Sarı Duvara Uygun Koltuk Renkleri

mor, Sarı,

Sarı duvar rengi deyince aklınıza hemen civciv sarısı gelmesin. Sarı renk, salon duvarlarında sıkça kullanılan renklerden biridir. Pastel sarı, başak, güneş, ay ışığı, zambak, bal, fildişi, şampanya diye devam eden uzun bir sarı duvar rengi listesi yapılabilir. Boya firmaları bu tonları kataloglarında kendilerine göre adlandırırlar. Salon için bir sarı tonu seçtiyseniz, uygun koltuk renkleri hangileri olabilir, örneklere bakalım.

Sarının tamamlayıcı rengi mordur. Morun da sarı gibi pek çok tonu olduğundan, sarı duvara uyması için pembe, leylak, mürdüm, macenta gibi pek çok farklı renkte koltuk takımı seçebilirsiniz. Ancak mor renk ve tonları herkese göre değildir. Mor gösterişli ve feminen bir renktir. Sarıyla yan yanan geldiğinde şiddeti azalacaktır ama morun sizin renginiz olmadığını düşünüyorsanız, neyse ki sarı duvarla eşleştirebileceğiniz farklı koltuk renkleri de var.

Beyaz nötr bir renktir ve ana renklerden biri olan sarı ile gayet uyumlu olacaktır. Beyaz koltuk takımlarını altın sarısı, mor, yeşil aksesuarlarla hareketlendirebilirsiniz. Sarı ve mavinin ya da sarı ile kırmızının uygun ikililer olduğu sanılır ancak bunlar 3 ana renktir. Ana renkler birlikte kullanıldığında iyi durmaz. Araya mutlaka bir nötr renk ya da ara renklerden (yeşil, mor, turuncu) katmak gerekir.

Bu duvar rengi ‘tereyağı sarısı’ olarak geçiyor. Açık gri kanepe ve duvar rengindeki kırlentlerle oldukça uyumlu bir kombinasyon ortaya çıkmış. Duvardaki bal rengi duvar süsü orta sehpa ve leopar desen pufla eşleştirilen bir aksesuar.

Genellikle perdelerimizi duvara değil aksesuarlara ya da koltuklara uydurmaya çalışırız ama yukarıda duvarla bütünleşen perdeler muhteşem görünüyor.

Nötr renk olarak beyaz sarı ile uyumludur dedik. Diğer nötr renklerden bej, krem rengi, gri ve siyah da sarıya yakışır. Geriye saymadığımız bir tek kahverengi kalıyor. Kahverengi koltuklar, sarı renk duvarlarla iç kapatıcı, karanlık bir atmosfer yaratabilir. Seçilen kahverenginin tonu bu durumda çok önemlidir. Sarıya ya da yeşile dönük kahverengiler biraz daha iyi durabilir.

Oldukça açık tonda, pastel sarı duvarların alt yarısı pastel yeşili. Bu özel duvarlar pastel yeşili köşe takımıyla eşleştirilmiş. Yeşil ve sarı tonlarındaki yastıklar göz dolduruyor. Sarı yastıkların tekli koltuklarla aynı tonda olması bu salonda bütünlüğü sağlayan önemli detaylardan biri. Duvar boyasında sarıdan yeşile geçerken beyaz hat çekilmesi de hoş bir detay.

Pastel tonlarda, yumuşak bir renk paletiyle bitirelim. Sarı, beyaz, gri ve pembe ile oldukça çarpıcı bir renk paleti oluşturulmuş. Tablonun zemin ve duvar renkleriyle uyumu dikkat çekici. Pembe beyaz koltuklar ise sadece renk olarak değil, model olarak da bu zarif dekorasyona çok yakışıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner