Salonda Mavi Beyaz Renk Şeması

duvar rengİ, mavi, renk uyumu,

Dekorasyonda mavi ve beyaz ikilisi klasik ve en çok tercih edilen renk paletlerinden biridir. Modası asla geçmez, zamansızdır ve bu ikili sayesinde sadeliği şıklık ile buluşturmak çok kolaydır. Beyaz Çin porselenlerinin mavi motifleriyle ilk popülerliğini kazanan tema, 18. yüzyılda Fransa’da yaygın olarak kullanılmıştır. O günden bugüne dünyanın pek çok köşesinde mavi beyaz dekorasyonun farklı örneklerine rastlamak mümkündür.

Bu iki rengin ortaya çıkardığı güçlü kontrast sayesinde salona derinlik ve enerji katmak için çok fazla aksesuar kullanmaya gerek kalmaz. Zaten mavi beyaz renk paletinin sade ve çarpıcı olabilmesi de bu sayede gerçekleşir. Az süslemeye rağmen göz alıcı bir dekorasyon ortaya çıkar.

Mavi gökyüzünün, okyanusun rengidir. Sonsuzluğu, derinliği çağrıştırır. Eve ferahlık verir. Beyazla bir araya geldiğinde bu temanın evi tazelendiğini hemen fark edebilirsiniz.  Bu temanın yazlık evlerde veya kır evlerinde daha çok kullanılması biraz da bu çağrışımlarla ilgilidir. Su kenarına ve hayatın daha yavaş, daha sakin ilerlediği mekanlara bu renkler çok yakışır.

Mavi ve kahverengi birbirine çok yakıştığı için, mavi beyaz bir salon dekorasyonunda parke zemin size sorun çıkarmayacaktır. Açık ya da koyu kahverengi parke ve yine kahverengi ahşap mobilyaları, mavi beyaz salonlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Salonu aydınlık tutmak ve koyu renklere boğmamak için koyu renk mobilya seçtiyseniz duvarları beyaz renk yapmak yerinde olacaktır.

Tümüyle mavi ya da beyaz bir koltuk takımı yerine yukarıdaki gibi kanepe ve tekli koltuklar arasında renkleri paylaştırmak salonu tek düzelikten kurtarır.  Mavi ve beyazın soğuk görünümünü kırmak için fotoğraftaki gibi krem rengi bir halı kullanılabilir.

Koyu renk duvarlar için geniş ve aydınlık bir salon en idealidir. Fotoğrafta da görüldüğü gibi lacivert bir duvarı beyaz perde ve beyaz bir koltuk takımıyla dengelemek salonun karanlık ve ağır bir havaya bürünmesini engeller.

Mavi beyaz ikilisini soğuk buluyorsanız sıcaklık katmak için turuncu aksesuar ya da bej rengi gibi koyu renklerde eşyaları dekorasyona katabilirsiniz. Yukarıda beyaz kanepe ile de oluşturulabilecek dekorasyonda beyaz yerine bej kanepe tercih edilerek ortamın sıcaklığı artırılmış.

Fazla göze batmayacak, geleneksel bir dekorasyon tarzı için ya da modern ama romantizm de barındıran bir salon için beyaz ve uçuk mavi ikilisini değerlendirebilirsiniz. Yukarıdaki renk paleti sade, şık ama mesafeli olmaktan çok sıcak bir ortam için oldukça uygun.

Hep uslu örnekler verdik ama elbette mavinin canlı ve göz alıcı tonları için de salonda yer açabilirsiniz. Yukarıdaki gibi canlı bir rengi dengeleyecek en iyi renk elbette beyaz olacaktır. Mavi ve beyazla birlikte siyah-beyaz aksesuarlar da salona yakışabilir. Dekorasyonda tercih ettiğiniz stil ne olursa olsun ona uygun bir mavi tonunu mutlaka bulacağınızı düşünüyorum.

Bu makale ilginizi çektiyse mavi beyaz temalı yatak odası örneklerinin yer aldığı ‘Mavi Yatak Odası Dekorasyonu‘ başlıklı makalemiz de ilginizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner