Stüdyo Daire Dekorasyon Örnekleri & İpuçları

dekorasyon ipuçları, küçük salon, stüdyo,

Stüdyo daireler, ayrı bir oda olarak yalnızca banyonun bulunduğu; yatak odası, salon ve mutfak için tek bir odanın ayrıldığı, tek oda dairelerdir. Bu dairelerin çok büyük olmadıkları göz önüne alındığında dekorasyon konusunda eldeki tek odanın oldukça iyi değerlendirilmesi gerekir. Burada paylaşacağımız stüdyo daire dekorasyon örnekleri ve ipuçları bu konuda ilham verici olabilir.

iyi bir düzenleme yapıldığı takdirde stüdyo bir daire sıcak ve huzurlu bir ortam sunabilir. Büyüklüğü ne olursa olsun hiç kimse dağınık ve aradığını bulamadığı bir dairede rahat edemez. Stüdyo dairelerde yeriniz sınırlı olduğundan hem kişiliğinizi yansıtmanız hem bütün ihtiyaçlara yönelik düzenleme yapmanız ilk anda zor görünebilir. Ancak biraz sabır ve yaratıcılıkla çöüzlemeyecek sorunlar değil bunlar.

Stüdyo dairelerde daire odalara bölünmediği için salon, yemek odası, mutfak ve hatta yatak odanızı bir arada düzenlemeniz gerekir. Bunu yaparken birkaç ipucunu aklınızda bulundurursanız hem göze hoş görünen hem de rahat edebileceğiniz bir daire ortaya çıkarabilirsiniz.

İYİ PLANLAMA: Dekorasyona başlamadan önce iyi bir plan yapın. Evin basit bir krokisini çizerek odayı nasıl bölümlere ayıracağınızı, yatağınızı nereye koyacağınızı, televizyon için hangi duvarı seçeceğinizi belirleyin. İyi bir dekorasyonda planlama kısmı hep vardır ve ev bunu hemen belli eder.

BÖLME KULLANIN: Nasıl ki yatak odası bulunan evlerde bu odanın kapısını kapalı tutarız, stüdyo daire oturanları da yataklarını gözden uzak tutmak isteyebilir. Bu mahremiyeti sağlamak için perde bölme veya ayaklı pano gibi ürünlerden yararlanabilirsiniz.

AÇIK RENKLER: Ne zaman küçük mekanlardan söz etsek açık renk kullanmak gerektiğini vurguluyoruz. Ancak duvar ve zemin gibi geniş yüzeylerde açık renk kullandıysanız elbette aksesuarlarınızı renkli seçmenizde bir sakınca yok. Evi geniş göstermek adına sizi mutlu edecek renklerden vazgeçmeyi düşünmeyin. Yukarıdaki stüdyo dairedeki renk kullanımı benim çok hoşuma gitti.

AYNA ve CAM: Dairenizi olduğundan daha ferah göstermek için cam ve ayna benzeri yansıtma özelliği olan yüzeylerden yararlanabilirsiniz. Pencere karşısına ayna yerleştirmek ya da cam bir sehpa seçmek gibi hilelere başvurabilirsiniz. Cam sehpanın şeffaf oluşu sayesinde oturma alanı daha geniş algılanır.

TEK TEMA: Mutfağı, yatağı ve oturma bölümünü bir oda gibi düşünüp aynı tema içerisinde döşemeniz evi daha büyük ve ferah gösterebilir. Her bölüm için ayrı bir stil belirlemek yerine bütün ev için aynı renk skalasına sadık kalarak ve aynı dekorasyon tarzını göz önünde bulundurarak düzenleme yapabilirsiniz.

MOBİLYA SEÇİMİ: Mobilya seçiminde dikkatli olmakta fayda var. Ölçülerinizi iyi alın ve yere yakın değil yüksek ayaklı mobilyalar tercih etmeye çalışın, bu şekilde oda daha geniş algılanır. Sadece hoşunuza gitti diye çok büyük eşyaları zorla odaya sıkıştırmaya çalışmayın. Çok fonksiyonlu mobilyalara bakın. Hem dolap, hem sehpa, hem puf diye satılan ve pek çok farklı işlevi bir arada bulunduran eşyalara yönelebilirsiniz.

DOLAPLAR: Stüdyo bir dairede oturmanız demek, tüm eşyalarınızın göz önünde olması demek olmamalı. Dolap ve raf için yer ayırmaya özen gösterin. Fazladan bir koltuk ya da daha büyük bir sehpa sığdırmak için bu tip depolama ünitelerinden vazgeçmeyin. Sonradan pişman olabilirsiniz.

HAFİF PERDELER: Kalın kumaşlı perdeler odayı karartır ve dairenin daha küçük ve basık algılanmasına neden olabilir. Çerçeveler de dahil olmak üzere, pencerelerde açık renkleri ve hafif kumaşları tercih edin. Eğer dairenin genelinde açık renk kullandıysanız, seçeceğiniz bir vurgu rengini perdede kullanabilir ve odaya hareket katabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner