Pembe Yatak Odası Dekorasyonu

pembe, renk,

Pembe pek çok kişinin favori rengidir ama bu pek çok kişinin kadın olduğunu söylemek herhalde yanlış olmaz. Dolayısıyla pembe yatak odaları genellikle feminen ve dişiliği çağrıştıran yatak odalarıdır. Pembe bir yatak odası düzenlemeden önce renk paletinizi belirlemek yararlı olabilir. Böylelikle çok fazla pembe ton birbirine karışmaz ve odanızın stilinizi yansıtması kolaylaşır. Buradaki farklı örnekler inceleyerek pembe yatak odası dekorasyonu için ne tür alternatifleriniz olduğunu görebilir ve kendi stilinizi belirleyebilirsiniz.

Biraz ağırdan alıp ilk önce uçuk pembe dokunuşlarla başlayalım. Bu yatak odası belki pembeden çok beyaz renkle tanımlanabilir. Yine de yatak örtüleri ve ayna kenarındaki ya da etajer üzerindeki uyumlu tondaki aksesuarlarla birlikte pembenin insanı neşelendiren ve bu açık tonuyla kendini hafif hissettiren etkisi de odaya eklenmiş. Yatak odasında pembeden bıkıp bıkmayacağı konusunda karar veremeyenler böyle açık bir tonu, odada az bir biçimde kullanarak deneme yapabilirler.

Bu oda daha çok bir misafir odasını andırıyor ve eğer o misafir ben olsaydım kesinlikle bu odada kaldığım için çok memnun olurdum. Bu odadaki pembe ögelere bir bakın. Perde, yatak başı ve yatak örtüsü. Bu fotoğrafta çok önemli bir ipucu yakalayabiliriz: Bütün bu ögeler aynı renkte, aynı tonda. Eğer her ürün farklı bir pembe tonunda olsaydı bu görüntü bu kadar tutarlı olmayacak ve göze bu kadar şık gelmeyecekti.

Pembe iddialı bir renk ve gerçekten bu renge aşık değilseniz, odanın her yerine bir pembelik eklememelisiniz. Bunun yerine seçtiğiniz belirli noktalarda  (örneğin perde ya da yatak örtüleri veya bir puf gibi) biraz cimri davranarak bu rengi kullanmalısınız. Yatak odasında çok fazla canlı renk kullanımı fazla enerjiye yol açıp sakinleşmenizi ve dinlenmenizi zora sokabilir. Yukarıdaki örnekte yatak başında ve yastıklarda kullanılan pembe uygulaması ideal örneklerden. Üstelik yatarken bu renk arkanızda kalacağından çabuk da bıkmazsınız.

Peki odanın her santimetre karesinde pembe kullanırsak ne olur? Yukarıdaki fotoğrafa bakarak cevap konusunda siz karar verin! Mümkün olan her yerde pembe kullanılmış ancak bütün pembeler aynı tonda olduğu için bir bütünlük yakalanabilmiş. Daha önce de dediğim gibi eğer gerçek bir pembe tutkunu değilseniz bu örneği çok önermiyorum.

Bir öncekine göre daha az çılgın ama yine de pembenin epey yaygın olarak kullanıldığı bir başka yatak odası. Duvar ve perde aynı tonda ama karyola kontrast oluşturacak biçimde koyu. Yatağın düz bir pembe değil de desenli olması odaya farklı bir hareket getirmiş, pembe monotonluğunu kırmış. Pembeyle iyi bir takım oluşturan kahverengi ahşap mobilyalar tercih edilmiş.

Kahverengi dışında gri renk de pembe ile birlikte rahatça kullanabileceğiniz oldukça uyumlu bir renktir. Beyaz, pembe ve gri üçlüsü yatak odanızda hem pembe kullanıp hem de modern ve ölçülü bir tarz yakalamanızda yardımcı olabilir.

Kahverengi pembe ikilisine daha detaylı bir örnek verelim. Yukarıdaki yatak örtüleri odaya sıcak bir hava katıyor ama yine de kahverenginin ağırlığı sayesinde bu yatak odası sadeliğinden ödün vermiyor. Açık pembe ve kahverengi ikilisi odada denge sağlamayı ve pembenin çok öne çıkmamasını isteyenler için iyi bir renk ikilisi olabilir.

Örneklere topluca baktığımızda bana öyle geliyor ki uçuk pembe ve beyaz ikilisi her zaman daha zarif ve huzur dolu bir görüntü ortaya çıkarıyor. Yukarıdaki fotoğrafta duvar rengi harika bir pembe tonu. Yabancı kaynaklı bir fotoğraf olduğu için ne yazık ki katalog ismini bilemiyorum ama böyle bir duvar rengiyle odanın geri kalanında pembe kullanmak için uğraşmaya hiç gerek yok. Nefis bir enerji yakalanmış bile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner