Salonu Nasıl Yenilemeli?

önce sonra, yenileme,

Salonunuzu yenilemek istiyorsanız bu konuda pek çok farklı öneri bulunabilir. Duvar renginden mobilyaya dek her şeyi değiştirip bütün bir odayı baştan aşağı yenileyebilirsiniz. Ancak bu tip bir yenilemeye nereden başlanır, salonda nelerin değişmesi gerekir ve nasıl az masraf yapılır,  bunların hepsi de önemli sorular. Aşağıdaki ‘önce sonra’ dekorasyon örneklerine bakarak cevapları bulmaya çalışalım.

Bu iki fotoğrafın aynı mekana ait olduğunu düşünmek zor. Soldaki karede salonun henüz elden geçmemiş halini görüyorsunuz. Sağdaki karede ise eşyalar yenilenmiş ama eşyalardan ziyade başka detaylar da bu büyük değişikliğe neden olmuş.

  • Alçak tavanlı bu odada, tavan da dahil olmak üzere, koyu ahşap renginin hakimiyetine son verilmiş. Böylelikle salon çok daha aydınlanmış.
  • Odayı daraltan ve bu salonla hiçbir alakası yok gibi görünen uzun büfe yerine kısa konsol ve sehpa tercih edilmiş. Salon ferahlamış.
  • Güzel bir tablo, çiçek ve abajur benzeri aksesuarlarla salona sıcak bir atmosfer katılmış.
  • Kahverenginin salonu iyice küçülten ve içeriyi karartan koyuluğu yerine beyaz renk tercih edilmiş. Mavi ile de salona renk ve dinginlik eklenmiş.

İki fotoğraf arasındaki fark ortada. Ancak fotoğrafları biraz incelerseniz mobilyaların değişmediğini görebilirsiniz. Sadece kanepenin döşemesi değiştirilmiş. Gül kurusu rengiyle salonda hemen göze çarpacak, havayı ısıtacak ve salonun sıradan görünümünü değiştirecek bir yenilik olmuş.

  • Kanepenin rengiyle uyumlu bir koltuk örtüsü berjere serilmiş. Bu berjerin yanına dergilik olarak kullanılabilecek hasır bir sepet eklenmiş. Burası bahçeli, geniş pencereli bir kır evine benziyor. Dolayısıyla aksesuarlar doğal malzemelerden seçilmiş.
  • Sehpanın üzerindeki hasır tepsi, sehpa dekorasyonu için oldukça pratik bir fikir. Hem sehpa üzeri dağılmıyor hem de ortaya şık bir düzenleme çıkıyor.
  • İlk fotoğrafta sadece iki dekoratif yastıkla yetinilmişken sağdaki fotoğrafta yastık sayısının ve modellerinin çoğaldığını görebilirsiniz.Farklı desendeki yastıklarla odaya bir ritm, hareket katılmış.
  • Kanepenin hemen yanına küçük bir sehpa eklenerek, rengarenk kır çiçeklerinin dekorasyona dahil edilmesi sağlanmış.
  • Belki de en çok göze çarpan yeniliği sona bıraktık. Duvardaki kartonpiyer çalışması bu salonun gördüğünüz pek çok evden daha farklı, daha ilginç ve kendine özgü olmasını sağlamış.

Yukarıdaki örnekte diğer örneklerin aksine duvara, duvar rengine dokunulmamış. Ancak eşya eklendiğini görebiliyoruz. En büyük farklılıklar salona eklenen iki adet tekli koltuk ve arkadaki yemek odası.

İlk haliyle oldukça sade görünen salona desen ve renk eklendiğini görebiliyoruz. Siz de eğer salonunuzun fazla sıradan olduğunu ve renge, desene ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, bu değişikliği aksesuarlar aracılığıyla yapabilirsiniz. Yastıklar, halı, perde, abajur ve vazo benzeri ürünler size yardım edecek başlıca aksesuarlardır.

Salonunuzda yenilik yapmak istediğinizde ilk olarak aksesuar, halı, perde, sehpa benzeri değişiklikleri düşünün. Koltuk döşemelerini yenileyebilir ya da yemek odasında sadece sandalyeleri değiştirerek de farklı bir görünüm elde edebilirsiniz. Salondaki renklerin, malzemelerin ve desenlerin uyumlu olmasına çalışın. Gözünüze en çok batan eşyaları değiştirerek ya da sevmediğiniz renklerden kurtularak işe başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner