Salon Nasıl Yerleştirilir?

küçük salon,

Salonu nasıl yerleştireceğiniz konusu, salonun mimari özelliklerine bağlı olarak size zorluk çıkarıyor olabilir. Bazen bir pencerenin yeri ya da bir duvar çıkıntısı bütün planları alt üst eder. Bu tip engellerin moralinizi bozmasına izin vermeyin. Hepimiz ev yerleştirirken bu tür sorunlar yaşıyoruz. Önemli olan sıcak, sizi yansıtan ve rahat ettiğiniz bir ortam oluşturmaktır.

aydinlik-salon

Boş bir salon için yeni eşya alacak olanlar biraz daha avantajlıdır çünkü ölçü alarak mobilya alışverişi yapabilir böylelikle eşyaları salona sığdıramama sorunu yaşamazlar. Peki salonu nasıl doldurmalı, nereye hangi eşyayı almalı, nasıl yerleştirmeli? Bu soruya verilecek ilk cevap: Bir odak noktası belirleyin.

manzarali-salon

Odak noktası nedir? Odak noktası salonda koltuklarınızın dönük olacağı, eşyalarınız tarafından çevrelenecek merkez noktadır. Örneğin manzaralı bir salonda odak noktası manzaraya bakan pencere olabilir. Kanepeyi manzaranın karşısına, oturanların manzarayı seyredebileceği şekilde yerleştirebilirsiniz. Diğer koltuk ya da sandalyeler de büyük kanepenin yanına, yine manzaraya dönük olarak yerleştirilir. Bazı evlerde şömine odak noktasıdır. Eşyalar şömineyi çevreler.

odak-noktasi-TV

Elbette manzaralı salon, daha az rastlanan bir örnek. Manzarası olmayanların odak noktası neresi olacak? Bu sorunun cevabı pek çok evde ‘televizyon ünitesidir‘. Salonda televizyon ünitesinin kurulacağı (TV sehpası da olabilir) bir duvar seçilir. Bu duvarda priz bulunması da önemlidir. Televizyon ünitesinin karşısına büyük kanepe ve çevresine diğer koltuklar ve ortaya da adı üstünde orta sehpa yerleştirilir.

gri-sari-uyumu

Salonda eşyaların birbirine uzak kalması soğuk bir hava yaratır. Bu nedenle her duvara eşya dayamaya kalkışmak hata olur. Koltukların birbirlerine  yakın olması, sıcak bir ortam yaratılmasına katkıda bulunur. Koltuk ya da kanepe yakınlarında bir sehpa olması, oturanların sehpaya kolay erişmesi, önemlidir. Orta sehpaya uzak kalan koltukların yanına / ortasına küçük bir yan sehpa düşünülebilir.

mobilya-yerlesimi

Salon yerleşimi sırasında eşyaların odadaki trafiği engellememesi gerekir. Bir koltuktan kalkıp odanın diğer ucuna yürürken bu iş cambazlığa dönememelidir. Hiçbir eşyaya çarpmadan salonda rahatça hareket edebilmek esastır.

salon-yerlesimi

Eşyaların odanın sadece bir tarafına yığılması asimetrik ve kötü bir görüntü oluşturabilir. Eşyalar salona dengeli bir şekilde dağıtılmalıdır. Bir duvar tamamen boşken bütün eşyalar diğer duvara sığdırılmaya çalışılmışsa, ortada bir terslik var demektir.

kucuk-salon

Küçük salonlar: Yeni bir eve eski eşyalarınızla taşınırken, eğer yeni salona sığmayan eşyalar varsa bu duruma çare aramanın faydası yok. Eşyalarınızı bir depoya kaldırmayı ya da ihtiyacı olan bir tanıdığa vermeyi düşünebilirsiniz. Küçük bir salonu fazla eşyayla doldurmak hiçbir zaman iyi bir sonuç vermeyecektir. Gerekirse takımınızı bozmayı göze almalısınız. Misafir gelirse diye endişelenmeyin. Misafirlere her zaman bir yer bulunur. Sandalye, puf derken kimse ayakta kalmaz. Ağzına kadar bir salon içinizi sıkar, oysa ferah bir salonda o fazla eşyaları özlemezsiniz bile.

Büyük salonlar: Geniş salonları ise bölerek, eşyaları gruplayarak değerlendirmek en iyisidir. Gerekirse iki farklı koltuk takımı alabilirsiniz. Ya da salonun bir bölümü oturma takımıyla, diğer bir bölümü örneğin kütüphane köşesi olarak, diğer bölümü ise yemek odası şeklinde değerlendirilebilir. Bu konuyla ilgili L şeklinde Salon Yerleşimi başlıklı makalemizde ayrıntıları bulabilirsiniz.

kare-salon

En önemlisi de tek bir fikre saplanıp kalmamaya çalışın. Farklı yerleştirme biçimlerini deneyin. Gerekirse ilk önce kağıt üzerinde, basit bir  çizimle hangi eşyayı nereye koyabileceğinizi planlayın. Her ne kadar ‘şu doğru bu değil’ tarzı cümleler kursak da, salonunuzun kendine has mimari yapısı ya da sizin eşyalarınıza özel durumlar nedeniyle farklı bir düzenleme sizin salonunuzda işe yarayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner