemelidir.

Niş kaplamalarında ahşap dışında taş malzeme de evi zenginleştiren bir görüntü ortaya koyar. Özellikle şömine üzeri televizyon yerleştirileceği zaman TV niş modelleri, klasik şömine ile modern televizyon çelişkisini hafifletir. Şömine doğayı, sosyal toplantıları, kır evlerini anımsatan, nostaljik bir öğedir. Üzerine televizyon asıldığında, bana her zaman şömine bu sayılan özelliklerini yitirmiş gibi gelir.

Duvar nişleri genellikle spot aydınlatma ile tamamlanır. Böylece nişe yerleştirilecek olan aksesuarların, sanat eserlerinin kendini gösterebilmesi sağlanır. Televizyon nişlerinde ise televizyonun parlak ışığını yumuşatmak için etrafını aydınlatmak isteyebilirsiniz. Işıklandırma niş modeline göre hiç olmayabilir de, tercih sizin.

Tüm bu güzel düzenlemelere karşın kimi evlerde televizyon nişi yeterince iyi bir fikir olmayabilir çünkü televizyonun hareketleri kısıtlanacaktır. Televizyon asılırken monte edilecek, özel duvar askısıyla, televizyonu dilediğinizde daha öne çıkarıp farklı bir yöne çevirebilirsiniz. Ancak askı payı nedeniyle derin bir duvar nişi gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner