Restoran Dekorasyon Örnekleri

restoran dekorasyonu, restorant dekorasyon modelleri,

Restoran dekorasyonunda mekanın ne tarz bir dekorasyonu olması gerektiğine karar vermeye çalışırken sorulacak bazı sorular epey yardımcı olabilir. İçkili bir lokanta mı, ne tür yemekler servis edilecek, günün hangi saatlerinde hizmet verilecek, restorana gelmesi beklenen müşterilerin yaş grubu, zevkleri, gelir düzeyi ne olarak düşünülüyor bu ve benzeri tanımlamalar dekorasyonu da etkileyecektir. Öğlen esnaf için yemek hizmeti verecek bir restoranla, turistleri çekmeyi amaçlayan bir balık restoranı elbette dekorasyonda da farklılaşacaktır. Buradaki restoran dekorasyon örnekleri ile konuya biraz daha yakından bakalım.

Restoran dekorasyonunda ışıklandırmaya önem verilmelidir. Müşteriler birbirlerinin yüzünü ve önlerindeki yemeği rahatça görebilmelidir. Öte yandan gözü yoracak ve yapay bir atmosfer yaratacak kadar güçlü bir ışık da olmamalı.

Doğa ile iç içe olan restoranlarda döşeme ve mobilyalarda doğal malzemenin kullanılması ve manzaranın mümkün olduğunca restoranın dekorasyonuna katılması tercih edilmeli.

Paris’teki Opera Restaurant, kırmızı rengi cesurca kullanmış. Modern sandalyeler ve sandalyelerle aynı renkte bir halı, şehrin rahatça seyredileceği büyük pencereler birbirini tamamlıyor. Geniş bir mekanda bu cesur rengin kullanımı son derece başarılı.

Dar bir mekanda açık renkleri tercih etmek oldukça mantıklı. Küçük bir yer için bile olsa mobilya seçerken, mobilyaların ucuz ve dayanıksız görünmemesi gerekir. Uzun saatler boyunca masada oturacak müşterileri düşünerek rahat oturaklı koltuk ya da sandalyeler seçmelisiniz. Yeriniz dar diye masalarınızı çok küçük tutmayın. Masaya servis yapıldığında müşterilerin rahatça tabakları önlerinde yemek yiyecekleri kadar yer olmalı.

Restoranınız için bir tema seçip bu temaya göre dekorasyon yapabilirsiniz. 70’li yılların retro tarzını ya da bir kır evinin tarzını dekorasyonunuza yansıtabilirsiniz. Duvarlarında sanat eserleri ya da  özel koleksiyon ürünler sergileyen restoranlar da müşterilerin ilgisini çeker.

Dikkat edilmesi gereken, restoranınızda birbiriyle uyumlu renkleri ve uyumlu tarzları bir araya getirmenizdir. Bir renk skalası seçin ve o renklere her ayrıntıda sadık kalın. Sadece süsleme olsun diye aksesuar ya da duvar süslemesi kullanmaktan kaçının.

Restoran dekorasyonunda mekanın temiz ve bakımlı olması en önemli şartlardan biridir. Etrafta dağınıklık yaratacak ya da hijyen konusunda müşterinin aklını karıştıracak uygulamalardan kaçınmalısınız. Müşteriler çöpleri görmemeli ya da sigorta kutusu ayak altında olmamalı. Havalandırmanız çok iyi çalışmalıdır ve özellikle tuvaletleri sürekli temiz tutabilmeniz gerekir.

Restoranınızda isterseniz ölçülü ve resmi, isterseniz sıcak ve ev hissi yaratan bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Restoranınızın müşteri kitlesini düşünerek bu seçimi yapmalısınız. Eğer turistik bir bölgede yer alan bir restoran sahibi iseniz, otantik desenlerden, geleneksel sanatlardan, şehrin öne çıkan özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Daha çok gençlerin uğradığı, eğlence mekanlarına yakın bir yerde kurulan restoranlar modern ve ilginç sürprizleri olan bir dekorasyonu tercih edebilirler. Gençlerin sağı solu belli olmaz kalabalık gruplar için uzun masalar ya da kolayca birleştirilebilecek oturma grupları yerinde olur.

Yemek menüsünde hamburger ya da pizza gibi çabuk yenilen veya elle tüketilen yiyecekler varsa ve içkili bir yemekteki gibi müşteriler uzun saatler boyu oturmuyorsa daha sportif bir dekorasyon düşünebilirsiniz.

Fotoğraflar: Eater.com, Thecoolhunter.co.uk, Homdesigners.us, Tripadvisor.com, Hdtalks.com, Remodalista.com, Eater.com, Contemporist.com 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner