Siyah Kapı Dekorasyonu

dış kapı, oda kapısı, siyah,

Evlerde, sadece dış kapılarda değil, oda kapılarda da siyah rengi tercih etmek şu sıralar oldukça moda. Siyah kapı dekorasyonunu inceleyerek, ne tarz odalarda, hangi renklerle siyah kapı uyumlu olur bir göz gezdirelim. Kendi kapınızı boyatarak ya da yeni siyah kapılar edinerek bu trendi takip edebilirsiniz.

Siyah kapı en çok beyaz, fildişi, bej gibi nötr, açık renklerle bir araya getirildiğinde şık duruyor. Ortaya çıkan kontrast ilgi çekici, canlı ama aynı zamanda çok da özenli duruyor.

Dış kapıda ise siyah yeni moda olmuş değil. Britanya İmparatorluğu’nda Prens Albert öldüğünde Kraliçe Viktorya’nın tüm kapıların siyaha boyanmasını emrettiği rivayet edilir. Sonraları Amerikan evlerinin de bu gelenekten epey etkilendiği söylenir. Beyaz dekorlu, siyah dış kapılar, Amerikan tarzı olarak anılır.

Beyaz rengin hakim olduğu, minimalist tarzdaki evinize sadece beyaz kapıların yakışacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsanız. İskandinav tarzı dekorasyonda kullanılan bir siyah kapı örneği görüyorsunuz. Beyaz kapıya kıyala kesinlikle daha çarpıcı ve şık bir görüntü.

Kapınızı siyaha kendiniz de boyayabilirsiniz. Ancak iyi bir ön araştırma yapın. Mat, parlak ne tip bir görüntü istiyorsunuz ve kapınızın malzemesi çıkan sonucu etkileyecektir. Yapı marketlerde cevap verecek birilerini bulmak zor ama iyi bir nalbur size kapıyı siyaha boyamak için gereken tavsiyeleri verebilir.

Kapı aksesuarları genellikle altın rengisir ama siyah kapıyla birlikte gümüş rengi aksesuarları mutlaka denemelisiniz. Modern ya da klasik tarzda bir kapı kolu ile odanın dekorasyonunu tamamlamanız mümkün.

Siyah kapı en çok siyah mobilyaların olduğu bir odaya yakışacaktır. Böylece odada bir bütünlük oluşur. Siyah mobilyanın yanı sıra beyaz ya da metal mobilya iskeletleri de siyah kapı ile birlikte uyumludur. Kahverengi ahşabın çok olduğu odalar da ise sonuç pek iyi olmayabilir.

Camlı kapılar, örneğin Fransız kapılar, siyah renk için oldukça idealdir çünkü cam sayesinde odaya ışık girer, kapıdaki siyah oranı daha azdır ve böylece siyah odayı karartır mı diye fazla düşünmenize gerek kalmaz.

Siyah beyaz bir banyonuz varsa, siyah kapı sizin için kaçınılmaz olabilir. Özellikle de beyaz fayans döşeme ya da beyaz mermer tazgahla birlikte son derece etkili bir görüntü ortaya çıkacaktır.

Siyah lambalarla tamamlanmış bu siyah kapılı koridorda, kapıların çevresindeki beyaz çerçeve koridorun modern ve şık havasını tamamlıyor. Yaratıcı ve çok da iyi sonuç vermiş bir fikir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner