Salonda Modern Duvar Kağıdı Önerileri

Pek çok farklı tarzda bulabileceğiniz modelleriyle duvar kağıtları dekorasyonda her dönem öne çıkan malzemelerden biridir. Klasik desenli ya da düz pastel renklerde olanlarıyla salona apayrı bir hava katmak mümkündür. Geçmiş zamanlardan bu güne desen olarak da malzeme olarak da kendini yenilemiş bir sektörden söz ediyoruz.

Artık kolayca sökülebilen, kolayca uygulanabilen ve yine zahmetsiz bir şekilde temizlenen, kir tutmayan, su geçirmez ve rutubete dayanıklı duvar kağıtları bulmak mümkün. Aynı şekilde desen ve tarz olarak da sadece güllü dallı duvar kağıtlarına mahkum olduğumuz günler çoktan gerilerde kaldı. Şimdi çocuk odalarından yatak odalarına dek her odaya özel binlerce çeşit arasında seçme şansınız bulunuyor.

Foto: hgtv.com

Mobilyalar

Salonunda duvar kağıdı kullanmayı düşünenler için bu yazımızda birkaç faydalı öneride bulunalım istedik. Duvarlarınızı ister sade ister geometrik desenli bir duvar kağıdıyla kaplatmakta özgürsünüz. Önemli olan salonun diğer öğeleriyle uyum içerisinde olabilmesi. Bu yüzden beğendiğiniz duvar kağıdıyla birlikte eşyalarınızın uyumlu olup olmadığını gözden geçirmelisiniz. Henüz mobilya alışverişi yapmadıysanız seçtiğiniz desene ne tür mobilya yakışır bir düşünün. Klasik bir salon hayali kurarken, sırf seçtiğiniz duvar kağıdı geometrik desenli diye birden bire kendinizi retro tarzda döşenmiş bir salonun ortasında bulabilirsiniz. Her zamanki kural yine geçerli: ilk önce nasıl bir tarz salonunuz olsun istiyorsunuz karar verin.

Mimari Yapı

Evinizin mimari yapısı duvar kağıdı seçiminizi etkileyebilir. Yüksek tavanlı bir salon mu, duvarlarınız girintili çıkıntılı mı, şömineli bir ev mi yoksa çok pencereli mi? Bu açıdan baktığınızda çiçekli desenli bir duvar kağıdıyla evinize rüstik bir hava daha çok yakışıyor olabilir ya da modern desenlerle uzay çağını yakalayan bir salon düzenleyebilirsiniz. Burada herhangi bir kısıtlamadan söz ettiğimizi düşünmeyin. Uyumu yakaladığınız sürece tüm cesur adımları atıp bilinen kuralları da yıkabilirsiniz.

Foto: besthomy.info

Renkler ve Desenler

Salonunuzun büyüklüğü duvar kağıdı seçerken önemli. Farklı renk ve desenlerin salonun genişliğinin nasıl algılanacağı üzerinde farklı etkileri olabilir. Eğer salonu geniş göstermeniz gerekiyorsa açık renkleri ve çok öne çıkmayan desenleri tercih edin. Büyük salonlarda daha cesurca davranıp büyük desenleri ve çarpıcı renkleri deneyebilirsiniz. Seçimlerinizi yaparken salonun evin dinlenme ve iyi vakit geçirme alanı olduğunu unutmayın. Seçtiğiniz desenlerin sizi yormayacağına ya da depresif bir hava yaratmayacağına emin olun.

Çizgili Duvar Kağıtları

Çizgili duvar kağıdı kulağa sade bir seçim gibi gelmeyebilir. Ancak eşyalara uygun renklerde ve doğru ölçüde uygulandığında yarattığı havaya hayran kalabilirsiniz. Enine çizgili bir duvar kağıdıyla duvarınızı daha geniş ve dik çizgili bir duvar kağıdıyla tavanları daha yüksek gösterebilirsiniz.Bu tip çizgili bir duvarın gözü yorabileceğini düşünerek aynı rengin farklı tonlarının kullanıldığı bir seçim yapabilirsiniz. Örneğin mat ve parlak grinin bir arada kullanıldığı çizgili bir duvar kağıdı seçilebilir. Üstelik salonu bir uçtan diğer uca çizgilere bürümek zorunda değilsiniz. Tek bir duvara duvar kağıdı uygulayarak çarpıcı bir görüntü elde edebilirsiniz.

Alçıpan Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Eve Lüks Bir Görünüm Kazandırmanın Yolları

Evde Şal Desen

Siyah Koltuklara Ne Renk Duvar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner