Siyah Beyaz Salonlar

beyaz salon, siyah beyaz, siyah duvar, siyah ve beyaz rente koltuklar,

İster ayrı ayrı ister birlikte kullanılsın siyah ve beyazın güçlü bir etkisi vardır. Siyah beyaz salonlarda ortaya çıkan kontrast, salonu stil sahibi, şık hatta biraz da lüks bir görünüme bürür. Siyah beyaz ikilisi zamansızdır, modası geçmez ve hem modern hem de klasik dekorasyon tarzında kullanılabilir.

Salonu dekore ederken ilk adım olarak duvar rengi ile işe başlamak dekorasyonun geri kalanında işleri kolaylaştırır. Siyah beyaz salon dekorasyonunda ise duvarların beyaz olması salonu aydınlık ve geniş gösterecektir. Beyaz duvarlı bir salonu boş bir tuval gibi düşünüp geri kalan düzenlemelerde çok daha özgür davranabilirsiniz.

Yine de aklınız siyah duvar dekorasyonunda kalacaksa ‘Siyah Duvar Dekorasyonu Örnekleri‘ne bir bakabilir ve size göre olup olmadığını tartabilirsiniz.

Eğer üçüncü bir aksesuar rengi seçilmiyorsa siyah ve beyazın salonda dengeli bir şekilde dağılması gerekir. Bazı mobilya parçalarını siyah seçerek odada daha çok dikkat çekmelerini sağlayabilirsiniz. Yukarıdaki fotoğrafta gözün, beyaz kütüphaneden daha çok duvara dayalı konsola kaydığını fark etmişsinizdir. Siyah parçaların bu şekilde dikkat çekeceğini unutmadan siyah odaya dikkatlice dağıtılabilir.

Siyah beyazın soğukluğunu kırmak içinse desenli ve dokulu kumaşlar, aksesuarlar her zaman yardımcı olacaktır. Üçüncü bir renk de elbette salona farklılık katar. Sevdiğiniz herhangi bir aksesuar rengini deneyebilirsiniz. Şarap rengi, bordo, uçuk pembe, sarı, açık mavi ya da turkuaz gibi pek çok seçeneğiniz var.

Siyah beyaz bir oda için zemine karar verirken her iki renk de zemine uygulaması zor renklerdir. Malzeme seçmek ya da kullanım zorlukları karar vermeyi güçleştirebilir. Genellikle tercih edilen ahşap zemin bu iki renkle de kullanabilir. Kahverenginin açık bir tonunu seçebilirsiniz. Bej, krem rengi ya da gri renkte zemin döşemesi ya da halılar kullanılabilir.

Kahverengi dışında siyah ahşap zeminler de salona farklılık katabilir. ‘Siyah Parke Şıklığı‘ adlı makalemize bir göz atıp örnekleri inceleyebilirsiniz.

Salonda ara ara farklı renklerin göze çarpması salonun rengarenk algılanacağı anlamına gelmez. Yeşil bitkiler ya da farklı bir renk içeren yastık, tablo benzeri aksesuarlar aksine salonun ciddi havasını yumuşatabilir. Bu tip aksesuar ve renk desteğiyle salona ev sıcaklığını katmak kolaylaşır.

Koltuk takımı seçiminde beyaz ya da beyazın ağırlıkta olduğu koltuklar daha yumuşak ve ferah bir görüntü sağlar. Siyah kanepe ve koltuklar çoğu kez bir ofisi, iş yerini çağrıştırır. Öte yandan beyaz koltuk kullanmak zahmetlidir. Siyah beyaz desenli kumaşlar ya da beyaz bir kanepe yanında gri koltuklar gibi tercihlerle işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Siyah beyaza yakışan aydınlatma ürünleri dekorasyon tarzınıza göre farklılık gösterir. Klasik bir salonda kristal avizeler modern salonlarda ise gümüş rengi lambalar kullanılabilir. Aydınlatma ürünleri salona karakter katmak için kullanacağınız oldukça etkili aksesuarlar olabilir. Siyah ya ad beyaz abajur başlıkları, sarkıt lambalar ya da aplikler salondaki atmosferi de etkiler.

Aksesuar demişken metal ve ahşap objelerin yanı sıra cam eşya ve aksesuarlar da bu ikilinin yanına oldukça yakışır.

Siyah ve beyaz renkler tıpkı kahverengi gibi nötr renkler grubundadır. Bunun anlamı birbirleriyle olduğu gibi hemen her renkle uyum gösterirler. Siyah beyaz bir salonda ahşap kullanmaktan çekinmeyin. Ortamın yapay görünmemesi için ahşap gibi doğal bir malzemeden iyisi olamaz.

Ahşabın yanı sıra doğal ve yumuşak kumaşlar da salondaki yaşanmışlık hissini ve sıcaklığı arttırır, steril görünümü kırar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner