Parke Döşeme Şekilleri

parke, parke döşeme tuğla örgü, zemin,

Parke zemin uygulamasında tercih edilecek farklı bir döşeme şekli evinizin zeminini çok özel kılabilir. Günümüzde parke döşeme şekilleri arasında geleneksel sepet, tuğla örgü ya da balık sırtı modellerin dışında oldukça yeni yaklaşımlar da bulunuyor. Detaylı ve güzel bir tasarımla evinizin değerini artırabilirsiniz.

Parke döşemenin en büyük avantajlarından biri asla modasının geçmemesidir. Binlerce yıldır kullanıldığını söyleyebileceğimiz ahşap zeminler elbette tarih boyunca farklı stil ve tasarımlarla uygulandı. Yine de hiçbir zaman tarihin sayfaları arasına gömülmedi. Bugün bile en çok tercih edilen zemin döşeme malzemelerinin başında parkenin geldiğini iddia edebiliriz.

Büyük olasılıkla parkeden vazgeçemeyişimizin nedeni, iç mekanları dışarıdaki doğal yaşamla birbirine bağlaması olsa gerek. Şehir hayatında artık ağaçlarla çevrili olduğumuzu söylemek zor. Öte yandan doğadan kopamıyoruz ve ahşap bize her zaman sıcak, doğal geliyor. En sıradan veya en modern tarzdaki odaya bile bir ormanın, oradaki kalın ağaç gövdelerinin özünü taşımak mümkündür.

Her döşeme tahtası , her şerit parke zemin üzerinde kendi desenine, özgün görünümüne sahiptir. Bu anlamda bu parçalar eşsizdir. Yerli, yabancı, egzotik ağaç türlerinin kendine has renk ve dokusuyla evlerde neredeyse bir sanat eserinin özelliklerini taşırlar. Tüm bunlara bir de özel bir döşeme şekli eklendiğinde dekorasyonun önemli bir bölümü başarıyla tamamlanmış demektir.

Ahşap zaman içerisinde değişime uğrar. Yüzeyde farklı renk tonları, ufak çizikler, çöküntüler ya da çentikler görülebilir. Bütün bunlar kulağa hoş gelmeyebilir ama aslında kullanıldıkça ahşap parke daha değerlenecek ve karakter kazanacaktır. Parayla satın alınamayacak, oldukça başka bir ayrıntıdır bu.

Parke döşeme özellikle geniş ve açık alanlar için uygundur. Bir odanın monotonluğunu, tek düzeliğini kıracak olan ahşabın rengi ve damar desenleridir. Odaya eşya girmeden önce harika bir fon oluşturur. Parke döşeme şekilleri ise dekorasyon tarzınızı yansıtmada ve odaya bir kimlik kazandırmakta etkili olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner