Turkuaz Koltuklara Uygun Perde Renkleri

turkuaz,

Turkuaz rengi koltukları salonda veya yemek odasında fark etmemek olmaz çünkü bu çarpıcı renk hemen dikkatleri üzerine çeker. Turkuaz koltuklara uygun bir perde rengi seçerken sadece koltuklar değil, duvar rengi, mobilya rengi, salonun genişliği, halı rengi gibi faktörler de devreye girer.

tekli-koltuk

Canlı renklere uygun başka canlı renkler seçmek konusunda tereddüt ediyorsanız, haklısınız. Turkuaz ile mor perdeler de güzel olur aslında ama kaçımız bu renk cümbüşüne uzun süre katlanabilir ki? Yukarıdaki gibi koyu bej renkte bir perde evde çok daha uzun ömürlü olacaktır.

altin-rengi

Turkuaz renk koltuklar ile sarı perdelerin yan yana getirildiği örneklerin sayısı hiç de az değil. Yine de, bir yazlık ev söz konusu olmadıkça civciv sarısı perdeler yerine, fotoğraftaki gibi altın sarısına yaklaşan, içinde kahverengisi olan bir sarı seçmek daha avantajlıdır. Salonun geri kalanıyla ilgili yapacağınız seçimler kolaylaşır.

beyaz-perdeler

Eğer hiç risk almak istemiyorsanız elbette beyaz perde her zaman yardımınıza koşabilir. Turkuaz renk koltuklarla uğraşmak sizi yeterince yorduysa ve işin içine bir de perde uyumu girsin istemiyorsanız, beyaz renk perdeler kullanabilirsiniz. Salonunuz da aydınlanmış olur.

fildisi

Beyaz rengin çiğ duracağı salonlarda, beyaz yerine başka bir nötr renk olan fildişi rengi kullanılabilir. Hem kolaya kaçmamış olur hem de turkuaz koltukların arka fonunu sade tutmuş olursunuz.

gri-perde

Turkuaz ve gri çok sık olarak yan yana kullanılan renklerdir. Bana kalırsa bu haliyle turkuaz ve gri ikilisi soğuk bir hava estiriyor ama bu kombinasyonun göze batmadığı, uyum gösterdiği kesin. Böyle bir tabloya belki pembe yastıklar eklenerek, salon biraz ısıtılabilir.

kahverengi-hali

Konumuz halı değil ama bu örnekte görüldüğü gibi çikolata rengi ile turkuaz yan yana geldiğinde, kesinlikle hoş bir görüntü ortaya çıkıyor. Tabii bu ikili mutlaka açık renkler duvar, zemin veya mobilya ile dengelenmeli. Perdelere gelince, benim buradan gördüğüm yeşilin kahverengiye çalan bir tonunda perde kullanılmış. Geniş ve aydınlık salonlarda koyu renk perdeler rahatça kullanılabilir.

siyah-beyaz-stor

Son örneğimiz yine bize değerli bir ipucu veriyor. Turkuaz ya da çingene pembesi, fıstık yeşili gibi göze çarpan, canlı renkler karşınıza çıktığında ‘Bu renklere ne yakışır?’ diye kara kara düşünmeye başlamadan önce aklınıza hemen ‘siyah – beyaz‘ seçeneği gelmeli. Siyah-beyaz perde ya da halı ile bu parlak renklerin üstesinden kolayca gelebilirsiniz. Son derece modern ve dengeli bir dekorasyon ortaya çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner