Teras Dekorasyon Fikirleri

bitki, gölgelik, teras,

Şehir havasından uzaklaşmak ve biraz dinlenmek için şöyle ucuz, yakın ve açık havada bir mekan arıyorsanız, kendi terasınızdan daha elverişli bir yer bulmanız zor görünüyor. Değerlendirebileceğiniz bir terasınız varsa ve siz arada bir çıkıp sadece etrafa bakmakla yetiniyorsanız, çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Terasınıza biraz gölge, rahat bir oturma köşesi ve tabii ki bol yeşillik eklediğiniz takdirde, bir daha başka hiçbir dış mekandan keyif alamayabilirsiniz.

semsiye-golgelik

İlk bakışta terasınız, düz beton bir zeminden daha fazlasını ifade etmeyebilir. Aslında bu hiç de kötü bir başlangıç sayılmaz. Bu şekilde terası kendi istediğiniz gibi şekillendirmek için elinizde boş bir sayfa varmış gibi düşünebilirsiniz.

Çoğu teras fotoğrafında, oturma grupları, yeşil bitkiler, harika bir zemin döşemesi göz doldurur ve tabii ki bu teraslara özeniriz. Ancak fotoğrafların kimi zaman aldatıcı olabildiğini unutmamak gerekiyor. Pek çok muhteşem görünen teras fotoğrafına bakarken, bu mekanlarda oturmak için ancak güneşin batmasını beklemek gerek diye düşünmeden edemiyorum. Oturma grubunun yerleştirileceği köşede şemsiye, sabit ya da katlamalı tente, pergole, asma-germe membran, raylı gölgelik sistemleri gibi seçenekleriniz bulunuyor.

Seçeceğiniz gölgeliğin rüzgara ve yağmura dayanıklı olması, çabuk solmaması ve kolay temizlenmesi gibi özellikleri, ürünü daha kullanışlı kılacaktır. Ayrıca dilediğiniz zaman kapatıp dilediğinizde açabileceğiniz gölgelik sistemlerini de değerlendirebilirsiniz. Gölgelikler sadece gölge yapmakla kalmaz, aynı zamanda terasınızın çevredeki binalardan bakınca rahat görülmesini de engelleyerek, mahremiyetinizi korumanıza yardımcı olur.

yesillik-cit

Sıcak Bir Ortam

Güneşli günlerde terasınız yeterince ısınacak ama benim söz ettiğim sıcaklık daha çok terasınızın renkleri, kullanılan aksesuar ve mobilyalar sayesinde oluşacak rahat ve göze hitap eden bir ortamı kastediyor. Terasınıza yıkanabilir, dış mekana uygun bir halı sermeniz, yine kolay yıkanabilir renkli yastıklarla süslemeniz ve tabii ki açık havayı seven bitkilerle donatmanız, bütün atmosferi etkileyecektir. Yeşil, turuncu, mavi ve pembe tonları terasınızı cıvıl cıvıl yapmak için uygun aksesuar renkleridir. Teras peyzaj örneklerini incelemek bu konuda size ilham verebilir.

Işıklandırma

Gündüzleri doğal ışığın tüm nimetlerinden yararlanabilirsiniz fakat hava karardıktan sonra, ışıklandırma devreye girerek terasınızı bambaşka bir görünüme bürüyebilir. Hem hesaplı hem az elektrik harcayan ve dış mekana özel üretilen LED aydınlatmalardan sitede sık sık söz ediyoruz. Terasınızda LED aydınlatmalardan yararlanarak yapabileceklerinizin tek sınırı hayal gücünüz diyebilirim. Dilediğiniz köşeyi, dilediğiniz renkte aydınlatma imkanı veren LED lambalarla, terasınızı dilediğiniz an bir parti mekanına dilediğinizde bir dinlenme köşesine çevirmek elinizde. Dış mekana uygun aydınlatma ürünleri seçtiğinize emin olun yeter.

Işıklandırma sırasında dikkat edilecek başka bir konu, terası nasıl kullanacağınızı her açıdan düşünmelisiniz. Bir akşam arkadaşlarınızla toplanıp terasta kağıt oynamak istediğinizde, ışığın yetmediğini fark etmeniz tüm planları bozabilir. Yemekli davetlerde de, konuklar tabaklarını daha rahat görmek isteyebilir. Böyle durumlar için güçlü ışık veren lambalarınızın olması gerekebilir. Duvar lambalarıve dış mekan armatürleri işinizi görebilir. Güneş enerjisi ile çalışan aydınlatma ürünlerini değerlendirebilirsiniz, böylece kablo çekme ve tesisat işi de dert olmaz.

Beton duvarlar yerine baktıkça sizi rahatlatacak birkaç saksının olması daha iyidir.Beton duvarlar yerine baktıkça sizi rahatlatacak birkaç saksının olması daha iyidir.
Teras parmaklıklarını bitkilerle süsleyebilirsiniz. Teras parmaklıklarını bitkilerle süsleyebilirsiniz.
Köşe takımı ile terasta rahat edeceğinize hiç şüphe yok. Köşe takımı ile terasta rahat edeceğinize hiç şüphe yok.
LED ışıklandırma ile teras geceleri başka bir havaya bürünebilir. LED ışıklandırma ile teras geceleri başka bir havaya bürünebilir.
Kolay temizlenecek bir dış mekan halısı terasta daha kullanışlı olur.Kolay temizlenecek bir dış mekan halısı terasta daha kullanışlı olur.

Asma germe membranlar ile güneşin yakıcılığından korunabilirsiniz.

Beton duvarlar yerine baktıkça sizi rahatlatacak birkaç saksının olması daha iyidir.

Gölgelik için tüm terası kapatmanıza gerek olmayabilir.

Teras parmaklıklarını bitkilerle süsleyebilirsiniz.

Köşe takımı ile terasta rahat edeceğinize hiç şüphe yok.

LED ışıklandırma ile teras geceleri başka bir havaya bürünebilir.

Kolay temizlenecek bir dış mekan halısı terasta daha kullanışlı olur.

  • 1

left

Asma germe membranlar ile güneşin yakıcılığından korunabilirsiniz. thumbnailBeton duvarlar yerine baktıkça sizi rahatlatacak birkaç saksının olması daha iyidir. thumbnailGölgelik için tüm terası kapatmanıza gerek olmayabilir. thumbnailTeras parmaklıklarını bitkilerle süsleyebilirsiniz. thumbnailKöşe takımı ile terasta rahat edeceğinize hiç şüphe yok. thumbnailLED ışıklandırma ile teras geceleri başka bir havaya bürünebilir. thumbnailKolay temizlenecek bir dış mekan halısı terasta daha kullanışlı olur. thumbnail

right

Yeşilliksiz Olmaz

Bitkilerle aranız iyi olsun olmasın, teras içinizi ferahlatacaksa doğal olmak ve mümkünse doğayı temsil eden küçük bir mekan olmak zorunda. Eğer bitkilere yeterince vakit ayıramayacaksanız, güneşe dayanıklı, bakımı kolay bahçe çiçeklerinden almaya özen gösterin. Yalnız unutmayın ki bakımı kolay bitki demek, hiç ilgilenmenize gerk yok demek değil. Birkaç büyük saksılı bitki de işinizi görür. Bu bitkileri alırken, aldığınız yere teras için aldığınızı, terasın ne kadar güneş gördüğünü ve hava koşullarını ayrıntılarıyla konuşarak, terasınıza en uygun bitkileri almaya özen gösterin.

Güvenlik

Evde küçük çocuklar varsa veya olmasa bile, çocuklu misafirlerin gelebileceğini düşünerek, terasta korkuluk vb güvenlik önlemlerini eksik etmeyin. Teras kapısının kilitlenebilmesi ve küçük çocukların yetişemeyeceği şekilde bir üst kilidinin olması da pratik bir çözüm olur.

Courteney Cox’un Malibu’daki Evi

Evde Sera Nasıl Kurulur?

Renkli Bahçe Masa ve Sehpaları – Blyth

Her Bahçeye Uygun Küçük Havuzlar

Bahçe Salıncak Modelleri ve Fiyatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner