Osmanlı Tarzı Ev Dekorasyonu

Osmanlı tarzı, Zeynep Fadıllıoğlu,

Osmanlı tarzı ev dekorasyonu için kolları sıvadıysanız hemen ihtişamlı Osmanlı saraylarının aklınıza gelmesi doğaldır. Aynı zamanda dönemin el sanatları, kumaşları ve gelenekleri de evinizin dekorasyonuna yansıyacaktır. İşleme, oyma, sedef, sedir, püskül, kadife, çini, eskitme mobilya, mermer, pirinç gibi dekorasyon öğelerine yer verilebilir. Buradaki fotoğrafların bazılarında Osmanlı ve Selçuklu dönemini tarzına sıkça yansıtan Zeynep Fadıllıoğlu’nun çalışmaları ve kendi evi de bulunuyor.

Tahmin ettiğiniz gibi bu bir ev fotoğrafı değil ancak buraya aldım çünkü renk, desen ve malzeme açısından ilham verebileceğini düşündüm.

Osmanlı tarzı dekorasyonu banyoya uygulayacaksanız, banyonuzun geleneksel bir hamamı andırmasından başka ne seçeneğiniz olabilir?

Aksesuarlarda dönemin el işçiliğini yansıtan, cam işi objelere, el işlemelerine, halılara, çini aksesuarlar yer verebilirsiniz.

Osmanlı dekorasyon stilini uyguluyorsunuz diye evinizin Dolmabahçe Sarayı odalarından birine benzemesi şart değil. Yukarıda buna güzel bir örnek görüyorsunuz. Zeynep Fadıllıoğlu’nun yemek odası.

Zevkinize ve evinizin mimarisinin ne kadar elverişli olduğuna bağlı olarak Osmanlı tarzını sade bir şekilde ya da daha gösterişli olacak biçimde evinize yansıtabilirsiniz.

osmanli-tarzi-dekor

Sultanahmet’teki Four Seasons Hotel‘den bir fotoğrafla devam edelim. Mobilya, duvar nişi ve duvarı bir sınır olmaktan çıkarıp derinlik katan ayna hep birlikte Osmanlı tarzının şaşaasını yansıtıyor. Nötr tonlarla çevrelenmiş parlak renkli kumaşlar ortama canlılık ve sıcaklık katıyor.

Doğal malzeme, ahşap kullanımı, gösterişli perdeler ve desenli halılar kullanabilirsiniz.

Osmanlı tarzı için verilen önerilerin hepsini bir arada kullanmak zorunda değilsiniz. Kendi zevkinizle bu tarzı bir araya getirmenin yollarını da bulabilirsiniz. Kanepe yerine sedir tercih etmeniz bile Osmanlı dönemini simgelemeye yetecektir. Aksesuarlarınızı eskitilmiş görünümlü seçerek ve özellikle dekoratif yastıklarda Osmanlı motiflerini tercih ederek bu etkiyi vurgulayabilirsiniz.

Fotoğraflar: Radikal Gazetesi, Milliyet Cadde, ZF Design, Instagram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


111 Toner