Pratik Yaz Dekorasyonu Önerileri

yaz dekorasyonu,

İsteseniz de istemeseniz de mevsimler evin dekorasyonu üzerinde etkilidir. Kışın kanepedeki battaniye, solan saksı çiçekleri ve erken saatte yaktığınız lambalar evin ‘kış imajını’ yansıtır. Yaz geldiğinde artık günler uzamış, hava ısınmıştır. Deniz kenarında olmasak bile yazın tatil, doğa, canlı renkler daha çok aklımızdadır. Buradaki birkaç pratik yaz dekorasyonu önerisi sayesinde evinize yazın tüm enerjisini çekebilirsiniz.

Halıları kaldırmaya ne dersiniz? Yaz aylarında evi olduğundan sıcak göstermeye ihtiyacınız yok. Üstelik halıları kaldırdıktan sonra fark edeceksiniz ki salon daha geniş görünüyor. Zemin çok problemli değilse veya salon duvardan duvara halı değilse, halılarınızı kolayca sarıp kaldırabilirsiniz. İlk gün salon gözünüze çıplak görünebilir ama bu geçici olacaktır.

Halısız zemin bir türlü içinize sinmiyorsa ağır halılar yerine, kilim sermeniz yaz dekorasyonuna daha uygundur. Tarzınıza göre modern ya da geleneksel tarzda kilimler seçebilirsiniz.

Ev bitkileriyle aranız nasıl? Kışın havanın soğuması ve ışığın azalması nedeniyle şehirlerde yeşil iyice azalıyor. Yazın doğanın yeniden canlanmasıyla birlikte etraftaki renkler de, yeşillikler de coşuyor. Bu canlılığın bir parçasını eve taşımak iyi bir fikir olabilir. Balkonunuzda, salonda, antrede, yatak odasında kısaca yer açabildiğiniz her odada  ev bitkileri bulundurabilirsiniz.

Bakımı zahmetli olmayacak, uzun ömürlü ve kışın da dayanabilecek bitkileri seçmeye çalışın. Dilerseniz büyük saksı çiçekleri dilerseniz küçük saksılarda fesleğen, menekşe türü bitkilerle farklı düzenlemeler yapabilirsiniz.

Çizgi desenli aksesuarlar ve özellikle de mavi beyaz renkleri içerenler yazı çağrıştırmakta birebirdir. Evde perde, kilim, yastık benzeri aksesuarlarınızı çizgi desenlilerle değiştirebilirsiniz. Mavi beyaz renkler her eve uymayabilir. Bu durumda evinizin dekorasyonuna uygun renk paletini tercih edebilirsiniz. Mavi renk kahverengi ve tonlarıyla, bej, krem, gri, siyah gibi nötr renklerin ağırlıkta olduğu salonlara daha çok yakışacaktır.

Yaz dekorasyonu için bu yazın moda renklerinde aksesuarlar seçebilirsiniz. 2012 yılının en gözde renkleri ise su yeşili ve turuncu. Bu iki renk yan yana çok güzel göründüğü gibi zevkinize göre ayrı ayrı da kullanabilirsiniz. Evdeki koyu renkli ve ağır malzemeden yapılmış aksesuarların yerine daha hafif ve şeffaf malzemeden yapılmış, renkli aksesuarlar kullanmanız yaza daha uygundur. Vazo, avize, abajur, perde ve yastıklarınızı açık ya da canlı renkli olanlarla değiştirebilirsiniz.

Perdelerinizi açın ve evinize doğal ışığın girmesine izin verin. Evde yaz havası estirmenin en kestirme yolu evi bolca güneş ışığıyla aydınlatmaktır. Hazır perdeleri aralamışken camdan görünen manzaranın içinizi açması için pencere önü saksılarını deneyebilirsiniz. Evin içinden de görünecek olan rengarenk çiçekler ve yeşil yapraklı bitkiler bütün evin havasını ve sizin ruh halinizi olumlu yönde etkileyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner