Siyah Yemek Odaları

sandalye, siyah,

Modern yemek odası takımlarında siyah beyaz renkler en çok kullanılan renkler arasındadır. Ancak tüm siyah yemek odalarının sıcak bir ortam yarattığı söylenemez. Çoğu kez soğuk ve steril bir görünüm ortaya çıkar. Eğer özellikle böyle bir atmosfer yaratmak istemiyorsanız siyah rengin kullanıldığı sıcak yemek odalarının ahşap malzeme, şık aydınlatma ve aksesuar benzeri ortak özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

ahsap-siyah-yemek-odasi

Yemek odasında siyah kullanmak demek, masasından konsoluna dek tüm takım siyah olacak anlamını taşımaz. Sade çizgilere sahip dikdörtgen bir ahşap masa çevresine dizilecek, modern siyah sandalyeler ile oldukça davetkar bir yemek odası düzenlenebilir. Yukarıdan sarkan taşlı, sarkıt lamba ortama ışıltı katıyor. Bu örnekte, duvarda masanın renklerine çok uygun bir tablo asılı ama tablo yerine ayna da kullanılabilir.

beyaz-masa

Siyah sandalyelerle kullanılabilecek ahşap rengi masanın bir diğer alternatifi de beyaz masa olabilir. Yemek odasında oluşan bu kontrast sayesinde çarpıcı bir etki elde edebilirsiniz. Böyle bir yemek odasında beyaz yemek odası mobilyalarını siyah sandalyelerle tamamladıktan sonra, siyah başlıklı abajurlar, siyah çerçeveli bir ayna veya tablo kullanarak siyahı odaya biraz daha katabilirsiniz. Böylece sandalyeler yalnız kalmaz.

buyuk-lamba

Ahşap masayla birlikte hangi siyah aksesuarların kullanılacağına dair güzel bir örnek. Büyük sarkıt lamba sayesinde zaten fazla bir çabaya da gerek kalmıyor. Kullanılan tüm siyah aksesuarların aynı tonda olması yemek odasına başka bir güzellik katıyor. Mat sandalyelerle parlak bir lamba bu kadar birbirini tamamlamayabilirdi.

klasik-yemek-odasi

Genellikle modern yemek odalarından örnekler veriyoruz ancak bu siyah rengin klasik bir yemek odasında iyi sonuçlar vermeyeceği anlamına gelmez. Hatta hem klasik hem de modern öğeleri bir arada kullanmak için siyah beyaz ikilisi son derece elverişli olabilir. Beyazı duvar rengi olarak kullandıktan sonra siyah mobilya odayı fazla karartmayacaktır. Yine de küçük odalarda siyah konusunda tutumlu davranmakta fayda var.

kutuphane

Hem siyah bir yemek odası takımı kullanmak hem de renkli bir dekorasyon elde etmek de mümkün. Bunun için yemek odasını çevreleyen renkli bir kütüphane veya büfe işe yarayabilir. Eğer böyle bir düzenleme için yeriniz uygun değilse, yemek masasına yakın duvarda renkli duvar kağıdı da kullanılabilir.

siyah-sandalyeler

Siyah bir yemek odası seçiminde salondaki diğer renkler de bu kararın doğru olup olmadığını etkileyecektir. Siyahın odanın geri kalanından kopuk bir şekilde durmaması ve salonda kalabalık bir görüntüye yol açmaması gerekir. Salon takımlarınız bej, gri, beyaz gibi nötr renklerdeyse siyah bir yemek odasına geçiş daha kolay olur.

yemek-odasi

Her ne kadar buradaki örneklerde halı kullanılmamış olsa da, siyah bir yemek odasında halı rengi olarak yine nötr renklere yer verilebilir. Bej renk bir halı yemek odasını açacaktır. Siyah beyaz ya da gri de siyah yemek odalarında en çok kullanılan halı renkleri arasındadır. Farklı bir görüntü yaratmak içinse, klasik bir Türk halısı, renkli kilim veya odaya uygun aksesuar renginde (örneğin içinde turkuaz ya da kırmızı bulunan) desenli bir halı serebilirsiniz. Siyah yemek odalarında renk kullanılamaz diye bir kural yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner