Peynir Tabağı Nasıl Hazırlanır?

peynir, peynir tahtası, servis ve sofra ürünleri,

Herkesin eli lezzetli yemeklere yatkın değildir. Yine de konu sofra olunca birkaç çeşidi iyi yapmak bile çoğu zaman kurtarıcı olabilir. Lezzetli, tablo gibi görünen ve eksiksiz hazırlanmış bir peynir tabağı da sizin spesyaliteniz olabilir. Mükemmel bir peynir tabağı oluşturuyorsanız doğum günlerinde, davetlerde, kahvaltı veya brunch’larda fark yaratan biri olabilirsiniz.

peynir-sunum

Bir şarküteri ya da marketteki peynir reyonu önünde durup onlarca peynir arasından nasıl bir seçim yapılması gerektiğine karar vermek zordur. Peynir seçerken belli kriterlerinizin olması işi kolaylaştırır. Bu kriterleri özetlersek:

Tat dengesi oluşturmak (Hafiften keskin tatlı peynirelere doğru)
Doku dengesi oluşturmak (Sert peynirlerden yumuşaklara doğru)
Görünüm açısından renk ve şekil çeşitliliği yaratmak (Yuvarlak, üçgen, sarı, beyaz peynirler gibi)

isim-etiketleri

Peynirlerin dış görünümlerine bakarak yumuşak mı ya da keskin bir tada sahip mi anlamak zor olabilir. Peynirleri yeterince tanımıyorsanız yerel bir şarküteriden tadarak peynir seçebilirsiniz. Süpermarketlerde bunu yapamazsınız ama mahalle dükkanları size yardımcı olur, ürünleri tatmanıza izin verir.

kahvaltilik

Peynir Çeşitleri

Peynir tabağı hazırlarken eğer şu ipucunu hatırlarsanız, işler daha hızlı ve doğru bir şekilde ilerleyebilir:

Peynir tabağında eski bir peynir, taze bir peynir, keçi peyniri ve küflü bir peynir (Rokfor vb) mutlaka olmalıdır.

peynir-tabagi

Eski peynirler yapıldıktan sonra hemen tüketilmeyen, olgunlaşma süresi uzun peynirlerdir. Örnek olarak eski kaşar, çedar, gouda, gravyer, kamamber, parmesan peyniri ve tulum peyniri sayılabilir. Bu peynir çeşitlerini ülkemizde hemen her şarküteri ve süpermarkette bulabilirsiniz. Eski peynirler genellikle sert ve gevrek olurlar. Tuzlu ve lezzetlidirler. Saydığımız peynirler arasında kamamber, kabuklu yüzeyine karşı içi kremsi bir peynirdir ve keskin bir kokusu vardır.

uzum-cerez

Taze peynirler ise yapıldıktan sonra fazla bekletilmeden satışa sunulan, olgunlaşma süresi kısa peynirlerdir. Taze kaşar, beyaz peynir, dil peyniri, mozarella, ricotta (lor) peyniri ve labne örnek olarak sayılabilir.

peynir-tahtasi

Peynir Tabağı Sunumu

Yeterince peynir aldığınıza ikna olduktan sonra sıra geliyor sunuma. İyi bir peynir tabağı bir sanat eseri gibi gözükebilir. 3 ile 5 çeşit peynir ile güzel ve iştah açıcı bir peynir tabağı hazırlanabilir. Peynirler tabağa dizilirken en hafiften en güçlü peynire doğru saat yönünde dizilir.

buyuk-tabak

Tabak diyoruz ama peynir tabağı en çok ve en şık peynir tahtalarında hazırlanır. Paşabahçe gibi, mutfak servis ürünleri satan mağazalarda, peynir tahtası ve peynir bıçakları set olarak bulunabilir. Peynir bıçakları yerine tereyağı bıçakları da kullanılabilir.

Peynir tahtası yerine seramik ya da cam pasta tabakları, dar kaseler ve düz tabaklar da kullanılabilir. Peynir tabağıyla birlikte her peynir için ayrı bir bıçak sofraya getirilmelidir.

cicek-susleme

Peynir tabağınızı zenginleştirmek için ceviz, kuru kayısı, kuru incir benzeri yemişlerden ve üzüm, elma, armut, kavun gibi meyvelerden yararlanabilirsiniz. Peynirle birlikte baharatlı krakerler, taze ekmek dilimleri, turşu, zeytin, salam, jambon benzeri diğer şarküteri ürünleri de peynir tabağında yer alabilir.

Görüldüğü gibi peynir tabağı için malzeme bol ve bunları nasıl bir araya getirip nasıl bir tablo ortaya koyacağınız, size bağlı. Şimdiden afiyet olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner