Sıcak Ev Dekorasyonu Önerileri

İçeri adım atar atmaz insanın kendini rahat hissettiği, davetkar ve ‘ne kadar sıcak bir ev’ dedirten dekorasyonların sırrı ne acaba? Şöyle bir özetlersek seçilen renk, kumaş, aydınlatma ve mobilya seçiminin etkili olduğu ortada ancak bunlar zaten dekorasyonun temel taşları. Sıcak bir ev için doğru seçimler nasıl olmalı, birlikte göz atalım.

Sıcak bir ev için evde sıcak renklerin bulunması gerekir. Beyaz, bej, mavi, gri gibi nötr ya da soğuk renklerin hakim olduğu odalar steril ve daha resmi görünür. Sıcak odalarda ise sarı, turuncu, kırmızı, altın rengi benzeri insanın içini ısıtan renkler vardır. Sıcak renkler boş ve geniş odaları daha küçük ve derli toplu gösterebilir. Bu da odaya daha samimi bir hava katar.

Canlı renkleri duvar ya da zemin benzeri geniş yüzeylerde kullanmak riskli olabilir. Fazla renk kullanımı odayı boğucu ve dağınık gösterebilir. Renkleri kullanırken dikkatli olmalı ve dengeli bir düzenleme yapmaya çalışmalısınız. Geniş yüzeylerde nötr renkleri tercih edip mobilya ve aksesuarda renk kullanabilirsiniz.

Eğer ev yüksek tavanlıysa, evinizi sıcak göstermek adına tavanı duvarlara göre daha koyu bir renkte boyayabilir ve böylece tavanı daha alçak gösterebilirsiniz. Yüksek tavanlı evler daha resmi ve soğuk görünebilir.

Doğal malzeme kullanımı evde sıcak bir atmosfer oluşmasında önemli rol oynar. Ahşap, cam, porselen ve pamuklu kumaşlar evinizin algılanış biçimi üzerinde önemli rol oynayacaktır. Sentetik, plastik ve metal ürünler ise daha soğuk ve mesafeli bir görünüme neden olurlar. Ahşap parke zemin uygulaması, sıcak bir ortam için atılacak en doğru adımlardan biridir.

Yumuşak kumaşlar ve pofuduk yastıklar da evde rahatlığı, konforu çağrıştırır. Özellikle kadife kumaş ve benzerleri sıcak atmosferli evlerin ortak özelliğidir. Perde seçerken klasik tarz yerine daha çağdaş, evin renklerine uygun, sade modellere yönelmenizde fayda var. Klasik perde modelleri ister istemez eve gösterişli bir hava katacaktır.

Aksesuarlarınızda canlı bir vurgu rengi ya da desen kullanabilirsiniz. Duvarlarınıza tablo asmak, konsolun üzerine seramik vazolar koymak, desenli dekoratif yastıklarla kanepenizi süslemek salonun atmosferini tümüyle etkileyebilir. Ev bitkileri de her zaman evi ev yapan, sıcaklaştıran aksesuarlardır.

Evinizin her odasında etrafa sıcaklık yaymak zorunda değilsiniz. Banyonuz için soğuk renkleri seçebilir ve ortaya çok güzel düzenlemeler çıkarabilirsiniz. Bu durum salon için de geçerlidir. Açık renk duvarlarınızı açık renk mobilyalar tamamlıyor olabilir. Yine de pencere önüne koyacağınız desenli bir koltuk, onu tamamlayan ahşap sehpa üzerinde renkli bir abajur, özel ve sıcak bir köşe oluşturmanız için yeterli olabilir.

Gündüzleri doğal ışığın mümkün olduğunca eve girmesine izin vermelisiniz. Akşamları ise beyaz ve güçlü bir ışık yerine sarı ve loş ışıkta kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Misafir ağırlarken evdekilerin birbirlerini rahatça görebilmeleri için güçlü bir tavan aydınlatması kullanılabilir ancak diğer günlerde lambader ya da orta büyüklükte abajurlar daha sıcak bir ortam sağlar. Dimmerli lambalar yani ışığın şiddetinin ayarlanabildiği lambalarda odanın atmosferini ısıtmak için oldukça pratik çözümlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner