Peyzaj Tasarımında Doğal Bahçe Tarzı

bahçe düzenleme, doğal bahçe, peyzaj düzenlemesi,

Doğal bahçeler içinde bulundukları coğrafyanın temel özelliklerini barındırırlar. Fazla biçimli değillerdir. Bunu yerine serbestçe büyüyen bitkiler, yumuşak hatlı düzenlemeler hakimdir. Yürüme yolları bitkilerin arasından kıvrılır. Umulmadık yerlerde karşınıza bir dinlenme köşesi çıkar. Hayvanlar ve kuşlar için özel bölümler vardır.

Bu tip doğal bir bahçe düzenlemesi ilk bakışta basit bir düzenleme gibi görünebilir. Oysa yabani bitkileri kendi haline bırakmak ve araya birkaç sandalye serpiştirmek sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Bahçenin bir anda bir cangıla dönmesini istemiyorsanız, doğal bahçe için de biraz özen gerekir. Arada bir bitkileri temizlemek ve bir iki buda işlemi yapmak gerekir. Elbette özel tasarımlı bir bahçeye göre işiniz daha az olacaktır.

Kendi halinde büyüyen çiçeklerin arasında uzanan yürüme yolu için çakıl taşı en uygun malzemelerden biri olacaktır. Konu doğallık olduğunda, özenerek inşa edilmiş her öğe bu tip bir bahçede göze batabilir.

Evinizin bahçesinde kendiliğinden açan çiçekler ve bitkiler yoksa, ekeceğiniz bitkilerin o bölgeye uygun, çevrede sıkça görülen bitkiler olması doğal görüntüyü sağlayacaktır. Böylelikle bitkilerin bakımı da kolay olur. Bu tip bahçeler çoğu kez özel olarak sulama ya da gübreleme gerektirmeden bol çiçekli ve yeşildir. Hava koşullarına uygun olarak doğal ortamlarında olduğu gibi kendi başlarının çaresine bakabilirler.

Herkes özenle biçilmiş çimlerinden söz ederken siz onları hiç ellememeye ne dersiniz? Haftada iki kere çim biçmek yerine senede dört kere çim biçerek hem yükünüzü azaltabilir hem de kendinize bir çim denizi yaratabilirsiniz.

Doğal bahçelerde sürpriz bir şekilde karşımıza çıkan dinlenme alanlarından söz etmiştik. İşte çok güzel bir örnek. Dikkatli bakılmasa neredeyse görülmeyecek. Şemsiyeler bile çevrenin genel rengine uygun. Uzayan yabani bitkiler doğal bir duvar oluşturmuş, havuz başını gözlerden saklıyor.

Bahçe süs havuzlarının doğal bir bahçeye yakışmayacağını düşünmeyin. Yukarıdaki gibi biçimsiz hatlarıyla adeta bir göleti andıran ve  çakıl taşlarıyla çevrili bir havuz  bahçenin doğallıyla birebir örtüşecektir. Sanki bu havuz orada kendiliğinden oluşmuş gibi ve çevresi de bir plaj kıyısını andırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner