Simetrik Desenli Halılar

desen,

Simetrik desenli halılar dünyanın bilinen en eski ve en kaliteli halı modelleridir. Ünlü İran halıları ve ülkemizde üretilen geleneksel halılar, kilimler bu simetrik desenleri kullanmışlardır. Antika simetrik desenli halılar üretildiği bölgeye göre farklı desenlere ve renklere sahiptir. Örneğin şimdi İran’ın kuzey doğusu, kuzey Afganistan ve güney Türkmenistan’ın bulunduğu bölgeyi kaplayan tarihi Horasan’da üretilen halılar genel olarak mavi-yeşil, maviye çalan kırmızı ve turuncu renklerle üretilirken İsfahan halıları krem rengi, mavi ve kırmızı turuncu karışımı renklerden üretilmekteydi.

Halı uzmanları antika halıların desenine bakarak dünyanın hangi ülkesinde hangi yıllar arasında üretildiğini belirleyebiliyor. Tabii artık günümüzde bu desenleri makineler yardımıyla el değmeden halının üzerine işlemek mümkün. Ancak eski zamanlarda bu desenlerin elle, iplikleri tek tek düğümleyerek yapıldığı düşünüldüğünde harcanan emeğe saygı duymamak ve bu halıların neden bu kadar değerli olduğunu anlamamak mümkün değil.

Bu geleneksel desenler günümüzde de özellikle eski tarz dekore edilmiş evlerde, ahşap mobilyaların çokça kullanıldığı mekanlarda tercih edilen modeller arasında. Tarihi desenleri birebir taklit eden simetrik desenli halıların yanı sıra daha büyük geometrik şekillerle üretilmiş, çok rengin renk seçenekleri olan halıları üretici firmalarda bulmanız mümkün. Simetrik desenler ve renk seçenekleri hakkında bir fikriniz olması açısından bazı firmalarda bulabileceğiniz halı modellerini sizin için derledik.

Gümüşsuyu Halı’nın Gümüşmekik koleksiyonunda şık halı modellerini farklı renklerde bulabilirsiniz.

 

 

Padişah Halı Nostalji ve Nepal Antik koleksiyonunda farklı renklerde simetrik desenler bulabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner