Tasarımda Tekrarın Gücü

dekorasyon ipuçları,

Tüm tasarım çalışmalarında olduğu gibi bir oda tasarlarken de ‘tekrar’ en önemli unsurlardan biridir. Odada tutarlılık ve ritim duygusunu  pekiştirir. Bir evdeki tüm aydınlatma ürünlerinin aynı olması ya da bir duvara aynı renkleri barındıran tabloların asılması tekrara örnek verilebilir. Evin mimari yapısından tutun da aksesuar desenine kadar pek çok farklı noktada tekrarın gücünden yararlanılabilir.

Bu mutfakta ilk anda hemen göze çarpmasa da farklı katmanlarda karşımıza çıkan iki farklı tekrar unsuru var: beyaz renk ve dikdörtgen formlar. Beyaz rengi duvarda, aksesuarda ve mobilyada görüyoruz. Dikdörtgen ise ilk anda sarkıt lambalarla karşımıza çıkıyor. Tezgah duvarındaki fayanslarda, bar taburelerinde hatta mutfak adasında da dikdörtgen seçimler yapıldığını görmek mümkün.

Aynı sanatçıya ait tablolar tek bir duvarda toplanarak tablolarla tekrar unsuru sağlanmışken, aynı seriden bir resim de karşı duvara asılarak odadaki uyum, ritim ve bütünlük hissi artırılmış. Fotoğrafın üst sol köşesinde yer alan portredeki mavi ile koltukların mavisi de bir başka tekrar öğesi. Bu tekrarlar sayesinde oda daha tutarlı bir hale geliyor ve tasarım gözümüze estetik görünüyor.

Buradaki tekrar öğesi hemen gözünüze çarpmış olacak: kemerler. Mimarideki tekrara iyi bir örnek olan bu örnekte kemerli pencereler ve koridorda takip eden alçıpan kemerler bu geniş mekana yumuşaklık ve şıklık katıyor.

Renk tekrarını anlamak için oldukça çarpıcı renklerden birinin, kırmızının rüstik tarzda bir yatak odasında nasıl tekrar ettiğine bakalım. Kırmızılı nevresim takımı, kırmızı yatak örtüsü, kırmızının ağırlıkta olduğu bir halı ve en vurucu detay da kırmızı bir kapı. Kırmızının kapıda da tekrar etmesi rengin sadece odanın belli bir bölümünde kalmamasını, göz hizasına da çıkmasını ve böylelikle bu mekanın karakteristik özelliklerinden biri olmasını sağlıyor.

Desen tekrarının ne kadar etkili olabileceğini gösteren bir oturma odası fotoğrafı görüyorsunuz. Buradaki desen tekrarının gelişigüzel olmadığına dikkat edilmeli. Desen odada farklı yüksekliklerde tekrar etmiş. Yere yakın pufta, biraz daha yüksekte dekoratif yastıklarda ve son olarak daha yüksekte ayaklı lamba şapkasında. Böylelikle desen dağınık olarak değil dengeli bir biçimde odaya dahil edilmiş. Kırmızı rengin duvardaki tabloda ve perdelerde de tekrar ettiğini ve böylelikle rengin odanın her köşesine pay edilmiş olduğunu da not düşelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner