Tuğla Duvar Dekorasyonu

duvar kaplamaları, tuğla duvar,

Bir zamanlar maliyeti düşürmek için sıva ve boya yapmadan sergilenen tuğla duvarlar şimdilerde dekoratif olarak, estetik durduğu için tercih ediliyor. Eğer binanın yapım aşamasında klasik örme tuğla duvar tercih edilmemişse, tuğla duvarlara sahip olabilmenin iki yolu var. Ya duvarları örme tuğla eski bir bina arayacaksınız ya da tuğla görünümlü hazır duvar kaplamalarıyla duvarınızı kaplatacaksınız.

Hazır kaplama değil de doğal tuğla örme binalarda, duvarlar nefes aldığı için evde nem oranı dengelenir. Tuğlanın yazın serin kışın da sıcak tutma özelliği evdekileri rahat ettirir. Geçmişe götüren dokusu, evin temel taşı olarak yaydığı sıcak görüntü dekorasyon açısından büyük avantajlar sağlar. Doğal tuğla duvarlar bir binanın öyküsünü anlatır gibidir ve eve başka bir dil katar.

Pek çok tuğla çeşidi vardır ve kimi zaman sıvanın altından çıkan tuğla rengi dekorasyon açısından zorlayıcı olabilir. Bu gibi durumlarda tuğla duvar boyanarak ev için seçilen renklere ayak uydurması sağlanabilir. Dar ve karanlık mekanlarda tuğla duvar odaya bir mağara görüntüsü vereceğinden bu tip küçük mekanlarda tuğla duvarın beyaz ya da çok açık bir renge boyanması daha iyi olur.

Hazır duvar kaplamaları da artık görünüm açısından doğal malzemeyle yarışacak denli çeşitlidir. Her duvara kolayca uygulanabilen bu kaplamalar ile evin her odasında tuğla görünümü elde edilebilir.

Genel olarak tuğla duvarlar en çok mutfak, antre, hol benzeri daha küçük duvarlarda tercih edilse de salon ve yatak odasında da kullanılabilir. Özellikle şömineli salonlarda, şömineye en çok yakışan malzemelerden biri biri tuğla olabilir.

Beyaz mutfağın temiz ve modern çizgileri arasında değil kaybolmak aksine güçlü bir etki ortaya koyan tuğla duvar mutfağa gereken sıcaklığı, yaşanmışlık duygusunu katıyor. Tuğla duvarların önemli avantajlarından biri de ahşap, metal ya da cam her türlü malzemeyle kolayca yan yana gelebilmeleri. Modern ya da klasik tarz fark etmeksizin, her dekorasyon tarzına ayak uydurabilirler.

Tuğla duvarlar ister istemez odaya bir sertlik ve koyuluk katacaklardır. Bu havayı dengelemenin en iyi yolu açık renk zemin, açık renk mobilya ya da ev bitkisi kullanmak olabilir. Böylelikle mekan fazla daralmaz ve iç karartıcı olmaz.

Tuğla duvar dekorasyonunda bir odanın tüm duvarlarının tuğla görünümlü olması dekorasyonu zorlaştırabilir. Bunun yerine örneğin pencere duvarı gibi tek bir duvarı, sadece şömine çevresini, mutfakta tek bir duvarı ya da salonun bir köşesini tuğla görünümlü kullanabilirsiniz. Odada sürprizli, ilginç bir köşe oluşmuş olur ve dekorasyonun geri kalanını tarzınıza göre alışageldiğiniz bir biçimde tamamlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner