Oturma Odası Dekorasyonu

sıcak ev,

Söze oturma odası ve salon farkını açıklayarak başlayalım. Salon misafir ağırlamak ve resmi toplantılar için kullanılan, değerli mobilya ve aksesuarlarla dekore edilen odadır. Oturma odası ise ev halkının kendi günlük rutinine göre düzenlediği, televizyon izlemek ve dinlenmek için kullanılan daha rahat bir odadır. Bu iki odanın tanımı çoğu kez birbirine karışır çünkü her dairede salon ve oturma odasını ayıracak kadar çok oda yoktur ve bu ayrım yapılamaz. Bu ayrımdan yola çıkarak oturma odası dekorasyonu ile ilgili örneklere bakalım.

Oturma odası dekorasyonunda rahatlığın ve sıcak bir görünümün önemi daha çok ortaya çıkar. Evin en çok kullanılan odalarından biri olacağından mobilya seçiminde kullanışlı, kolay temizlenen, rahat mobilyalar seçilmelidir. Ayaklarınızı rahatça uzatabileceğiniz, çocukların kirletmesinden korkmayacağınız malzemelerden üretilmiş mobilya ve aksesuarlar koyabilirsiniz.

Bu odanın planlamasını yaparken televizyon ünitesi, kütüphane veya bir çalışma masası gibi kendi özel ilgi alanlarınıza hitap eden çeşitli düzenlemeler yapabilirsiniz.

Salon ve oturma odasını ayırabiliyorsanız, oturma odası dekorasyonunda sadece kendi zevkinizi ve rahatınızı ön planda tutarak bu odayı düzenlemek çok zevkli olabilir. Desenli bir duvar kağıdı deneyebilir ya da dev bir kanepeyle evde sinema keyfinin tadını daha çok çıkartabilirsiniz.

Oturma odasını çok fazla mobilya ile doldurmamak bu odanın sizi dinlendirmesini kolaylaştıracaktır. Açık renkler ve ışık kullanarak odayı daha geniş gösterebilirsiniz. Aydınlatma, oturma odası dekorasyonunun önemli bir parçasıdır. Büyük bir avize yerine spot ışıklar, abajur, ayaklı lamba veya okuma lambası gibi birkaç aydınlatma ürününü bir arada kullanın. Ruh halinize ve gerekliliğine göre ışığın şiddetini ayarlayabilmek odayı daha kullanışlı yapar.

Oturma odasını öncelikli olarak kendinize göre döşeyeceğiniz doğru ancak samimi arkadaşlarınızı, akrabalarınızı da bu odada ağırlayabilirsiniz. İşi fazla resmiyete dökmeden, sehpa, tekli koltuk veya puf benzeri misafir ağırlamanızı kolaylaştıracak bir takım eklemeler yapabilirsiniz.

Renk seçiminde, oturma odasını koyu renkler yerine açık renklerle döşemeniz ve aksesuarlar aracılığıyla parlak renklerin enerjisinden yararlanmanız en idealidir. Koyu renkler ışığı emer ve bu nedenle özellikle duvarların açık renk olması mekanı ferahlatacak, geniş gösterecektir.

Tamamen sizin zevkinize bağlı olmakla birlikte çağdaş ve modern tarz dekorasyon oturma odasında işleri daha kolaylaştırabilir. Oturma odaları çoğunlukla salona göre daha küçüktür. Eğer sizin eviniz için de aynısı geçrliyse düz ve sade çizgileri olan mobilyalar bu odayı daha geniş gösterecektir.

Üstelik son yıllarda modern tarz mobilyalar çok işlevli olarak üretildiklerinden tek bir mobilyayı pek çok şey için kullanarak yer kazanabilirsiniz. Örneğin bazalı bir çekyat ile, oturma odasında hem fazla eşya için yer açılır hem de yatılı misafirler için bir yatağınız olmuş olur. Televizyon ünitesi seçerken kütüphaneli, raflı ve kapaklı dolapları olan bir model ile oturma odasındaki pek çok eşyanın dağılmasını önleyebilirsiniz. Geniş bir pufu aynı zamanda sehpa olarak kullanmayı düşünebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner