Şık Evlerden Aydınlatma Örnekleri

Aydınlatma, lambader, sarkıt lamba,

Aydınlatmanın ev için önemi büyük. Evinizin şıklığını tamamlayacak olan aydınlatma ürünleri ile güneşin batışının ardından evdeki atmosferi belirleyecek olmak elinizde. Lamba seçiminde aceleci davranmamanızı ve evin tarzına uygun bir model bulmakta kararlı olmanızı tavsiye edebilirim. Uzun süre kullanabileceğiniz, kaliteli, rengi atmayacak ya da çabuk yıpranmayacak ürünler seçerseniz, bu süreci tekrar tekrar yaşamak zorunda kalmazsınız. Burada göreceğiniz örneklere bakarak tarzınıza uygun lambaların hangileri olabileceği konusunda fikir edinebilirsiniz.

Açık renklerdeki salon dekorasyonunda canlı renkte abajur kullanarak odaya bir hareket katmanız mümkün. Ancak bir diğer alternatif de, beyaz renkte bir abajurla bu sadeliği vurgulamanız olabilir. Zarif gövdesi ve süt beyaz rengiyle kesinlikle zarif ve şık bir görüntüsü olduğu söylenebilir. Renk katma işini tablolara, yastıklara ya da çiçeklere bırakabilirsiniz.

Yemek masalarının üzerinden sarkan avizeler her zaman şık bir sofranın habercisidir. Günümüzde modern tasarımlı kristal avizelerle artık her eve ve her tarza uygun bir avize modeli bulmak mümkün. Yine de klasik modellerin ağırlığı ve şıklığı bir başka oluyor. Başka vintage ögelerle avizenizin dekorasyonunu tamamlayabilir ya da modern bir yemek odasında kullandığınız klasik avizeyle farklı bir tarz yakalayabilirsiniz.

Kristal avizenin evinize uymayacağını düşünüyorsanız modern sarkıt lambalar her zaman imdadınıza koşacaktır. Üstelik piyasadaki birbirinden çekici modeller arasında biri mutlaka sizin evinize uygun olmalı. Mobilya kumaşına ya da perdelerinize uyduracağınız renkli bir sarkıt lambanın yarattığı etkiye yukarıda güzel bir örnek görüyorsunuz.

Artık çoğu evde lambadere rastlanıyor çünkü çoğu kez tavandan aydınlatmanın verdiği güçlü ışık yerine biraz daha dinlendirici bir ışıkta oturmayı tercih ediyoruz. Genellikle evin uygun bir köşesine yerleştirdiğimiz lambaderleri çift olarak kullanabileceğiniz de hesaba katmalısınız. Şık kanepenizin her iki yanına koyacağınız bir örnek lambaderler ortaya modern ve ışıltılı bir görüntü çıkarabilirler. Genellikle abajurları çift kullanmaya daha yatkınız ama pekala ayaklı lambalar da bu tip bir düzenleme için son derece elverişliler.

Eğer tek bir lambader kullanacaksanız, salonun bir köşesinde diğer mobilyaların arasında kaybolacak bir model değil de tıpkı yukarıdaki gibi farklı bir ürün seçebilirsiniz. Ahşap mobilya ile kullanılmasına rağmen bu metal lamba bir yandan kontrast yaratmış ama öte yandan da odaya bir karakter katmış. Her zaman eşyaları birbirine uydurmaya çalışırız oysa kimi zaman farklı malzemeler bir araya geldiğinde hiç beklemediğiniz kadar güzel bir uyum ortaya çıkabilir. Bu konuda farklı örnekleri araştırabilir ya da iç sesinizi dinleyebilirsiniz. Her zaman kuralları takip etmek zorunda değiliz, değil mi? Önemli olan evinizin sizi yansıtması.

Bazı odalar klasik bir kristal avizeyle tamamlanırken kimi dekorasyonlar için spot ışıklandırma daha uygun olabilir. İlk başta da dediğim gibi bir lambanın güzelliğine kapılıp onu kullanmakta direnmek yerine, evinizin nasıl bir aydınlatmaya ihtiyacı olduğunu ve mobilyanızı ne tür bir ürünün tamamlayacağını kestirmeye çalışmanız daha yararlı olabilir. Yukarıdaki modern ve minimalist tarzdaki salonda son derece yoğun bir renk kullanımı olduğundan lamba konusunda daha tutumu davranılmış ve spot aydınlatma ile canlı renklere vurgu yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner