Sade Dekorasyon Renkleri

bej, sade,

Sade bir dekorasyon için genellikle nötr renkler kullanılır. Beyaz, kahverengi, bej, gri, siyah gibi renklerdir bunlar. Ayrıca bir odada az eşya ve az aksesuar olması da dekorasyonda sadeliğin öne çıkmasını sağlar. Sade dekorasyon konusundaki en büyük şikayetlerinden biri, sade renklerle dekore edilen odanın tekdüze ve sıkıcı görünmesidir. Bunu engellemek içinse renkli ya da özel tasarımlı birkaç ayrıntı yeterli olabilir.

acik-renk-salon

Sade bir salonda açık renkler ve desensiz kumaşlar kullanılması daha yaygın bir tercihtir. Renkli desenler genellikle hareketli ve tabii süslü bir görünüme neden olur. Ancak sade bir salonda, örneğin halıda ya da duvarda,  salona biraz enerji katacak ve yavanlığı engelleyecek ton-sür-ton desen veya dokulu malzeme kullanımı tercih edilebilir. Bu şekilde vurgu rengi çok az kullanılsa bile salonda bir hareket duygusu oluşur. Yukarıdaki örnekte halı, puf ve şömine duvarı bu söylediklerimize iyi birer örnek.

renkli-perdeler

aksesuar-rengi-secimi

Sade bir dekorasyonda genellikle bej tonlarının tercih edildiğine şahit oluyoruz. Ancak çoğu kez ev sahipleri çıkan sonucu renksiz, neşesiz buluyor ve hayal kırıklığına uğruyor. Aslında bej ya da kahverengi tonlarını hareketlendirmek hiç de zor değil. Yukarıdaki örneklerde olduğu gibi renkli aksesuarları duvarda, sehpa veya koltuklar gibi ana mobilyalarda kullanarak odaya hemen bir harekete getirilebilir. Turkuaz, hardal rengi, şarap rengi veya yeşil, bejle kullanabileceğiniz renklerin başında gelir.

aydinlik-salon

Sade dekorasyon deyince akla hemen beyaz, krem rengi, bej gibi açık renkler geliyor ama koyu renklerle de sade bir dekora imza atılabilir. Koyu renkleri kullanmak için aranan başlıca şart, odanın gündüzleri doğal ışık alıyor olmasıdır. Aksi takdirde oda karanlık ve iç karartıcı bir havaya bürünebilir. Koyu kahve koltukların daha açık bir tonunda duvar, açık renk halı ile dengelenebilir. Duvarda yine açık renk tablolar duvarın koyuluğunu alır, odada denge yaratır.

kucuk-salon-dekorubej-dekorasyon

Açık renk mobilya ve duvarları canlandırmak için turkuazdan sık sık faydalanıyoruz. Ancak turkuaz bazen göze fazla iddialı görünebilir. Mavinin başka canlı tonları odanıza daha çok yakışıyor olabilir. Yastık ve perdelerde mavinin canlı tonlarını kullanarak sade bir salona enerji katabilirsiniz. Yukarıda duvar tablosunun dekorasyona nasıl denge kattığını görebilirsiniz.

gri-koltuklar

Dekorasyonda gri zor bir renktir çünkü çok çabuk bir şekilde dekorasyonu eski moda ya da sıkıcı gösterebilir. Yukarıda griyi hareketlendirmek için renk ve desen açısından fikir alabileceğiniz iyi bir örnek görüyorsunuz. Siyah beyaz, kırmızı veya grinin diğer tonlarının yanı sıra metalik aksesuarlar da griye yakışacaktır.

koyu-renk-duvarlar

Koyu renk duvar boyası kullanmaya pek cesaret edemiyoruz ancak ortaya çıkan sonuçların güzelliği de insanın aklını çelmiyor değil. Bir odada bütün duvarları koyu renge boyamak riskli bir uygulama olabilir ama duvarlardan birini koyu renk yapıp diğerlerini aynı rengin açık tonlarında veya kontrast bir açık renkte boyayarak bu riski ortadan kaldırabiliriz.

Ayrıca yukarıda yine koyu renk duvarda açık renklerin hakim olduğu tablo asılı. Bu şekilde duvarın koyuluğu inceltilmiş oluyor. Bu ipucu aklınızda bulunsun.

sade-dekorasyon-renkleri

Oturma odanızın gözünüze sade göründüğünde, odayı renklendirmek için hemen boya yapmanız veya mobilyayı değiştirmeniz gerektiğini düşünmeyin. Yastıklar bir odadaki atmosferi değiştirmekte son derece etkili bir güce sahiptir. Sade salonu çarpıcı renk ve desende yastıklarla hemen canlandırabilirsiniz. Yastıkların tek başına kalmaması için ufak tefek objeler veya duvar resimleri gibi tamamlayıcılar dekorasyonu dengeler.

turuncu-aksesuar-rengi

Bu son örneğimizde sade ama dokusuyla göz dolduran duvar kaplamasından renkli yastıklara ve tasarımıyla dikkat çeken tekli koltuğa kadar, sade bir dekorasyonun sıkıcı olmaması için neler yapılabileceğini bir arada görüyoruz. Duvarda kontrast yaratan tablolar önemli. Eğer açık renklerin hakim olduğu bir oda söz konusuysa, bu tip kontrast yaratan objeler mekana derinlik katar ve yavan görünümü engeller.

Gördüğünüz gibi sade bir dekorasyonu canlandırmak ve şıklaştırmak için pek çok ipucu var. Sade dekorasyona dair sizin de paylaşmak istediğiniz ipuçları varsa, yorumlarınızı bekliyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner