Parke Türleri ve Renkleri

lamine, masif, parke, zemin döşemeleri,

Zemine parke döşetmek isterseniz, karşınıza 3 ana başlıkta toplanabilecek parke türleri çıkar: masif parke, lamine parke ve laminat parke. Bu parke türlerinin başlıca özelliklerine aşağıda değindik. Hangi tür parkeyi seçeceğiniz bütçenize, kullanım koşullarına ve zeminin yapısına göre değişecektir. Burada başlıca renkleri göreceksiniz ama firma kataloglarında onlarca çeşide rastlayacağınızı unutmayın.

Piyasada yaygın Olarak Karşınıza Çıkacak Parke Türleri: Masif / Lamine / Laminat

Masif parkede her döşeme tahtası, tek parça keresteden biçilmiştir. Parke plakalarının her biri, adından da anlaşılacağı üzere, tümüyle masif ağaçtır. Herhangi bir katkı malzemesi ya da farklı ahşap tabakalar söz konusu değildir.

Lamine parke plakalarının her biri ise aslında birkaç kattır. Genellikle farklı ahşap tabakaların üst üste bindirilmesi ile oluşturulur. Sadece en üst tabaka masif ahşap özellikleri taşır. Diğer tabakalar farklı ağaçtan ve farklı kalitede olabilir.

Laminat parke ise ana malzemesi sıkıştırılmış talaş ve kağıt film tabakaları olan, doğal parke görünümlü bir zemin kaplamasıdır.  Doğal değil, yapay bir malzemedir. Bu yüzden laminat parke modellerini bu yazının dışında bıraktım.

Akçaağaç, lamine parke

Akçaağaç parke açık renk ve serttir. Damarları çoğu ağaç türüne göre daha az belirgindir. Rengi açıklaştıkça fiyatta artış görülür. Odayı ferah göstereceğinden koyu renk ya da renkli mobilya ve aksesuarlarla kullanılabilecek, sade bir zemindir. Oturma odaları, mutfak ya da antre için uygundur.

Bir ağaç türünün tek bir rengi olmak zorunda değildir. Açıktan koyuya farklı tonları olabilir. Parke firmalarının kataloglarına baktığınızda, hepsinde aynı ağaç ve renkleri görmezsiniz. Bir firmada beğendiğiniz renk, diğer firmanın kataloğunda olmayabilir. Örneğin meşe kategorisinde yeni meşe, bal meşe, açık meşe gibi değişik isimler, değişik firmalarda karşınıza çıkabilir ve her ürün farklı renktedir.

Zaman içerisinde renk değişikliği yapmak isterseniz masif parkeler boyanabilir de. Damarlı desen diğer renkte de belli olacaktır.

Ceviz, lamine parke

Masif ve lamine parke arasında görünüş açısından bir fark yoktur. Ancak masif parkenin döşenmesi daha zahmetlidir. Lamine parke ise daha kolay ve çabuk döşenir.

Son yıllarda ağaç türlerinin de gitgide azalmasıyla, sektörde ağaçların daha tutumlu kullanıldığı lamine parkeye olan ilgi de artmıştır. Masif parkenin en büyük avantajlarından biri, her sistre sonrası yepyeni bir görünüme bürünmesidir. Masif parkeler birçok kez sistre yapılmasına elverişlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner