Renkli ve Desenli Dekorasyon Örnekleri

desen, renk paleti,

Renkli ve cıvıl cıvıl desenlerin göze çarptığı odalara çoğumuz hayranlıkla bakıyoruz. Ancak iş benzer bir dekorasyonu denemeye geldiğinde renklerden de desenlerden de itiraf edelim çoğumuz korkuyoruz. Gerçekten de farklı motifleri ve özellikle canlı renkleri bir kaos ortamı yaratmadan bir araya getirmek zor. Aşağıda yer alan fotoğraflar bu konuda örnek düzenleme arayanların işine yarayabilir.

Renkli ve desenli döşemeyle kaplanmış mobilyalar için odanın geri kalanını (bir tuval gibi) açık renklerle hazırlamanız yerinde olur. Beyaz duvar, beyaz çerçeveler, açık renk bir zemin, desen ve renklere karşı dengeyi sağlayacaktır. Yukarıda bu sıraladıklarımın uygulamasını görebilirsiniz. Fotoğraflarda perde görünmüyor ancak böyle bir dekorasyon için düz ve açık renk bir perde kullanılması daha iyi olur.

Risk almayı sevmeyenler için, değiştirebilecekleri eşyalarda canlı renk ve desen kullanmaları daha iyi olur. Böylelikle zaman içerisinde iddialı bir dekorasyon kendilerini rahatsız ediyor mu yoksa severek mi kullanıyorlar, test edebilirler. Kırlent, perde ve halı bu test için oldukça uygun aksesuarlardır. Yukarıda lacivert bir kanepe desenli yastıklarla tamamlanmış. Ancak esas numara perdede. Böyle bir perdenin önünde desenli bir kanepe koymak hata olurdu. Aksesuarlar desenliyse mobilyaların sade olması kargaşayı önler.

Bu örnekte oldukça sade bir salonun desenli ve rengarenk yastıklarla farklı bir stil edindiğini görebilirsiniz. Salon steril ve soğuk bir havaya bürünmekten kurtulmuş. Bu renkli yastıklarla daha davetkar, daha samimi bir ortam yaratılmış. Salondaki diğer eşyalar da aslında açık renk olmalarına rağmen hepsi de kendinden desenli veya süslü oldukları için odada bir hareket, ritm var.

Renkli bir yatak odasında elbette en büyük malzeme yatak odasının odak noktası, yatak olacaktır. Üstelik farklı renk ve desendeki yatak örtüleriyle pek çok dekorasyon denemesini zahmetsiz biçimde yapmak mümkün. Yukarıdaki fotoğraflarda ise kısa vadede bir değişiklik yapılmayacak gibi duruyor. Pembe berjer ve mavi perdeler yatak örtüsüne uygun şekilde yaptırılmış. Yatak örtüsü ve yastıklar böylesine cıvıl cıvıl olunca, odanın geri kalanı düz bırakılmış ve nötr renkler uygulanmış.

Fotoğraflar: Anna Spiro

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner