Tavan LED Aydınlatma Örnekleri

alçak tavan,

LED aydınlatmanın gitgide popüler olmasının başlıca iki nedeni var: LED lambalar enerji tasarrufu sağlayan ürünlerdir ve bir diğer avantajları ise ilginç aydınlatma tasarımlarına, mekanda farklı bir atmosfer yaratılmasına imkan vermeleridir. Son yıllarda, dikkati çeken pek çok tavan aydınlatmasında gömme, LED armatürler kullanıldığına şahit oluyoruz.

LED tavan aydınlatmalarından söz edeceksek elbette ilk sırada LED fiber optik aydınlatmadan söz etmeliyiz. Sadece tavanda değil mekanınızın her köşesinde sınırsız bir tasarım imkanı sunan bu teknoloji ile dilediğiniz yeri ışıklandırabilirsiniz.

Fiber kablolar, elektriği değil sadece ışığı taşıyarak, tek bir kaynaktan pek çok yöne ışığın dağıtılmasına imkan veren bir teknoloji sunuyor. Yıldızlarla kaplı tavanlar en çok rağbet gören tasarımlar arasında.

LED ışıklandırmanın tasarım yönünü öne çıkaran başka bir özellikleri de renkli ya da renk değiştirebilen LED ampuller kullanma olanağıdır. Odanıza uygun renkte bir aydınlatma rengi seçebilir, otomatik biçimde renk geçişi olmasını sağlayabilir ya da uzaktan kumanda veya elektrik düğmesi ile rengi manüel olarak değiştirme imkanına sahip olabilirsiniz.

Tavan aydınlatmalarının zaman zaman can sıkıcı olabilen taraflarından biri de ampul patladığında değiştirmenin pratik olmamasıdır. Özellikle gömme aydınlatmalarda tavana erişmek bir dert, ampulü değiştirmek ayrı bir dert olur. Neyse ki LED aydınlatma da böyle bir sorun yaşama riski çok düşüktür. LED ampuller son derece dayanıklı, uzun ömürlü ve üstelik tasarruf yapmanızı sağlayan ürünlerdir.

LED tavan armatürlerinin gömme modellerinin rağbet gördüğünden söz ettik. Bunun en büyük nedenlerinden biri de özellikle alçak tavanlı mekanlarda, alçak tavana uygun sarkıt lamba bulmakta sıkıntı çekilmesidir. Aşağı doğru sarkan avizeler, sarkıt lambalar her an  gibi bir his yaratır. Üstelik tavanı da olduğundan basık gösterir. Oysa tavanla aynı hizada aydınlatma ürünleri hem odayı dilediğinizce aydınlatabilmenize hem de mekanı ferah göstermenize yardımcı olur.

Elbette LED tavan aydınlatması kullanmak için mekanın mutlaka alçak tavanlı olması şartı yok. Yüksek tavanlı odalarda da klasik sarkıt lambalara ek olarak LED aydınlatma kullanılabilir. Aydınlatma dekorasyonun önemli bir parçasıdır. Nasıl bir atmosfer istediğinize bağlı olarak ışığı bu yönde kullanabilirsiniz. Romantik, klasik, modern, renkli, loş ya da zengin görünen bir mekan tasarımı için LED aydınlatma işe yarayacaktır.

Herhangi bir mağazadan LED lamba alışverişi yapmak istediğinizde, size hemen nerede kullanacağınız sorulacaktır. LED lambalar oldukça farklı çeşide sahiptir. Banyo için, mutfak için, tavan için veya bahçe için farklı LED aydınlatma modelleri vardır. Su geçirmeyen, gömme, mantar, şerit ya da duyu LED lambalardan kendi kullanma amacınıza uygun olan modeli satın almanız gerekir.

Renkli tavanlar eve bambaşka bir hava katar. Gündüzleri bu etkiyi yeterince hissedersiniz ancak hava karardığında renkli tavan odayı basıklaştırabilir ya da renk kendini yeterince göstermez. Bu durumda LED tavan aydınlatmaları ile renkli tavanı olduğundan bile gösterişli bir hale getirmek mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner