Salon Örneklerini İnceleyerek Kendi Tarzınızı Seçin

salon örnekleri,

Mobilyalarınız artık lime lime olmuş ve eviniz retro bir görünüme bürünmeye başlamışsa salonu yenileme vakti gelmiş olabilir. Bütçenizin el verdiği ölçüde mobilya ya da döşemeleri yenileyip salona yeni bir görünüm verebilirsiniz. Üstelik belki yıllar önce atladığınız bir soruyu bugün sormak mucizevi sonuçlar doğurabilir: Size ve evinize en uygun salon dekorasyon tarzı hangisi?

Dekorasyon tarzları arasında en çok karşımıza çıkan iki stil modern ve klasik tarzlardır. Elbette liste bu kadar kısa değil. Minimalist, country, İngiliz, İskandinav, eklektik, Asya tarzı gibi evinizde uygulayabileceğiniz pek çok farklı salon tasarımı olabilir. Ayrıntılı liste için ‘Dekorasyon Stilleri‘ sayfamızı inceleyebilirsiniz. Burada farklı stillerdeki salonlara örnekler verelim ve siz de hangisini kendinize daha yakın bulduğunuza karar verin.

İskandinav tarzı dekorasyon, beyaz salon sevenler için en uygun tarzlardan biridir. Oldukça modern görünümlüdür. Bu stilde az eşya kullanılır. Oda sanki bembeyaz bir tuvale benzer. Duvarlar, zemin ve çerçeveler hatta mobilyaların büyük bir bölümü beyaz ya da uçuk renklerdedir. Arada tek tük koyu renk mobilya kontrast yaratır. Az sayıda renkli aksesuar ortamı canlandırabilir.

Klasik tarzda döşenmiş bir salon mutlaka Dolmabahçe Sarayı’nın odalarından birine benzemek zorunda değildir. Yukarıdaki salon örneklerinde de gördüğünüz gibi sade ama şık, ferah görünümlü klasik tarzda salonlar tasarlanabilir. Döşeme rengini açık renk seçmek, aksesuar sayısını abartmamak ve ahşap, taş, porselen gibi doğal malzemelerden imal edilmiş eşyalara yer vermek benzer görüntüler elde etmenize yardımcı olabilir.

Elbette tamamen sizin zevkinize bağlı olarak salondaki süslemeleri klasik tarzda dilediğinizce artırabilir ya da azaltabilirsiniz.

İngiliz country tarzı, açık renk mobilyaların bol çiçek deseni ve ahşabın doğallıyla birleştiği sıcak, alçak gönüllü bir dekorasyon tarzıdır. Porselen aksesuarlar, güllü yastık ve döşemelik kumaşlar, eskitilmiş görünümlü ahşap mobilyalar bu tarzı uygulamanıza yardımcı olabilir. Eski zamanların kır evleri bu tarza ilham verir. Gösterişten uzaktır ve doğallığı ön planda tutar.

Modern tarzı pek çok farklı dekorasyon stiliyle bir arada kullanmak mümkün. Yine de ilk olarak minimalist yaklaşımla ne kadar yakıştığını bir görelim. Az ama kullanışlı eşya, az aksesuar, açık renkler ve ilginç tasarımlar minimalist ve modern bir salon için size gereken malzemeler. Özellikle küçük salonları oldukça ferah gösterecektir. Yukarıdaki gibi bir köşe takımı ve başucunuzdan sarkan özel tasarımlı bir lambader ile bu tarzı uygulamada yolun yarısını aşmış olursunuz.

Modern ve geleneksel tarzın bir arada olduğu farklı bir uygulama görüyorsunuz. Her iki stilden de çeşitli öğeler dengeli bir şekilde kullanılmış. Halı dışında aksesuarlarda modern seçimler yapılmış buna karşın mobilyalar daha klasik bir tarzda seçilmiş.

Renklerin baş rolde olduğu bir salon örneği ile bitirelim. Açık renkleri övüyoruz çünkü açık renkler salonun daha geniş ve derli toplu görünmesini sağlıyor. Ancak renklerin enerjisinden tümüyle vazgeçmek zorunda değilsiniz. Yemek odasının renkli duvarı ya da duvardaki kırmızı ağırlıklı tablo, bu salona renk katmaya yetmiş. Desenli tekli koltuğun da bu renkler arasında farklı bir biçimde kendi tarzını ortaya koyduğunu söyleyebiliriz. Oldukça sıcak, davetkar, insanın hemen ısındığı renkli ve modern bir dekorasyon tarzı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner