Şömineli Peyzaj Tasarım Örnekleri

bahçe düzenleme, şömine,

Bahçe düzenlemelerini en çok sıcak ayları düşünerek yaparız çünkü açık havanın tadını sıcak aylarda çıkarmak daha mantıklı gelir. Oysa peyzaj düzenlemesine şömine katıldığı takdirde bahçenden faydalanma süresi epey uzatılabilir. Yağışsız günlerde pekala sıcak bir şömine önünde hem de açık havada keyif yapabilirsiniz. Bahçede şömine nasıl olur merak ediyorsanız, birlikte şömineli peyzaj tasarım örneklerine bakalım.

Boy boy saksılarla bezeli, şık bir pergolayla oturma bölümü çerçeve içine alınmış, mis gibi bir bahçe. Bu şöminenin önünde keyif yapmak için insan soğukların başlamasını bile isteyebilir.

Bu  bahçenin en büyük özelliği belki de şöminesi diyebiliriz. Gizli bir geçidin kapısı gibi karşılıyor bahçeye girenleri.

Taş şömineler elbette bahçeye en yakışanları. Sanki doğanın bir parçası gibi, doğal bir oluşum gibi görünüyorlar. Yumuşak yastıklar ve çiçeklerle çevrelendikten sonra sıcak kahve dışında pek de bir şeye ihtiyaç kalmıyor sanki.

Havuzu ve şöminesiyle rüya bahçelerden biri olsa gerek. Hava sıcak olsun, soğuk olsun su kenarında olmak her zaman dinlendiricidir. Buna bir de çıt çıt yanan odun sesi eklendi mi? Oldukça geniş bir alana sahip olunduğundan birkaç farklı oturma alanı yapılmış. Bunlardan biri de şömine önündeki, şık kameriye elbette.

Şömine yakılmadığı zamanlarda içini ve çevresini saksılarla süsleyebilir ve böylece bahçenin genel görünümünü de bozmamış olursunuz. Yukarıdaki fotoğraftaki düzenlemede damalı bahçe zemini çok ilginç görünüyor.

Minik patikanın sonundaki şömine bu bahçeye masalsı bir görünüm vermiş. Bahçe yolu, basamakları ve şöminesiyle dört dörtlük peyzaj tasarımlarından biri.

Taş bir şömine, basamaklar ve zemini çevreleyen yemyeşil bitki örtüsü. Bu bahçe adeta yüz yıllar öncesine ait bir şatonun bahçesi gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner