Turkuaz Banyo Dekorasyonu

turkuaz,

Turkuaz yeşile çalan mavi renkte, değerli bir taştır. Takılarda sıkça karşımıza çıkar. Bu taşın renginden yola çıkılarak aynı tondaki renge turkuaz rengi denmiştir. Turkuaz soğuk renk grubundan ama canlı, göze çarpan bir renktir ve bu renkle birlikte kullanılabilecek geniş bir renk paleti vardır. Mürdüm, yeşil, sarı, turuncu bu renkler arasındadır. Doğallığı ve tropikal iklim denizlerini temsil eden turkuaz banyo dekorasyonu için de son derece uygun olabilir. Bu rengi banyoda nasıl uygulayabileceğinize birlikte bakalım.

Kartela

Yukarıda biraz ipucu verdik ama şimdi turkuazı diğer renklerle yan yana getirdiğinizde ne tür kombinasyonlar ortaya çıkıyor yakından bakalım. Turuncu, kahverengi, yeşil, mavi, kiremit rengi, mürdüm, pembe ve sarı tonlarını turkuazla çekinmeden yan yana getirebilirsiniz. Banyo söz konusu olduğunda duvarlarınız turkuazsa içinde bu saydığımız sıcak renklerin olduğu bir duş perdesi, banyo halısı ya da havlular banyoda tropikal iklim havası estirebilir. Aşağıdaki kartelayı incelemenizi öneririm. Burada turkuazın da farklı tonları olabileceğini göreceksiniz. Ayrıca aksesuar renk seçiminde bu paletler size yardımcı olacaktır.

  • Renk kartelasından söz ederken adı geçmedi ama banyoda turkuazla birlikte en çok tavsiye edilen renk beyazdır. Banyoyu duvarlarını tümüyle turkuaz yapacaksanız mutlaka açık bir tonu tercih edin. Yoksa banyo çok karanlık ve depresif bir görünüme bürünebilir.
  • Duvarı tümüyle turkuaza boyamaktansa içinde turkuaz olan duvar kağıtlarını deneyebilirsiniz. Piyasada banyolar için uygun olabilecek neme ve suya dayanıklı duvar kağıtları satılıyor.
  • Duvarı boydan boya değil de ikiye bölerek bir kısmını turkuaza, diğer bir kısmını beyaza boyayabilirsiniz.
  • Banyo duvarında tek renk diye ısrar ediyorsanız, turkuazın en açık tonunu seçmelisiniz.

Unutun

Koyu bir turkuaz seçip banyoyu duvardan zemine sakın tümüyle bu renge bürümeyin.

Deneyin

  • Banyonuza turkuazla uyumlu renkli aksesuarlar, mumlar koyabilirsiniz.
  • Banyonun lavabo çevresi, küvet ya da ayna çevresi gibi sadece belirli bir kısmını ele alarak turkuaz fayansla döşeyebilir, geri kalan duvarları beyaz bırakabilirsiniz. Uyguladığınız turkuaz gözünüze az geliyorsa aksesuarlarla destekleyebilirsiniz.
  • Turkuaz renk duvarla kontrast oluştaracak, canlı renkte çerçevelenmiş bir resmi duvarınıza asabilirsiniz.
  • Ana renkler beyaz ve turkuaz ise, örneğin turuncu gibi parlak bir üçüncü renk seçin ve tüm aksesuarları bu renkte alın. Turuncu tonunun tüm aksesuarlarda aynı olması banyodaki tasarımı daha çarpıcı kılacaktır.

Fotoğraflar: Houseofturquoise.com, House Beautiful, Artslope.com, Design-seeds.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner