Salon Duvarı İçin Renk Seçimi

boya,

Salon duvarı için renk seçiminde başta sizin beğenileriniz olmak üzere pek çok diğer faktör etkili olabilir. Neredeyse tüm renkleri salon ya da oturma odası için kullanabilirsiniz ve hepsi ayrı bir hava verecektir. Ancak yine de salon duvarlarını hangi renge boyayacağınıza karar verirken bazı stratejik adımları kullanarak hata payınızı en aza indirebilir ve tam zevkinize uygun, mobilya ve diğer aksesuarlarla uyumlu rengi belirleyebilirsiniz. Profesyonel tasarımcılarda yazımızın devamında bulacağınız salon dekorasyonu seçerken izlemeniz gereken adımları az çok kullanmaktadır.

Salon duvarı için renk belirlerken kullanacağınız en önemli yardımcınız renk kartelaları olacaktır. Renk kartelalarını boya dükkanlarından, büyük boya markalarının bayilerinde, yapı marketlerden veya boyayı yapacak firmadan sağlayabilirsiniz. Renkler kartelada ne kadar büyük olursa karar vermeniz o kadar kolay olacaktır. Toplayabildiğiniz kadar değişik renk örneklerinin bulunduğu kartelayı toplamaya çalışın. Aklınızda bulunan rengin tonlarının bulunduğu kartelaları almak yerine seçici olmadan bulabildiklerinizi alın. Ne kadar çok renk seçeneğiniz olursa o kadar iyi.

Kartelalar hazırsa şimdi salonunuzun büyüklüğünü ölçün. 25 metrekareden daha fazla alanı olan salonlar büyük sayılabilir ve 10 metrekareden daha az olan salonlara küçük diyebiliriz. Bunu yapmamızın başlıca nedeni eğer alan küçükse psikolojik olarak mekanın daha büyük algılanmasını sağlayacak, ferahlık veren renkleri seçeneklerimizde üst sıralara taşımaktır. Eğer salon büyükse de duvarları farklı renklere boyayarak daha canlı ve dekoratif hava elde edebilirsiniz. Buna göre renk örneklerinin bulunduğu kartelalardan küçük salonlar için açık ve pastel, büyük salonlar için daha koyu ve farklı renkleri belirleyin. Tam renk seçim aşamasına daha sonra geleceğiz ancak şimdilik alternatiflerinizi azaltıyoruz.

Şimdi sıra salonun sıcak mı yoksa soğuk mu olduğunu belirlemekte. Pencerelerinizin hangi yöne baktığını belirleyin. Kuzeye ve doğuya bakan pencereler güneşin en yüksekte olduğu saatlerde ışık almazlar. Bu nedenle pencereleri kuzey ve doğuya bakan odalara “soğuk odalar” denir. Tam tersi durumda ise, yani pencereler batıya ve güneye bakıyorsa güneş ışınlarını daha uzun süreli aldıkları için oda “sıcak oda” olarak adlandırılır. Bu salon duvar rengi seçerken belirleyici bir nokta olarak kullanılır. Sıcak odalar için soğuk renkler (mavi tonları, yeşil tonları ve morun bazı tonları), soğuk odalar içinse sıcak renkler (kırmızı tonları, morun bazı tonları, sarı tonları, turuncu tonları) her zaman daha iyi sonuç verir. Bu noktada renk kartelalarında bulunan bazı renkleri eleyebilirsiniz.

Şimdi odanın büyüklüğüne ve soğuk/sıcak konumuna göre belirlediğimiz bazı renkler var. Bunların arasından eleme yapmak için salonda bulunan diğer eşyaların, aksesuarların, zemin kaplamasının ve perdelerin rengine uyumlu duvar renklerini seçebiliriz. Diğer mobilyalarla ve salonun genel renkleri ile uymayan renkleri de eleyebilirsiniz. Bu eleme işlemi sonrası en fazla 2 renk seçeneğiniz kalmalı.

Kalan iki rengi farklı iki duvara yapıştırın ve tüm duvarın o renkte olduğunu hayal edin. Artık hangi rengi seçeceğinize karar verebilirsiniz. Tabii aceleniz yok. Tekrar elediğiniz renklere dönüp aklınızda kalan bazılarına bakabilir ve onları da duvara yapıştırarak gözünüzde canlandırabilirsiniz. Sonuç olarak tüm bu elemelerden sonra elinizde içinize sinmeyen bir renk kaldıysa bu rengi kullanmanız şart değil. Zevkinize güvenin.

Duvar rengine karar verdikten sonra salon dekorasyonun bütünlük sağlamak için renk kartelasından duvarlar için seçtiğiniz rengin tonlarını (kırmızı-turuncu, mavi-yeşil) belirleyebilir ve buna uygun aksesuarla dekorasyonu tamamlayabilirsiniz. Kontrast renklerde (sarı-mor, kırmızı-yeşil, mavi-turuncu) farklı ve canlı tasarımlar için kullanılabilir. Dekorasyon geneline daha nötr renkler olan beyaz, gri, açık kahve ve siyah ekleyerek denge yaratabilirsiniz.

Tüm bunlardan sonra salonun duvar rengi konusunda emin değilseniz boya için anlaştığınız firmadan iki farklı duvarın mesela 1 metrekaresini seçtiğiniz iki farklı renge boyamasını isteyebilirsiniz. Bu sayede gündüz ve gece ışığında renklerin nasıl durduğunu daha iyi görebilirsiniz.

Size yardımcı olabilecek bazı siteler ise şöyle:

Behr Paint: Bu siteden kendi yüklediğiniz ya da sitede hazır olarak bulunan fotoğraflar üzerinde dilediğiniz rengin nasıl görüneceğiniz sanal olarak görebilirsiniz. En büyük avantajı aynı fotoğraftaki farklı duvarları farklı renklere boyayabiliyorsunuz. Açılan sayfada “Behr Color Center”ı tıklayın. Hazır resimler (sadece oturma odası ile sınırlı değil, örnek yatak odaları, çalışma odası, banyo fotoğrafları da var) üzerinde dilediğiniz renkleri seçin.

Colorjive: Karşınıza çıkan sayfada “Paint your own home now”a tıklayarak salonunuzun (duvarında net göründüğü) genel bir fotoğrafını yükleyebilir ve farklı renk seçeneklerinin nasıl görüneceğini sanal olarak test edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner