Sokak Aydınlatma Direği

aydınlatma direkleri, peyzaj aydınlatma, sokak aydınlatma,

Sokak aydınlatma direği alüminyum, paslanmaz çelik ve beton gibi malzemelerden ihtiyaca ve yüksekliğe göre üretilebilmektedir. Metal sokak aydınlatma direkleri paslanmaya ve çürümeye karşı sıcak daldırma galvaniz yöntemiyle dayanıklı hale getirilmekte ve yağışlı hava koşullarına karşı ömürleri uzatılmaktadır.

Çelik boru ve alüminyumdan üretilen sokak aydınlatma direklerinde modern ve klasik pek çok farklı model seçeneği bulunmakta ve bu direkler tekli ve çift kollu olarak üretilebilmektedir. Otoyollarda, geniş ve uzun caddelerde, kent meydanlarında, park ve bahçelerde belediyeler ve karayolları tarafından dikilen aydınlatma direkleri site ve toplu konutlarda, fabrika girişleri, alışveriş merkezleri dış alanları, otopark gibi işletmelerde kurumlar tarafından kullanılmaktadır.

Sokak aydınlatma direği otopark ve özellikle konut alanlarının bulunduğu bölgelerde gece görüşü sağlamakla birlikte güvenlik amacıyla caydırıcı bir etki yaratmakta ve hırsızlık olaylarının azalmasını sağlamaktadır. Ayrıca kameralı güvenlik sistemlerinin kullanıldığı alanlarda kurulan aydınlatma direkleri hava karardıktan sonra kameraların çevrildiği alanları tam olarak görebilmesini sağlamakta ve karanlık noktaların kontrol altında tutulmasına yardımcı olmaktadır.

Şehirlerarası ve şehir içi yolların ışıklandırılması, meydan, liman benzin istasyonu gibi 24 saat faaliyet gösteren bölgelerin aydınlatılması için kullanılan sokak aydınlatma direkleri aydınlatılması gereken alanın büyüklüğüne göre 3 metre ile 15 metre arasında imal edilmektedir. Bundan daha yüksek direklere ihtiyaç duyulduğunda beton döküm direkler kullanılmaktadır. Sokak aydınlatma direkleri yine ihtiyaca göre tek kollu, çift kollu ve 4 kollu olarak imal edilebilmekte ve istenirse elektrostatik boya ile renklendirebilmektedir.

Sokak aydınlatma direkleri yüksekliğine göre farklı şekillerde monte edilebildiği gibi genellikle ankrajlı temel montajı gerçekleştirilir. Poligonal ya da boru direği olarak da adlandırılan sokak aydınlatma direkleri modeline, konsol sayısına, yüksekliğine göre fiyat farklılıkları gösterebilir.

Son yıllarda uzun ömürlü olması ve daha az enerji tüketmesi nedeniyle tercih edilen LED sokak aydınlatmaları ayrıca bahçe gibi kişisel alanlarda da kullanılmaya başlanmıştır. LED aydınlatmaların diğer avantajı da istenirse küçük bir güneş enerjisi paneli monte edilerek sıfır elektrik tüketimiyle çalışmasıdır. Solar sokak aydınlatmaları panel ile gün boyu depoladıkları enerjiyi güneş battıktan sonra 60 Watt’lık aydınlatma için kullanabilmektedir. Geniş meydanlar, otobanlar için yeterli olmayan 60 watt site içi yürüme yolları ve konut alanlarında rahatlıkla kullanılabilir. Solar aydınlatma direkleri gün batımında otomatik olarak yanar ve gün doğumunda şarj moduna geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner