Rahat ve Kullanışlı Yatak Odası Dekorasyonu

dinlenme koltuğu, gardırop, komodin, nevresim takımı,

Yatak odasını dekore ederken aklınızda bulunduracağınız bazı ipuçları sayesinde, şıklıktan ödün vermeden, yatak odasındaki alandan en verimli şekilde yararlanabilirsiniz. Yatak odası dekorasyonunun içinize sinmesi için odanın ferah olması, rahat hareket edebilmeniz ve tabii odanın kullanışlı olması gerekir.

dogal-yatak-odasi

Çoğunlukla uyku ve dinlenme amaçlı olarak kullanılacak olan yatak odasında sadelikten yana olmanız, enerjinizi fazla yükseltmeyecek,  aksine gerginliğinizi azaltacak pastel ya da nötr renklere yönelmeniz tavsiye edilir. Elbette kendi zevkinizi de göz ardı etmeden, renkleri daha çok aksesuarlara saklayarak, huzurlu bir ortam oluşturabilirsiniz.

jozefin

modern-gardiropkucuk-yatak-odasi

  • Büyük yatak odalarında yatak, tuvalet masası ve gardırop yerleştirildikten sonra boş bir alan kalabilir. Bu boşluğu uygun ölçülerde bir kütüphane, şifonyer veya ‘jozefin’ de denilen bir uzanma koltuğuyla değerlendirebilirsiniz.
  • Gardırop ölçülerine, daha sonra zorluk çekmemeniz açısından, en başından doğru şekilde karar verilmelidir. Gardıropta elbise ve pardösü gibi uzun giysiler saklanacaksa en az 160 cm yüksekliğe ve 60 cm derinliğe ihtiyacınız olur. Gardırop kapağının rahatça açılabilmesi için gardıroba yakın mobilya yerleştirilmemelidir. Dolap ve diğer bir mobilya ile arada en az yarım metre mesafe olmalıdır. Eğer yeriniz darsa, sürgülü kapaklı bir gardırop daha kullanışlı olur. Dolap içlerinde aydınlatma olması odanın az ışık aldığı saatlerde büyük kolaylık sağlar.
  • Komodin modelini etkileyecek önemli kriterlerden biri de yatağın iki yanında ne kadar yeriniz olduğudur. Eğer komodin için yeterince boşluk yoksa, küçük ve zarif, az yer kaplayan sehpalar kullanabilirsiniz. Daha küçük yatak odalarında komodin için ayrılan yer bir tuvalet masasıyla değerlendirilebilir. Her zamanki çözümler yerine ilginç komodin fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

yatak-olculeriyatak-ucuisbir-baza-setienglish-home

Baştan Uca Yatağa Özen

  • Yatak alırken mutlaka deneyerek ve mağazadaki yatakların özellikleri iyice sorarak bir tercih yapın. Rahat bir yatak satın almanız son derece önemlidir. Vücut anatomisine uyumlu, terletmeyen, anti-alerjik ve modern bir yay / dolgu sisteminin kullanıldığı yataklara yönelin. Ölçülere gelince, küçük bir yatak almak en büyük yanlışlardan biri olabilir. Yatak boyu uyuyacak kişinin boyundan en az 15 cm uzun olmalıdır. Çift kişilik ideal yatak genişliği ise 150 cm’dir.
  • Rahat bir yatak seçiminin ardından, yatak başı ve hatta yatak ucu dekorasyonu ile bu yatağı, stilinizi yansıtmak için de kullanabilirsiniz. Yatak odanızın dekorasyon tarzına göre, yatak ucuna modern ya da klasik bir yatak ucu pufu yerleştirebilirsiniz. Yatak ucu için başka bir alternatif de, yatağın ucuna bazalı bir puf, çekmeceli kısa bir mobilya veya bir sandık yerleştirmek olabilir. Bu şekilde yatak odasında sürekli göz önünde olması gerekmeyen eşyaları kaldıracak bir depolama yeri kazanılır.
  • Yatak bazası ve başlık alırken dekoratif olmasının yanı sıra, ihtiyaçlarınıza ayak uyduracak, işlevsel bir model de seçebilirsiniz. Yatakta kitap okumayı ya da televizyon seyretmeyi sevenlerin ilgisini çekecek, kademeli olarak hareket ettirilebilen başlıklı bazalar, uyku öncesi sizi rahat ettirecektir. Örneğin İşbir Yatak‘ta bu modelleri görebilirsiniz.
  • Yatak odası için en uygun nevresim takımı ve yatak örtüsü, gözü yormayacak renk ve desenlerde ve ayrıca doğal kumaşlardan üretilmiş tekstil ürünleridir. English Home veya Chakra benzeri mağazalarında hem dokusu hem sıcak görünümleriyle hoşunuza gidecek ürünlere rastlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner