Sarı Yemek Odası Dekorasyonu

Sarı, yemek odası takımı,

Sarı renk güneşin rengidir ve ışığı, canlılığı, uyanışı simgeler. Bu çağrışımlardan yola çıkarak yemek odasında sarı kullanmanın ve sarının enerjisini sofraya taşımanın doğru bir karar olduğu söylenebilir. Pek çok kişi sarının fazla gösterişli bir renk olduğunu düşünür ve kullanmaktan çekinir. Oysa işin sırrı doğru sarı tonunu bulmak ve sarıyı doğru miktarda kullanmakta yatar.

Gerçekten de yanlış bir sarı tonu kullanmak herhangi bir odada faciayla sonuçlanabilir. Işık saçmak bir yana, böyle bir oda sinirlerinizin gerilmesine yol açabilir. Peki yanlış ton nedir, doğru sarı hangisidir? Bunları örneklerle açıklayacağız. İlk olarak bilmeniz gereken çok açık sarıdan ve de neon sarıdan uzak durmanız gerektiği. İlk anda göze hoş bile gelse, her iki tonun da çok çabuk bir şekilde negatif etkisi öne çıkacaktır.

Sarı ana renklerden biridir. Diğer ana renklerle yani kırmızı ve maviyle yan yana getirirken zorlanabilirsiniz. Bunun yerine beyaz, siyah, gri gibi nötr renklerle ya da mor ve mor tonlarıyla beraber kullanmayı düşünebilirsiniz. Koyu kahverengi mobilyalarla da sarı renk kolay bir araya gelir. Kahverengi de nötr renklerden biridir.

Siyah ahşap mobilya, fildişi sandalyeler ve kehribar rengi bir duvar kağıdı ile son derece şık bir yemek odası düzenlenmiş. Örneklerde de görüldüğü gibi, sarı rengi duvarda kullanırken altın rengi ya da kehribar tonlarıyla oldukça iyi sonuçlar almak mümkün. Ancak yemek odasını tepeden tırnağa sarıyla donatmayı düşünmemelisiniz. Duvar, zemin, mobilya ve aksesuarları ayrı ayrı dört öğe olarak düşünürsek bunlardan bir ya da en fazla ikisinde sarı kullanmak ipin ucunu kaçırmamanızı sağlayabilir.

Gri, kahverengi ve sarıyı bir araya getiren çarpıcı bir dekorasyon örneği. Kahverengi ahşapla aynı tonda seçilen perdeler odada bütünlük sağlanmasında önemli bir rol oynuyor. Louis sandalyelerin desenli, sarı kumaşı koyu renkler arasında iyice parlıyor ve odaya gereken ışığı ve enerjiyi sağlamış oluyor.

Sarı ve mor tamamlayıcı renklerdir. Birbirlerinin negatif etkilerini dengelerler. Yine de yemek odası düzenlerken bu iki rengi bir araya getirmek sanıldığı kadar kolay değildir. Özellikle mor tonlarında mobilya kullanacak olanlar, seçtikleri ürünün tasarımını dikkate almalılar. Yukarıdaki gibi ince ve özel tasarımlı sandalyeler bu rengi daha iyi taşıyacaktır. Göz alıcı ve kuvvetli bir renk kullanırken, bu rengi tutumlu kullanmaya ve nötr bir renkle dengelemeye dikkat edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner